Mintálová neverila, že môže získať medailu. Napokon jej na MS tesne ušlo zlato

Eliška Mintálová.
Eliška Mintálová. (Autor: TASR)
TASR|23. sep 2023 o 15:09 (aktualizované 23. sep 2023 o 18:00)

Slovensko získalo prvú medailu na MS vo vodnom slalome 2023.

MS vo vodnom slalome 2023

Semifinále K1 žien:

1.

Jessica Foxová

Austrália

103,60 s

(2)

2.

Eliška Mintálová

Slovensko

+ 1,13 s

(2)

3.

Klaudia Zwolinská

Poľsko

+ 1,40 s

(0)

4.

Martina Wegmanová

Holandsko

+ 1,43 s

(0)

5.

Ana Satilová

Brazília

+ 2,69 s

(0)

6.

Stefanie Hornová

Taliansko

+ 2,94 s

(2)

7.

Ricarda Funková

Nemecko

+ 3,26 s

(2)

8.

Mallory Franklinová

Veľká Británia

+ 5,05 s

(2)

9.

Luuka Jonesová

Nový Zéland

+ 6,27 s

(2)

10.

Soňa Stanovská

Slovensko

+ 53,76 s

(50)

LEE VALLEY. Slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Eliška Mintálová získala striebornú medailu v disciplíne K1 na MS v londýnskom Lee Valley.

Vo finálovej jazde síce "ťukla" už tretiu bránku, ale následne predviedla rodáčka zo Žiliny vynikajúcu a rýchlu jazdu bez výraznejšieho zaváhania.

Keď sa jej v polovici finále reportérka opýtala, či si myslí, že získa medailu, neveriacky zakrútila hlavou. "Myslím si, že to nebude stačiť. Cítim sa dobre, no jazda nebola najlepšia a jeden dotyk je vo finále veľa," povedala.

Napokon sa však úradujúca majsterka Európy mohla tešiť z druhého miesta, keďže oproti nej bola lepšia iba hlavná favoritka Jessica Foxová.

Austrálčanka síce chybovala hneď na prvej bránke, no následne dokázala 24-ročnú slovenskú reprezentantku zdolať o 1,13 sekundy.

Stanovská išla bezprostredne po Mintálovej a nasadila od úvodu vysoké tempo. Postupne však strácala rytmus a zrejme aj vplyvom rastúcej únavy dostala 50-sekundovú penalizáciu na "šestnástke" a pri svojej finálovej premiére finišovala desiata.

Slovenky v semifinále vybojovali v tejto disciplíne miestenku na OH2024. Tú získalo pätnásť najlepších krajín na olympijskom kanáli z roku 2012.

Vo finále mužov nemala zastúpenie žiadna slovenská loď. Najlepšie umiestnenie v semifinále zaznamenal Adam Gonšenica, ktorý finišoval na 18. mieste a zaistil pre Slovensko miestenku na budúcoročných OH v Paríži.

Tú získalo pätnásť najlepších krajín, Slováci síce skončili v poradí na 16. pozícii, no Francúzi ako usporiadateľská krajina mali miestenku istú. Titul majstra sveta získal domáci Brit Joseph Clarke, ktorý zdolal Čecha Jiřího Prskavca (+1,94), bronz získal Maročan Mathis Soudi (+2,59).

Gonšenica obsadil v semifinále 18. miesto, predviedol jazdu bez trestných sekúnd a na najlepšiu desiatku stratil 1,60 sekundy. Hneď za ním skončil Jakub Grigar, ktorého o finálovú účasť pripravila dvojka na devätnástej bránke.

Ďalší Slovák Martin Halčin figuroval na 30. priečke. Slovákom výrazne pomohla k zaisteniu účasti na OH chyba nemeckého pretekára Stefana Hengsta, ktorý síce zajazdil na trati druhý najrýchlejší čas, no na siedmej bránke dostal 50-sekundovú penalizáciu, ktorá ho odsunula mimo prvú dvadsiatku.

"Som veľmi šťastná, že to vyšlo. Pred pár dňami sa mi snívalo, že budem druhá, napokon sa to aj splnilo. Urobili sme výbornú robotu s celým tímom a som im za to vďačná.

Chcem sa im poďakovať za robotu. Vypálilo to parádne," uviedla Mintálová v rozhovore pre Slovenský zväz kanoistiky.

Mintálová nadviazala na výhru vo Svetovom pohári v španielskom Seu d'Urgell a spečatila triumf v internej nominácii.

Nazbierala už nedostihnuteľných 46 bodov, druhá Stanovská má 13 bodov. Medzi mužmi je naďalej s piatimi bodmi prvý Halčin, o bod menej má Grigar, prvé tri body si pripísal Gonšenica.

"Chcela som si zaručiť olympijskú miestenku na meno už tu. Teraz sa sústredím v Paríži na to, aby som sa dostala vo svetovom rebríčku do top 5, pretože zatiaľ som deviata.

Uvidíme, ako sa mi vydarí, je to trochu výzva, ale teším sa na to. Treba si dávať výzvy, vtedy ma to baví. Už teraz sa neviem dočkať olympiády," povedala čerstvá vicemajsterka sveta.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Ďalšie športy»Vodné športy»Mintálová neverila, že môže získať medailu. Napokon jej na MS tesne ušlo zlato