Pondelok, 29. novembra, 2021Meniny má Vratko

Stachovskij sa sťažuje, že tenisti mimo top 20 zarábajú málo

Ukrajinský tenista Sergij Stachovskij sa raduje z víťazstva proti Švajčiarovi Rogerovi Federerovi v 2. kole. (Autor: TASR/AP)
SITA|28. jún 2013 o 06:00

Hráči, ktorí sú mimo najlepšej dvadsiatky, nemajú podľa ukrajinského tenistu okrem turnajových prémií žiadne príjmy.

LONDÝN. Ukrajinský tenista Sergij Stachovskij je už roky neformálnym hovorcom "tých ďalších" hráčov.

V stredu sa mu mohol za vybavenie rovnomernejšieho rozdelenia prémií medzi elitu a jej vyzývateľov "poďakovať" Švajčiar Roger Federer, ktorého Ukrajinec vyradil v 2. kole Wimbledonu.

Keď sedemnásobný a úradujúci šampión medzinárodných otvorených majstrovstiev Anglicka Federer naposledy prehral pred štvrťfinálovým štádiom na úrovni veľkej štvorky - bolo to na parížskom Roland Garros 2004 - bral za to v prepočte 42 313 USD. Vtedy išlo o 3. kolo.

Teraz už za 2. kolo na tráve v Londýne dostal Švajčiar prémiu 38 000 libier (58 349 USD).

Federer medzičasom 36-krát bez prerušenia nechýbal v osmičke na Majors. Počas kariéry zarobil, pred tohtoročným Wimbledonom 77 564 273 dolárov, kým Stachovskij 2 728 393 USD. Už má istotu ďalších 63 000 libier.

Sezóna vychádza na 130-tisíc eur

"Nie je možné, aby tenista, ktorý figuruje v prvej stovke rebríčka, zarábal - prehnane povedané - 50 eur za sezónu, pričom 40 týždňov do roka cestuje po svete," vyhlásil vlani Stachovskij pre magazín Tennis Arena.

"Nie som hovorcom nikoho, skôr len svojím. Veľa hráčov ma však podporuje." Ukrajinec pridal konkrétne údaje: "Mám presné prepočty, podrobne som na tom pracoval. Hráča, ktorý bude cestovať len s tenisovým trénerom, vychádza sezóna na 130 000 eur. Uvádzam pritom úplné minimum. Každý ďalší člen tímu vyjde odhadom na 70 000 až 80 000 eur. Na to, aby bol tenista konkurencieschopný, potrebuje okolo seba minimálne dvoch až troch ľudí a rodina je tiež dôležitá."

Stachovskij upozornil, že na čísla treba hľadieť v kontexte a objektívne: "Dane v priemere zhltnú okolo 30 percent. Z toho vyplýva, že všetky prémie, ktoré uvádzajú organizátori, nie sú korektné - zdaňujú sa priamo na turnaji. Každý, kto sa rozplýva nad ziskami ktoréhokoľvek hráča, sa teda pozerá na výrazne nadhodnotený údaj."

Stachovskij vtedy upozornil, že Asociácia tenisových profesionálov (ATP) síce plní svoj záväzok v rokoch 2012 - 2014 postupne zvýšiť dotácie o 20 percent, ale roztvárajú sa nožnice: "Rozdiely medzi úvodnými kolami a záverečnými sú natoľko drastické, že u víťaza tých 20 percent znamená 100 000 dolárov, ale pre zdolaného v úvodnom kole len 1000 dolárov.

Porovnáva sa s futbalistami

Aj pre portál Ľavý breh ponúkol Stachovskij zaujímavé údaje: "Keď človek cestuje s trénerom, zarobí za rok 20 000 až 30 000 dolárov čistého. Hovorím pritom o členoch Top 100. Keď si zoberiete sto najlepších futbalistov či golfistov na svete, ich príjmy sú neporovnateľne vyššie. Už sto najlepších futbalistov na Ukrajine podľa mňa zarába viac."

"Samozrejme, Federer, Nadal, Djokovič a Murray, to je úplne iný vesmír, nedá sa to porovnávať. Hráči, ktorí sú mimo dvadsiatky, však nemajú okrem turnajových prémií žiadne príjmy. Zmluvy na oblečenie dostávajú len členovia Top 5 či Top 10. Ja som zachytil práve to obdobie, keď známe značky pochopili, že treba platiť len tých najlepších."

Stachovskij, niekdajší priateľ Dominiky Cibulkovej, až na 21. pokus premiérovo zdolal niektorého z členov Top 10 a v súboji o osobný grandslamový rekord nastúpi proti rakúskemu veteránovi Melzerovi.

Predvlani podľahol v 2. kole Chorvátovi Ivanovi Ljubičičovi, inak nikdy neprešiel za 1. kolo hlavnej súťaže. Figuruje na 116. priečke vo svetovom rebríčku, dosiaľ bol najvyššie na 31. mieste.

Súvisiace články