Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Koronavírus ovplyvnil aj NHL. Vedenie profiligy prerušilo sezónu

Štadión Chicaga Blackhawks United Center. (Autor: TASR/AP)
TASR|12. mar 2020 o 19:18

NHL napodobnila basketbalovú NBA.

NEW YORK. Vedenie zámorskej hokejovej NHL sa rozhodlo od štvrtka do odvolania prerušiť sezónu pre hrozbu koronavírusu.

Informáciu priniesla oficiálna stránka profiligy.

Koronavírus v športe (téma) >>>

Do konca základnej časti súťaže zostáva odohrať 189 zápasov, desať z nich bolo na programe v noci na piatok. Dlhodobá časť sa mala skončiť 5. apríla o dva dni neskôr sa mali začať vyraďovacie súboje.

Vedenie NHL tak nasledovalo basketbalovú NBA, ktorá prerušila sezónu v noci na štvrtok po tom, čo mal pozitívny test na koronavírus hráč Utahu Jazz Rudy Gobert z Francúzska.

Neskôr potvrdili pozitívny test aj u jeho spoluhráča Donovana Mitchella.

Vo štvrtok prerušili sezóny aj bejzbalová MLB a futbalová MLS oznámila, že bude mať 30-dňovú nútenú prestávku, bejzbalová MLB odložila prípravné zápasy a pravdepodobne posunie štart sezóny.

Obnovenie sezóny nie je jasné

Vedenie hokejovej profiligy už skôr vo štvrtok vyzvalo všetky kluby, aby neabsolvovali ranné rozkorčuľovanie, tréningy alebo tímové mítingy, aby tak zamedzilo šíreniu nového koronavírusu.

K samostatným opatreniam pristúpili ešte predtým tímy Columbus Blue Jackets a San Jose Sharks, ktoré sa rozhodli hrať najbližšie domáce zápasy bez divákov po tom, čo miestne úrady zakázali veľké zhromaždenia ľudí.

Zatiaľ nie je jasné, kedy a či sa vôbec sezóna obnoví. Ak ju nakoniec zrušia, bude to len tretíkrát v histórii, čo v NHL neudelia Stanleyho pohár.

Prvýkrát sa tak stalo v roku 1919, keď finále ovplyvnila španielska chrípka a v roku 2005, keď zrušili celú sezónu pre lockout. Informoval portál tsn.ca.

Bettman: NHL nechce robiť predčasné opatrenia

"Vzhľadom na prebiehajúci vývoj v dôsledku koronavírusu, po porade s lekárskymi odborníkmi a po konferenčnom hovore s Radou guvernérov oznamuje NHL, že prerušuje sezónu 2019/20. NHL sa snaží dodržiavať odporúčania zdravotníkov a miestnych orgánov, pričom nechce robiť predčasné opatrenia.

No po uplynulej noci, keď mal hráč NBA pozitívny nález a keďže naše ligy zdieľajú toľko budov, zariadení a šatní, je pravdepodobné, že v určitom okamihu bude mať pozitívny test aj niekto z komunity NHL," uviedol komisár NHL Gary Bettman.

"Rozhodnutie dočasne pozastaviť sezónu je v tomto okamihu vhodný krok. Hráčska asociácia NHLPA bude pozorne sledovať túto situáciu a denne diskutovať s vedením ligy, lekármi a hráčmi," uvádza sa vo vyhlásení NHLPA.

V NHL si v prebiehajúcej sezóne zahralo dokopy 12 slovenských hokejistov.

V USA evidujú k štvrtku 19.00 SEČ 1323 prípadov ochorenia, 38 ľudí zomrelo. V Kanade zaznamenali 117 prípadov a jedno úmrtie.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Súvisiace články