Slovenskí tenisti spoznali súperov v boji o Davisov pohár. Moška: Budú favoriti

Slovenský daviscupový tím.
Slovenský daviscupový tím. (Autor: TASR)
Sportnet, TASR|27. nov 2022 o 12:16 (aktualizované 27. nov 2022 o 14:13)

O finále Davisovho pohára zabojujú v Holandsku.

MALAGA. Slovenskí tenisti zabojujú o budúcoročný finálový turnaj Davisovho pohára na pôde Holandska.

Rozhodol o tom nedeľňajší žreb v Malage, počas ktorého figurovali medzi nenasadenými tímami.

Hrať sa bude 3.-4. alebo 4.-5. februára 2023, postup si zaistia víťazi dvanástich kvalifikačných duelov.

Slováci majú lepšiu bilanciu

Tohtoroční finalisti Austrália a Kanada majú účasť zabezpečenú automaticky. Vďaka voľným kartám od Medzinárodnej tenisovej federácie ITF si na finálovom turnaji zahrajú aj Španielsko a Taliansko.

Slováci trikrát za sebou neuspeli v kvalifikácii. V marci prehrali v bratislavskom NTC s favorizovaným Talianskom 2:3, v roku 2020 podľahli Česku 1:3 a v roku 2019 Kanade 2:3.

Žreb im okrem Holandska mohol určiť za súpera Chorvátsko, Francúzsko, USA, Nemecko, Veľkú Britániu, Srbsko, Kazachstan, Belgicko, Švédsko, Argentínu alebo Česko.

S Holanďanmi majú Slováci priaznivú bilanciu 1:0. V roku 2005 ho zdolali vo štvrťfinále svetovej skupiny v NTC 3:2 a napokon postúpili až do finále, v ktorom prehrali s Chorvátmi 2:3.

Tóth by hral radšej doma

Kvalifikačné stretnutie Slovenska proti Holandsku bude pre daviscupového kapitána Tibora Tótha štvrté v tejto pozícii. Po prvý raz sa však jeho tím predstaví na súperovej pôde.

"Určite by som bol radšej, keby sme opäť mohli nastúpiť v domácom prostredí s podporou slovenských fanúšikov. Po toľkých rokoch, ktoré sme hrali stále doma, to už ale muselo prísť," povedal Tóth na margo žrebu pre oficiálnu stránku Slovenského tenisového zväzu.

"Holandsko nie je ľahký súper, disponuje veľmi vyrovnaným tímom a dobrým skúseným deblovým párom. Rebríčkové postavenie favorizuje určite Holandsko, ale myslím si, že rozhodne momentálna forma jednotlivých hráčov a že v tomto dueli môžeme uspieť.

Jednoznačne tam pocestujeme s odhodlaním a cieľom zvíťaziť a postúpiť na finálový turnaj Davisovho pohára," dodal k cieľom.

Najlepší slovenský singlista Alex Molčan považuje Holandsko za náročného súpera.

"Holanďania boli nasadení a pri žrebe sme si už nemohli vyberať. Určite si však na nich veríme. Proti Talianom chalani ukázali, že sa dá hrať vyrovnaná partia s úplne každým. Nastúpime na zápas s tým, že ideme vyhrať. Tešíme sa. Bude to zmena, lebo v uplynulých dueloch sme hrali stále doma a teraz sa predstavíme na súperovej pôde," uviedol Molčan pre TASR.

Moška: Holanďania budú favoriti

"Po desiatich stretnutiach, ktoré sme odohrali na domácej pôde, vycestujeme teraz von. Holandsko je veľmi silný súper, ktorý má v tíme dvoch výborných singlistov z prvej svetovej stovky - Botica Van de Zandschulpa a Tallona Griekspoora.

Rovnako v debli sú silní, až päť hráčov je aktuálne v elitnej stovke rebríčka, vrátane svetovej jednotky Wesleyho Koolhofa.

Holanďania budú favoritmi, ale ak náš tím bude hrať v najsilnejšom zložení a v dobrej forme, má šancu prekvapiť a postúpiť ďalej," povedal pre oficiálnu stránku Slovenského tenisového zväzu na margo žrebu generálny sekretár STZ Igor Moška.

Najlepší holandský singlista je momentálne Van de Zandschulp, ktorý figuruje vo svetovom rebríčku ATP na 35. mieste. Tallon Griekspoor je 96., Tim van Rijthoven 115.

Davisov pohár 2023

Žreb kvalifikácie o postup na finálový turnaj:

 • Chorvátsko - Rakúsko
 • Maďarsko - Francúzsko
 • Uzbekistan - USA
 • Nemecko - Švajčiarsko
 • Kolumbia - Veľká Británia
 • Nórsko - Srbsko
 • Čile - Kazachstan
 • Kórejská republika - Belgicko
 • Švédsko - Bosna a Hercegovina
 • Holandsko - Slovensko
 • Fínsko - Argentína
 • Portugalsko - Česko
Nachádzate sa tu: