Lewis Hamilton. (Autor: AP/Luca Bruno)
Sportnet|26. dec 2019 o 12:02

Obhajca Novak Djokovič tento rok skončil mimo najlepšej trojky.

VARŠAVA. Britského pilota F1 Lewisa Hamiltona vyhlásili za európskeho športovca roka 2019.

Vyhral v ostatnom ročníku F1 jedenásť pretekov a iba v štyroch nestál na stupňoch víťazov. Okrem toho dopomohol tímu Mercedes k šiestemu konštruktérskemu titulu za sebou.

"Ďakujem všetkým ľudom vo fabrikách. Keď som mal šesť alebo sedem rokov mi otec povedal, aby som sa nikdy nevzdával - je to naše rodinné motto.

Nerozmýšľam nad ďalšími titulmi. Som športovec a sústreďujem sa vždy len na ďalšie preteky," povedal Hamilton po skompletizovaní majstrovského titulu v americkom Austine.

Anketu organizuje poľská tlačová agentúra a hlasovalo v nej dokopy 27 národných agentúr z Európy.

Na druhej priečke sa umiestnil španielsky tenista Rafael Nadal a tretie miesto obsadil rakúsky lyžiar Marcel Hirscher.

Pozitívne môže hodnotiť sezónu aj tenista Rafael Nadal, ktorý je aktuálnou svetovou jednotkou. Už tradične triumfoval na Roland Garros, na okruhu ATP získal štyri turnajové tituly a tiež mal veľký podiel na triumfe Španielska v Davisovom pohári.

Marcel Hischer sa s úspešnou kariérou rozlúčil ôsmym triumfom v poradí Svetového pohára.

Štvrtý skončil vlaňajší víťaz ankety, srbský tenista Novak Djokovič. Hamilton, ktorý vyhral anketu aj v roku 2014, nazbieral dokopy 151 bodov, Nadal ich získal o jedenásť menej.

Rekordný, päťnásobný víťaz Roger Federer zo Švajčiarska sa tentokrát nedostal do najlepšej dvadsiatky.