Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

V Bayerne Mníchov skončila jedna éra, Hoeness už nie je prezident

Uli Hoeness. (Autor: Matthias Schrader SITA/AP)
TASR|16. nov 2019 o 10:21

Vo funkcii ho nahradil Herbert Hainer.

MNÍCHOV. Pre nemecký futbalový klub Bayern Mníchov sa v piatok skončila jedna éra.

Uli Hoeness oficiálne odstúpil z postu prezidenta a ukončil štyridsaťročné pôsobenie vo vedení Bayernu. Vo funkcii ho nahradil Herbert Hainer, ktorého zvolili na výročnom zasadnutí.

Za daňové úniky si odsedel dva roky

Šesťdesiatsedemročný Hoeness spojil s Bavormi takmer celý život, v rokoch 1970-1979 pôsobil v tíme ako hráč, prakticky ihneď po skončení aktívnej kariéry, ktorú mu skrátilo zranenie kolena, vstúpil do manažmentu.

"Dali ste mi fantastické roky," povedal dojatý Hoeness a citoval legendárnu frázu bývalého trénera Bayernu Giovaniho Trappatoniho z jednej z pozápasových tlačových konferencii: "I habe fertig, Danke." (Skončil som, ďakujem - pozn.).

Vo funkcii prezidenta strávil dve obdobia (2009 - 2014, 2016 - 2019). Na čele Bayernu chýbal iba počas dvojročného obdobia, keď si odpykával vo väzení trest za daňové úniky. Predtým pracoval ako generálny manažér, na tomto poste vydržal 30 rokov.

Počas pôsobenia v Mníchove získal dovedna 23 ligových titulov, päťkrát zvíťazil v Lige majstrov. Klub doviedol k výraznej finančnej stabilite, keď začínal, Bayern trápili vysoké dlhy, v minulej sezóne dosiahol obrat 750 miliónov eur s čistým ziskom 52,5 milióna.

Zostane v predstavenstve

Hoeness neodíde z klubu úplne, do roku 2023 bude radovým členom predstavenstva. Nový prezident Hainer po uvedení do funkcie menoval Hoenessa za šiesteho čestného prezidenta klubu.

"Som nesmierne hrdý a spravím všetko, aby som oplatil túto česť," reagoval Hoeness.

Jeho nástupca Hainer je bývalý výkonný riaditeľ odevnej firmy Adidas. Na post ho zvolila väčšina zúčastnených členov.

"Bayern je najlepší klub na svete. Je mi veľkým potešením a cťou stáť tu pred vami. Skladám klobúk pred životným dielom Uliho Hoenessa, to čo dosiahol je neobyčajné," citoval Hainerov príhovor oficiálny web Bayernu Mníchov.

Súvisiace články