Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

KHL sa chcela vyrovnať NHL. Nemôžeme sa čudovať, že mladí idú do zámoria, vraví Fetisov

Viačeslav Alexandrovič Fetisov (49), v minulosti skvelý hokejista, dnes ruský minister športu. Zo zimných olympiád má dve a zo svetových šampionátov dokonca sedem zlatých medailí. Naša snímka je spred troch rokov - z exhibičného zápasu (Autor: TASR)
SITA|16. máj 2020 o 15:50

Nadnárodná KHL funguje dvanásť rokov.

BRATISLAVA. Podľa niekdajšej hviezdy ruského hokeja Viačeslava Fetisova mal projekt Kontinentálnej hokejovej ligy (KHL) vyzerať inak.

Rusi túto súťaž zakladali s tým, že v blízkej budúcnosti chcú predstavovať konkurenciu pre zámorskú NHL. Odvtedy ubehlo dvanásť rokov a nadnárodná súťaž s ruským riadením ani zďaleka nekonkuruje lige zo Severnej Ameriky.

"Chceli sme založiť súťaž, v ktorej si budú všetci rovní, bez klubov napojených na oligarchov či iné vplyvné osoby," povedal Fetisov pre ruský Sport Express.

Ako upozornil český web iDnes.cz, v KHL dlhodobo panuje obrovský rozdiel medzi špičkovými klubmi s najvyššími rozpočtami a priemerným zvyškom.

"Takto to napokon dopadlo. Je to iný vývoj, ako sme si predstavovali. Je pravdou, že tu máme nejakú konkurenciu, ktorá sa ukáže najmä v play-off.

Kvalitou sa však nemôžeme porovnávať s NHL. Nemožno sa preto čudovať, že najväčšie talenty stále utekajú za more," pokračoval Fetisov.

V súťaži doteraz štartovali dva kluby zo Slovenska - jednu sezónu v KHL strávil Lev Poprad, sedem súťažných ročníkov to bol Slovan Bratislava. Počas celkovo dvanástich sezón sa kluby v súťaži striedali a zmene sa KHL nevyhne ani teraz.

Admiral Vladivostok totiž minimálne na jeden rok z ligy odchádza, dôvodom sú ekonomické problémy. A práve aréna vo Vladivostoku nesie meno po Viačeslavovi Fetisovovi.

"Nebolo príjemné počuť túto správu, pretože som klub spoluzakladal a viem, že čo jeho existencia pre ľudí v regióne znamená. Admiral musíme vrátiť do KHL a dopriať obyvateľom Vladivostoku opäť pocit, že sú súčasťou našej krajiny," myslí si Fetisov.

Súvisiace články