Ľahni si na ten ľad! Korčuliarky opúšťajú despotickú trénerku

Olympijská šampiónka z Pjongčangu Alina Zagitovová (vľavo) a strieborná Jevgenija Medvedevová s trénerkou Eteri Tutberidze na ZOH 2018.
Olympijská šampiónka z Pjongčangu Alina Zagitovová (vľavo) a strieborná Jevgenija Medvedevová s trénerkou Eteri Tutberidze na ZOH 2018. (Autor: SITA/AP)
Titanilla Bőd|7. aug 2020 o 12:17

Jednu zverenkyňu ťahala po ľade, ďalšia nesmela jesť.

BRATISLAVA. Za posledných sedem rokov jej zverenkyne získali päť európskych titulov, trikrát vyhrali majstrovstvá sveta, na olympiáde v Pjongčangu im patrilo zlato aj striebro.

Eteri Tutberidzeovú nedávno zvolili aj za najlepšiu krasokorčuliarsku trénerku sezóny. Jej pretekárky vystrelia ako kométy, ale ich životnosť ledva presahuje dva roky.

Aj preto ju nakoniec opúšťajú – naposledy úradujúca majsterka Európy Aľona Kostorná.

Tento rok už bola druhá v poradí, v máji odišla z moskovského klubu Sambo 70 aj bývalá juniorská majsterka sveta Alexandra Trusovová.

Obe korčuliarky pokračujú pod vedením olympijského víťaza Jevgenija Pľuščenka, ktorý vrcholovú trénerskú kariéru ešte len rozbieha.

Už nie sú drahé a milé

Interpretácia udalostí v dvoch táboroch sa značne odlišuje. „Pekné, milé, s otvorenými očami prídu k nám, aby dosahovali výsledky, aby si niečo dokázali. Čas plynie, pracujeme produktívne a niekedy dosiahneme kolosálne výsledky. A potom... zdá sa, že vonkajší svet začne ovplyvňovať naše drahé a milé,“ napísala o rozchode Eteri Tutberidzeová na Instagrame.

V príspevku spomenula, že jej bývalé zverenkyne začali mať rôzne požiadavky: Julia Lipnická nechcela byť spolu na ľade s Jevgenijou Medvedevovou, potom Medvedevová so Zagitovovou.

Vraj Kostorná prišla s celým zoznamom nežiaducich dievčat, preto sa ich cesty rozišli.

Choreograf Daniel Gleichengauz, ktorý tiež patrí do tímu trénerky s gruzínskymi i arménskymi koreňmi tvrdí, že pretekárka bola v poslednej čase na tréningoch arogantná, stále hundrala a nakoniec priznala, že bola rozhodnutá odísť už v máji.

Majsterka Európy Aľona Kostorná.
Majsterka Európy Aľona Kostorná. (Autor: SITA/AP)

Naopak, Pľuščenko hovorí, že ho 16-ročná Kostorná kontaktovala len pred dvoma týždňami.

„Je nezmysel, že by chcela byť sama na ľade. Nemá problémy s tým, že trénuje s inými dievčatami. Chce sa pripraviť na olympijské hry v Pekingu,“ zdôraznil olympijský víťaz z roku 2006 pre agentúru TASS.

Kostorná už niekoľkokrát vyhlásila, že kariéru plánuje skončiť po roku 2022, chystá sa na medicínu a chce byť neurochirurgičkou.

V Pľuščenkovom tíme pracuje už aj špecialista na skoky Sergej Rozanov – predtým aj on pôsobil v Sambe 70.

Kostorná sa práve s jeho pomocou naučila trojitý axel a stala sa len desiatou ženou v histórii, ktorá zvládla tento skok.

Štvoráky na bežiacom páse

Tutberidzeovej škola tradične vychováva výborné skokanky. Jej zverenkyne pravidelne skáču štvorité skoky, Trusovová vlani na začiatku sezóny ohúrila svet v Bratislave na Nepelovom memoriáli, keď ako prvá žena na svete skočila tri štvorité skoky vo voľnej jazde.

Zároveň je prvou ženou, ktorá skočila štvoritý lutz, flip a tulup.

Aj keď možno slovo žena nie je najsprávnejšie – aj Trusovová má stále len 16 rokov, a na medzinárodnej scéne prerazila hneď v prvom ročníku, keď mohla súťažiť medzi dospelými.

Aj to je typické pre Tutberidzeovej metódy: tínedžerky pod jej vedením vynikajú v technike, v náročnosti skokov sa im nikto nevyrovná. Diváci však často majú dojem, že ich umelecký výraz zaostáva za technikou.

Dievča, ktoré ešte toho veľa nezažilo, ťažko môže stvárniť smútok nad stratou milovanej osoby alebo rôzne podoby lásky a nenávisti.

Zverenkyne Eteri Tutberidzeovej nemajú toľko času, aby z nich vyrástli vyspelé pretekárky, lebo v každej sezóne príde na scénu aspoň jedna nová hviezda.

Už teraz čaká v poradí Anna Ščerbakovová, strieborná z ME v Grazi, ako aj Kamila Valijevová, úradujúca juniorská majsterka sveta.

Rivalita na ľade

Koho z nich práve Eteri preferuje, kto je jej favoritkou, o tom je na rôznych diskusných fórach mnoho teórií.

Je to hotová kremlinológia: samozvaní analytici úzkostlivo sledujú všetky reakcie trénerky a pripisujú veľký význam každému objatiu či vyčítavému pohľadu.

Celé sa to začalo rivalitou medzi Jevgenijou Medvedevovou a Alinou Zagitovovou.

Nachádzate sa tu:
Domov»Zimné športy»Krasokorčuľovanie»Ľahni si na ten ľad! Korčuliarky opúšťajú despotickú trénerku