Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Tenisti budú musieť reprezentovať, ak chcú ísť na olympijské hry

Dominika Cibulková by mala byť na OH v Riu najväčšou slovenskou nádejou v tenisových súťažiach. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 17. feb 2015 o 13:37

Pred tenistami je povinnosť byť v kádri svojej krajiny (pri žrebe programu, fyzicky v dejisku) na minimálne tri stretnutia v Davisovom pohári či Pohári federácie počas olympijského cyklu.

LONDÝN. Medzinárodná tenisová federácia (ITF) oficiálne potvrdila v súvislosti s OH 2016 v brazílskom Riu de Janeiro sprísnenie kvalifikačných nárokov na hráčov. Týkajú sa štartov v súťažiach reprezentačných družstiev mužov a žien - Davisovom pohári a Pohári federácie.

Po novom je pred tenistami povinnosť byť v kádri svojej krajiny (pri žrebe programu, fyzicky v dejisku) na minimálne tri stretnutia v Davisovom pohári či Pohári federácie počas olympijského cyklu. Aspoň jeden takýto zápas pritom musí byť z roku 2015 alebo 2016.

Doteraz sa používalo vágnejšie slovné spojenie "byť k dispozícii na nomináciu". Stačili dva takéto duely (bez presnejšej špecifikácie vo vzťahu k jednotlivým stretnutiam). A jeden z nich musel byť v druhej polovici olympijského cyklu.

Hráč teda teoreticky nemusel štartovať ani raz. Stačilo, ak národný zväz deklaroval smerom k ITF splnenie podmienky v podobe ochoty.

Chýba im jeden štart

V rámci výnimiek sa Slovákov vzhľadom na úroveň súťaží, na ktorej hrali a budú hrať, týka najmä ustanovenie o dvadsiatich počas kariéry absolvovaných asociačných termínoch (týždňoch). Štart v každom zápase v rámci turnaja regionálnej zóny sa berie ako jeden týždeň.

Z toho vyplýva, že Daniela Hantuchová (28 stretnutí) aj Dominika Cibulková (19) splnia podmienku už jediným štartom v troch asociačných termínoch, ktoré zostávajú do OH 2016 a môžu sa týkať Sloveniek (štvrtým bude finále Fed Cupu 2015).

Magdaléna Rybáriková je len na 18 stretnutiach. Bola však v kádri predminulý týždeň v Holandsku a už má - čo sa týka kritérií tohto typu - splnené podmienky.

Jane Čepelovej aj Karolíne Schmiedlovej stačí ešte jeden štart. Rovnako u mužov zo SR, ktorí reálne prichádzajú podľa terajšieho rebríčkového postavenia do úvahy, stačí jeden štart Martinovi Kližanovi aj Lukášovi Lackovi.

Jedna bude mať smolu

Na OH v Riu bude môcť vo dvojhre mužov aj žien štartovať 56 najlepších (pri splnení vyššie uvedených základných kritérií) podľa postavenia vo svetovom rebríčku ATP a WTA k 6. júnu 2016 po parížskom grandslamovom Roland Garros.

Každá krajina však môže vyslať maximálne šesť mužov a šesť žien, z toho iba po štyroch na dvojhru. Jedna z terajších piatich slovenských členiek Top 100 počítačového poradia teda bude mať smolu.

Vo štvorhre mužov a žien v Riu sa predstaví po tridsaťdva párov (z nich 8+8 na základe voľnej karty od ITF) a v miešanej štvorhre šestnásť párov (z nich štyri na základe voľnej karty od ITF).

Tenisové súťaže v Riu de Janeiro sú na programe 6. - 14. augusta. Pätnásty august bude k dispozícii v prípade nepriazne počasia počas OH.

Hrať sa bude na tvrdom povrchu v Olympic Tennis Centre v Barra Olympic Parku. Hlavný dvorec bude mať tribúny s kapacitou 10 000 divákov.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.