Sagana zachránil mechanik, ukázal mu zdvihnutý palec. Neskoro

Zdeněk Štybar.
Zdeněk Štybar. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|29. mar 2019 o 18:31

Z víťazstva sa tešil Štybar.

BRATISLAVA, HARELBEKE. "Minulý rok to nebolo zlé, len som sa musel tešiť z víťazstiev kolegov. Bola to trochu škoda, ale ja som vlani nevyhral nič, hoci som bol v závere veľkých klasík vždy," hovoril Zdeněk Štybar vo februári, keď vyhral etapu na Okolo Algarve.

Český cyklista mal veľkú radosť, aj keď triumf v etapových pretekoch nebolo presne to, po čom túžil.

Šéf tušil, že opäť vyhrá

„Lenže na ňom vidno, že je na tom oveľa lepšie. Verím mu," komentoval pred sezónou klasík šéf tímu Deceuninck - Quick Step Patrick Lefevere.

Štybar po skvelom sólovom úniku vyhral vo februári klasiku Omloop Het Nieuwsblad. V cieli žiaril šťastím.

Pre trojnásobného majstra sveta v cyklokrose to bolo prvé víťazstvo na jednorazovke po štyroch rokoch.

"Vyhrá aj v piatok v Harelbeke. Uvidíte," predpovedal Lefevere. Nemýlil sa.

Český cyklista sa stal víťazom klasiky E3 BinckBank Classic, ktorú prezývajú aj Malé Flámsko. Štybar bol najrýchlejší v šprinte päťčlennej skupinky.

Pozrite si, ako Zdeněk Štybar vyhral E3 BinckBank Classic v Harelbeke: fotogaléria

29.3.2019

„Bolo to zvláštne, pretože prvých sto kilometrov som sa necítil vôbec dobre, ale potom som si povedal, že musím ísť dopredu a od toho momentu som bol zrazu späť," opisoval Štybar.

V závere prosil tímového kolegu Boba Jungelsa, ktorý bol dovtedy bezmála 30 kilometrov v sólovom úniku, aby sa pokúsil aspoň dva- či trikrát ešte zaútočiť.

„Museli sme to pre ostatných súperov urobiť čo najťažšie a vyšlo nám to. Som veľmi rád, že pred Okolo Flámska som v takej skvelej forme," tešil sa Štybar.

Pre belgický tím je to už dvadsiate víťazstvo v prebiehajúcej sezóne. Z jednorazoviek v kalendári UCI WorldTour nevyhral tím Deceuninck - Quick Step jedinú, ďalších päť vyhral.

Saganovi musel pomôcť mechanik

Smolu mal v piatok Slovák Peter Sagan. V roku 2014 túto klasiku vyhral a tento rok si trúfal na viac ako na 17. miesto.

Ešte pred posledným stúpaním pred cieľom bola jeho pozícia celkom sľubná, keď bol v druhej skupine po boku neskoršieho víťaza.

"Prvá časť pretekov sa vyvíjala spôsobom, akým sme aj očakávali a plánovali. V úniku bola malá skupina, ktorá nepredstavovala žiadnu hrozbu a vedeli sme, že musím byť stále vpredu, pripravený na útoky," napísal Sagan na facebooku.

Lenže na Tiegembergu, keď jeho súperi zrýchlili, sa slovenský majster zrazu prepadol. Do pedálov sa boril ako do blata, chýbala mu akákoľvek frekvencia, jeho rýchlosť prudko klesla.

Až o pár kilometrov neskôr sa ukázalo, že mal problém so zadnou prehadzovačkou. Pomohol mu mechanik v sprievodnom vozidle.

Vyklonil sa z auta cez okno a opravil mu ju.

"Po poslednej občerstvovacej zóne som zacítil, že mi niečo narazilo na zadnú prehadzovačku. Nie som si istý, čo to bolo, ale odvtedy nefungovala tak, ako by mala. Šiel som ďalej asi desať kilometrov aj s týmto problémom a keď ho mechanik opravil, bolo príliš neskoro na zmazanie náskoku vedúcej skupiny," pokračoval.

Je možné, že išlo o problém s kontaktom. Pri elektronických prehadzovačkách sa môže stať, že sa kábel uvoľní. Jazdec potom nemôže zmeniť prevod.

Do kopca potom nemusí stíhať.

Po pomoci od mechanika razom vzrástla jeho frekvencia a Sagan ukázal zdvihnutý palec. Lenže na lepší výsledok už bolo neskoro, súperi mali veľký náskok.

"Celý tím odviedol excelentnú prácu pri kontrole pretekov. Cítil som však, že moja forma ešte stále nedosiahla vrchol a že ešte nie som úplne zotavený," doplnil.

Ďalší štart čaká slovenského šampióna v nedeľu. Na klasike Gent - Wevelgem vyhral už trikrát, naposledy vlani. Štvrté víťazstvo by bolo rekordné.

Priamy prenos vysiela Eurosport 1 od 14.30 h.

Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Sagana zachránil mechanik, ukázal mu zdvihnutý palec. Neskoro