Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Sú štarty Slovákov ohrozené? Ministerstvo reaguje na vyjadrenie SLA

Ilustračná foto (Autor: TASR)
TASR|Publikované 5. jan 2021 o 16:00

SLA tvrdila, že nemohla vyslať Jána Koristeka na preteky.

BRATISLAVA. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) Slovenskej republiky sa nestotožňuje s pondelňajším tvrdením Slovenskej lyžiarskej asociácie (SLA), podľa ktorého ministerstvo pripravilo slovenských bežcov na lyžiach o účasť na prestížnom podujatí Tour de Ski.

SLA, ktorá prišla v decembri o štatút národného športového zväzu, argumentuje, že v dôsledku krokov rezortu školstva prišla o financie vo výške 250.000, ktoré plánovala použiť na účasť na 15. ročníku tohto vrcholného podujatia.

Ministerstvo v reakcii pre Tlačovú agentúru Slovenskej republiky (TASR) potvrdilo, že vedenie SLA disponovalo dostatočnými financiami pre účasť slovenských lyžiarov na podujatí.

Podľa MŠVVaŠ tiež nie je ohrozený štart žiadneho slovenského reprezentanta na podujatí Medzinárodnej lyžiarskej federácii (FIS), nakoľko túto situáciu autonómne rieši FIS tým spôsobom, že slovenských lyžiarov registruje na podujatia podľa pravidiel FIS národný olympijský výbor (ŠOŠV).

Po tom, čo sa koncom minulého roka vyostrili spory medzi vedením Slovenskej lyžiarskej asociácie a viacerými jej dovtedajšími členmi, sa MŠVVaŠ SR sa rozhodlo kontroverzie v slovenskom lyžovaní riešiť podporou novovznikajúceho Združenia/zväzu slovenských lyžiarov (ZSL).

Ministerstvo následne odobralo štatútu národného športového zväzu SLA a niektoré jeho kompetencie, medzi nimi prihlasovanie športovcov na súťaže, prevzal Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV).

Vedenie SLA však nesúhlasí s odôvodnením týchto krokov, keďže podľa neho nie je pravda, že z už bývalého národného športového zväzu odišla väčšina športovcov.

V tlačovej správe uvádza, že "z reprezentantov A, B a juniorských tímov SLA opustilo len 22%, teda v SLA zostáva 78% z nich. Pri športovcoch talentovanej mládeže je to až 87,1% pretekárov, ktorí ostali v SLA".

Reakciu MŠVVaŠ SR na tlačovú správu SLA uverejňujeme v plnom znení a bez redakčných úprav:

"Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR sa s tvrdeniami SLA nestotožňuje.

Rozhodnutie o zrušení štatútu národného športového zväzu Slovenskej lyžiarskej asociácii bolo ministerstvo povinné vykonať, nakoľko Slovenská lyžiarska asociácia prestala spĺňať podmienky národného športového zväzu a plniť niektoré úlohy, ktoré jej ukladá zákon.

Ministerstvo na žiadosť Slovenského zväzu lyžovania poskytlo FIS informáciu o počte športovcov - lyžiarov zapísaných v informačnom systéme športu k 1.12.2020 a oznámilo túto skutočnosť Medzinárodnej lyžiarskej federácii. Tieto údaje tam zapísala SLA a podľa platnej legislatívy sú záväzné. Ak sú tieto údaje nepravdivé alebo nesprávne, zodpovedá za to Slovenská lyžiarska asociácia, a nie ministerstvo.

Štart žiadneho slovenského reprezentanta na podujatí FIS nie je ohrozený, nakoľko túto situáciu autonómne rieši FIS tým spôsobom, že slovenských lyžiarov registruje na podujatia podľa pravidiel FIS národný olympijský výbor (ŠOŠV).

Ďalej uvádzame, že dňa 22.12.2020 bola ministerstvu doručená informácia o potrebe zabezpečenia financovania účasti dvoch pretekárov na bežeckom podujatí Tour de Ski v sume cca. 11 tis. eur, pričom k danému dňu disponovala SLA sumou z tzv. príspevku uznanému športu, ktorý poskytlo ministerstvo na rok 2020 (SLA ho môže použiť do 31.3.2021), vo výške cca 256 tis. eur.

Konanie medzinárodnej lyžiarskej federácie je nezávislé a autonómne od vôle ministerstva a žiaden štátny orgán do rozhodnutí FIS nemôže zasiahnuť."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články