Pravidlá sú pravidlá aj pre Djokoviča. Austrálsky premiér ďakuje polícii

Novak Djokovič nebude obhajovať titul na Australian Open. (Autor: TASR/AP)
Jana Sedláková|6. jan 2022 o 11:30 (aktualizované 6. jan 2022 o 12:26)

Srbský tenista zrejme nebude hrať na Australian Open, nie je zaočkovaný a úrady mu zdravotnú výnimku neuznali.

BRATISLAVA. Je to situácia, aká nemá obdoby. Najlepší tenista sveta a aktuálne Európsky športovec roka je deportovaný z krajiny, v ktorej mal súťažiť.

Novak Djokovič dlho nechcel prezradiť, či je zaočkovaný. To je podmienkou pre vstup do Austrálie, a teda aj podmienkou pre súťaženie na Australian Open. Nakoniec na poslednú chvíľu ohlásil, že príde, dostal vraj výnimku. Môže tak cestovať aj ako nezaočkovaný.

Oficiálne nikto nepovedal, na základe akej výnimky Djokovič cestuje. Srbské médiá priniesli vysvetlenie, podľa ktorého sa Djokovič nemôže očkovať pre celiakiu.

Veľká časť Austrálčanov sa voči tomu okamžite ohradila. Krajina žila dva roky v lockdowne, prežívali prísne obmedzenia, dnes má viac ako 77 percent zaočkovaných občanov.

Aj austrálske úrady hneď odkázali Djokovičovi, že s ním nebudú zaobchádzať inak. A tak sa aj stalo, dlhých desať hodín čakal na letisku v Melbourne, až mu nakoniec zrušili víza. Nepredložil dostatočné dôkazy, že naozaj nemôže byť očkovaný.

Novaka Djokoviča v Melbourne podporujú srbskí fanúšikovia. (Autor: TASR/AP)

"Pravidlá sú pravidlá, neexistujú tu žiadne špeciálne prípady," vyhlásil k Djokovičovej situácii austrálsky premiér Scott Morrison.

"Chcem sa poďakovať pohraničnej stráži za ich prácu, v praxi plnili nariadenia vlády," dodal.

Práve Morrison pred Djokovičovým príchodom varoval, že ak nebude vedieť doložiť svoju výnimku, tak "pôjde druhým lietadlom domov".

Nadal: Mal sa zaočkovať

Za rozhodnutie Austrálie nevpustiť Djokoviča do krajiny sa postavil aj Srbov najväčší rival Rafael Nadal. Hoci viackrát zdôraznil, že nemá dostatok informácií, aby vynášal nad celou situáciou súdy.

Sám je dvakrát zaočkovaný a vraví, že dôveruje vedcom a iná cesta z pandémie v súčasnosti neexistuje.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: