Trenčiansky zimák naposledy tlieskal Demitrovi

Hokejisti Marián Gáborík, Marcel Hossa, Marián Hossa, Zdeno Chára, Michal Handzuš a ďalší počas poslednej rozlúčky s Pavlom Demitrom
Hokejisti Marián Gáborík, Marcel Hossa, Marián Hossa, Zdeno Chára, Michal Handzuš a ďalší počas poslednej rozlúčky s Pavlom Demitrom (Autor: SME - TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)
TASR|15. sep 2011 o 11:29

Niekoľko tisíc ľudí prišlo na pietnej rozlúčke s Pavlom Demitrom vzdať hold legende slovenského a svetového hokeja.

TRENČÍN. Boh plače ako malé dieťa a zajakáva sa. Je mu ľúto každej katastrofy. Počas dnešnej oficiálnej rozlúčky s hokejistom Pavlom Demitrom na trenčianskom zimnom štadióne to povedal Paľov osobný priateľ, bývalý hokejista a kňaz z rehole kapucínov Norbert Pšenčík.

Emotívnu rozlúčku s Pavlom Demitrom pred zaplneným hľadiskom zimného štadióna začal spevák Pavol Habera piesňou Boli sme raz milovaní. Snáď po prvýkrát v Haberovej speváckej kariére sa po jeho piesni neozval potlesk, ale na zimnom štadióne zavládlo pietne ticho.

"Plačeme tak, ako si plakal ty, keď si ukončil svoju reprezentačnú kariéru. Náš plač je však oveľa bolestivejší," povedal počas rozlúčky šéf trenčianskej Dukly Jozef Mitocha.

((vid))

Gáborík: Budeme tu pre tvoju rodinu

Ako vo svojom príhovore povedal prezident Slovenského zväzu ľadového hokeja Igor Nemeček, 7. september sa navždy zapíše čiernym písmom do histórie slovenského i svetového hokeja. "Paľo bol idolom, potrebovali sme človeka jeho hokejových i ľudských kvalít. Sľubujem, že budeme zveľaďovať jeho odkaz a dres s číslom 38 bude mať svoje miesto len v hokejovej sieni slávy," dodal Nemeček.

V závere emóciami nabitej rozlúčky sa s Pavlom Demitrom rozlúčili desiati jeho najbližší hokejoví kamaráti Marián Gáborík, Marcel Hossa, Marián Hossa, Richard Zedník, Róbert Petrovický, Tomáš Kopecký, Zdeno Chára, Ľubomír Višňovský, Michal Handzuš a Ján Pardavý.

1.jpg

Smútiaci spoluhráči z reprezentácie. Foto SME - Tomáš Benedikovič

V ich mene vyjadril úprimnú sústrasť za kamarátov hokejistov Marián Gáborík, ktorý si vo svojom príhovore zaspomínal na chvíle, ktoré spolu Pavlom Demitrom strávili. "Bol spoľahlivý, obetavý, nesebecký, priamy a vždy ako líder vedel potiahnuť celý tím. Vždy sa radoval z gólu, ale ešte viac sa tešil, keď na gól prihral," zaspomínal si Gáborík.

"Sľubujeme ti, že tak, ako ty si tu bol pre nás, budeme tu aj my vo dne v noci pre tvoju rodinu. Pripravení pomôcť, keď to budú potrebovať. Bol si hokejovým bohom na ľade a do hokejového neba si aj odišiel," zakončil svoju reč roztraseným hlasom Gáborík.

Po jeho slovách za dlhotrvajúceho potlesku naložili rakvu na presklený automobil, ktorý obišiel štadión a umožnil naposledy sa rozlúčiť s kapitánom aj stovkám ľudí, ktorí pozerali rozlúčku na veľkoplošnej obrazovke pred zimným štadiónom.

2.jpg

Demitru vyprevádzala zaplnená hala štadióna v Trenčíne. Foto SME - Tomáš Benedikovič

Prišli tisícky ľudí

Niekoľko tisíc ľudí prišlo na pietnej rozlúčke s Pavlom Demitrom vzdať hold legende slovenského a svetového hokeja. Ďalšie tisíce čakali v niekoľko stometrových radoch pomedzi paneláky na Sídlisku Sihoť, kde je trenčiansky zimný štadión.

Za zvukov pietnej hudby kládli ľudia kvety a vence pred čiernym súknom potiahnutý katafalk s rakvou s telesnými pozostatky Pavla Demitru. Priestor pred východnou tribúnou zimného štadióna bol prekrytý čiernym plátnom s veľkou Demitrovou fotografiou.

3.jpg

Zosnulý kapitán reprezentácie si vyslúžil potlesk tribún. Foto SME - Tomáš Benedikovič

K rakve zosnulého hokejistu prichádzali ľudia z celého Slovenska, mnohí z nich nedokázali skryť obrovské emócie. "Jednoducho som to tak cítila, že sa s ním musím prísť rozlúčiť. Zaslúžil si to," povedala dojatá Zuzana Jančiová z Liptovského Mikuláša, ktorá čakala pred zimným štadiónom už od pol deviatej. "Hlavne nech dáva z neba pozor na svoju rodinu," poslala Demitrovi posledný pozdrav.

Slovenskú politickú špičku na rozlúčke zastupovali prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, podpredseda vlády a minister dopravy Ján Figeľ, ministri Daniel Lipšic, Eugen Jurzyca, niekoľko poslancov Národnej rady SR, predstavitelia štátnej správy a samospráv a ďalšie osobnosti.

Ako TASR informovala trenčianska krajská policajná hovorkyňa Elena Antalová, v súvislosti s rozlúčkou nedošlo počas celého dňa k žiadnym incidentom, nehodám či dopravným kolapsom, za čo si podľa nej zaslúžia poďakovanie ohľaduplní účastníci rozlúčky. Záchranári museli počas celého dňa zasahovať pri niekoľkých kolapsoch spôsobených väčšinou dehydratáciou, jedného pacienta previezli do nemocnice na vyšetrenie.

foto ico
Posledná rozlúčka s Pavlom Demitrom.

Pečiatku s motívom rozlúčky si nechalo otlačiť 200 ľudí

O príležitostnú pečiatku, ktorú vydala Slovenská pošta pri príležitosti oficiálnej rozlúčky s tragicky zosnulým hokejistom Pavlom Demitrom, prejavilo dnes záujem na detašovanom pracovisku Pošty Trenčín 1 na Sihoti počas troch hodín viac ako 200 ľudí.

Podľa pracovníčky z detašovaného pracoviska pošty bol najväčší záujem ráno okolo 10. hodiny, keď sa pred poštou vytvoril niekoľkometrový rad. "Ľudia si nechávali pečiatku otlačiť buď na vlastné fotografie či dresy, prípadne si u nás kúpili pohľadnicu s Pavlom Demitrom a kúpili si i príležitostnú poštovú známku," dodala.

Použitie príležitostnej pečiatky je bezplatné, na detašovanom pracovisku na sídlisku Sihoť bude k dispozícií dnes do 17. hodiny. Od piatka (16. 9.) bude podľa Bely Lisákovej z odboru komunikácie Slovenskej pošty k dispozícii ďalších sedem dní na Pošte Trenčín 1 a do konca roka na Poštovej filatelistickej službe v Bratislave na Nám. slobody 27. Príležitostná poštová pečiatka po roku používania nakoniec putuje do Poštového múzea Slovenskej pošty, a. s., v Banskej Bystrici.

Nachádzate sa tu: