Utorok, 30. novembra, 2021Meniny má Ondrej, Andrej

Cibulková bojovala s mnohými prekážkami. Niektoré nezvládla

Dominika Cibulková. (Autor: SITA/AP)
Viktor Kiššimon|14. nov 2019 o 16:27

Tri dôvody, prečo Cibulková uspela, a tri dôvody, prečo nedosiahla ešte viac.

BRATISLAVA. Dominika Cibulková bola istý čas štvrtou najlepšou tenistkou sveta. Pre istotu si tú vetu prečítajte ešte raz. Pretože ak ten fakt prijmete automaticky, robíte chybu.

To, že sa tenistka s fyzickými parametrami gymnastky stala jednou z najlepších na svete v športe, v ktorom sa zväčša presadzujú vysoké a silné hráčky, sa dá považovať za niečo ako chybu v systéme.

Samozrejme, neznamená to, že sa Cibulková dostala medzi absolútnu elitu len vďaka náhode. To ani náhodou.

Vybrali sme tri dôvody, prečo vo svete veľkých hráčok uspela. A aj tri dôvody, prečo sa jej nepodarilo dotiahnuť ešte viac.

Prečo bola úspešná

1. Pracovitosť

"Neviem, či niekde na svete nájdete takého zverenca, ako je ona. Bola absolútne naviazaná na trénera a ľudí, s ktorými pracovala. Tréner si nemôže priať nič viac ako to, že ho zverenec počúva na slovo. Povedal som, že ideme doprava a išli sme doprava," hodnotil takmer osemročnú spoluprácu s Cibulkovou tréner Matej Lipták.

Dominika Cibulková sa poctivo venovala aj cvičeniu. Najmä po operácii výrastku na päte v roku 2015. (Autor: Archív SME - Gabriel Kuchta)

Cibulková nikdy nemala výnimočný talent na tenis. Vedela, že ak chce niečo dosiahnuť, podarí sa jej to len vďaka obrovskej drine.

Nikto ju nemusel nútiť. Kto niekedy videl na vlastné oči jej tréning, bol svedkom maximálnej intenzity a sústredenia. Či išlo o herné cvičenia, alebo kondičné. Nič neodflákala, neodložila na iný deň.

Cibulková veľmi dobre poznala svoje limity a robila všetko preto, aby ich vedela vykompenzovať svojou hrou. Musela eliminovať slabiny a zvýrazniť silné stránky.

2. Výber ľudí

Ak si aj vyberiete individuálny šport, akým je tenis, nikdy neuspejete bez tímu. Musia v ňom byť absolútni profesionáli vo svojom odbore.

A na ich výbere si dávala Cibulková veľmi záležať. Vari len raz šliapla pri voľbe trénera vedľa.

Dočítajte tento článok
s predplatným sportnet.sk

Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.

Máte už konto alebo predplatné? Prihláste sa

Súvisiace články