Právnici odtajnili, prečo Djokovič žiadal výnimku z očkovania

Novak Djokovič. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, Miloslav Šebela|8. jan 2022 o 09:35 (aktualizované 8. jan 2022 o 10:42)

Djokovič vraj prekonal Covid-19.

MELBOURNE. Srbský tenista Novak Djokovič získal výnimku z očkovania na základe toho, že v decembri 2021 vraj prekonal Covid-19. V sobotu to uviedli jeho právnici.

Informoval o tom web bbc.com aj agentúra AFP.

Dlho sa nevedelo, na základe čoho Srb žiada o výnimku a objavovali sa rôzne možnosti. Práve prekonaná infekcia by tak mala byť dôvodom na udelenie výnimky z očkovania.

Doteraz oficiálne nik neuviedol na základe čoho Djokovič výnimku získal. Srbské médiá tvrdili, že to je kvôli intolerancii na lepok - celiakii.

Na základe prekonania covidu v decembri bude srbský tenista žiadať, aby mohol opustiť karanténny hotel a zapojiť sa do tréningového procesu na Australian Open.

Novak Djokovič je svetovou jednotkou a deväťnásobným víťazom Australian Open. Okrem toho je aj odporcom očkovania proti covidu.

Na odvolanie čaká v hoteli

Pôvodne získal výnimku z očkovania od štátu Victoria, kde sa grandslamový turnaj koná. Po prílete do Austrálie ho však na letisku zadržali úradníci. Po dlhom vypočúvaní mu výnimku zrušili a odňali víza.

"Pravidlá sú pravidlá, neexistujú tu žiadne špeciálne prípady," vyhlásil k Djokovičovej situácii austrálsky premiér Scott Morrison.

"Chcem sa poďakovať pohraničnej stráži za ich prácu, v praxi plnili nariadenia vlády," dodal.

Podľa austrálskch protipandemických opatrení môžu prísť do krajiny len ľudia, ktorí majú aspoň dve dávky vakcíny proti covidu alebo majú výnimku vzhľadom na svoj zdravotný stav. Turisti síce môžu požiadať o víza online, stále musia prejsť imigračným procesom na letisku.

Až doteraz Djokovič, ani nik z jeho tímu nezverejnili informáciu, že by v uplynulých týždňoch prekonal covid.

Právnici svetovej jednotky však tvrdia, že pozitívny test na covid mal Djokovič 16. decembra. Dopisovateľ NY Times Ben Rothenberg však upozornil, že uzávierka pre podanie žiadosti o výnimku stanovil Austrálsky tenisový zväz na 10. decembra.

Srbský tenista sa v decembri zúčastnil viacerých spoločenských akcií. Čo je paradoxné, aj deň po tom ako mal mať podľa jeho obhajcov pozitívny test.

17. decembra bol na oceňovaní detí, ktoré sa pripravujú v Tenisovom centre Djokoviča. Akcia sa uskutočnila v interiéri. Djokovič pri odovzdávaní trofejí nemal prekryté horné dýchacie cesty.

Preto sa naskytá otázka, či naozaj mal deň pred tým pozitívny test na covid.

Djokovič je stále v hoteli na predmestí Melbourne, ktorý sa využíva v imigračných prípadoch. V hoteli viackrát prepukla nákaza ochorenia Covid-19, nedávno v ňom horelo. Právnici žiadajú, aby ho premiestnili do lepšieho hotela a mal možnosť pripravovať sa na grandslamový turnaj.

Djokovič sa proti zamietnutiu víz odvolal na súd a chce zvrátiť vyhostenie z Austrálie. O jeho odvolaní sa bude rozhodovať v pondelok o 10.00 miestneho času.

Češka tiež prekonala covid, poletí domov

Djokovičov prípad však nie je jediný. A prekonanie covidu v decembri mu stále nemusí zaručiť získanie výnimky.

Do Austrálie pricestovala po prekonaní covidu aj česká tenistka Renata Voráčová. Pôvodne jej výnimku úrady uznali. Dokonca týždeň v Austrálii trénovala. Potom pre ňu prišli policajti a umiestnili ju do rovnakého hotela ako Djokoviča s tým, že jej výnimka neplatí a z krajiny ju deportujú.

"Austrálsky zväz nás zrejme uviedol do omylu, čo je nepríjemné," uviedla Voráčová v rozhovore pre idnes.cz.

Aj Češku po zadržaní niekoľko hodín vypočúvali úradníci. "Cítila som sa ako v akčnom filme a nebolo mi to ani trochu príjemné," opisovala špecialistka na štvorhru.

Voráčová vysvetlila, že spĺňala podmienky pre udelenie výnimky, ktoré zverejnil Austrálsky tenisový zväz. Covid prekonala krátko pred vianocami. Pri vstupe do Austrálie jej doklady pre udelenie výnimky preverili a pustili ju do Austrálie.

Je pravdepodobné, že o víza prišla kvôli Djokovičovi a úradníci spätne kontrolovali udelenie všetkých výnimiek pre hráčov.

"Myslím, že to tak bude. Nechápem, prečo by inak za mnou prišli po týždni a oznámili mi: Čo platilo, už neplatí," vysvetľovala.

Češka je v imigračnom hoteli. Proti rozhodnutiu úradov sa na rozdiel od srbského tenistu neodvolala. Vraví, že ten proces by bol zdĺhavý, nemala by možnosť trénovať, a preto radšej odcestuje a sústredí sa na ďalšie turnaje.

"Dúfam však, že Djokovič na súde uspeje. V mojom prípade by sa vśetko natiahlo o niekoľko dní. Nechce sa mi strácať čas kvôli politickej vojne, ktorá prebieha v zákulisí," vravela Voráčová.

"Sme športovci, prišli sme kvôli tenisu. Neriešime miestne zákulisné boje. Prečítali sme si pravidlá, splnili podmienky, po dlhom procese dostali výnimku. Nevidím dôvod, prečo by sme potom mali sedieť v hoteli. Je to smutné."

Pre idnes.cz Voráčová doplnila, že nie je proti očkovaniu, no očkovanie odsúvala na obdobie po sezóne, potom však ochorela a vakcínu nemohla dostať.

Česká tenistka v sobotu z Melbourne odletela.

Súvisiace články