Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Vlhovú čaká v Jasnej ťažšia trať, organizátori by privítali dážď

Petra Vlhová. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 20. jan 2021 o 19:56

Trať by Slovenke mohla vyhovovať.

DEMÄNOVSKÁ DOLINA. Organizátori v Jasnej už začali s prípravou tratí na podujatie Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní, na ktorom by sa mala predstaviť aj aktuálna líderka seriálu Petra Vlhová.

Ženská elita zavíta do strediska v Nízkych Tatrách 6.-7. marca.

Sneh spracujú do finálnej podoby

Program v Jasnej zahŕňa momentálne jeden slalom a jeden obrovský slalom.

Ďalšie preteky môžu po rozhodnutí Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) ešte pribudnúť, keďže počasie v tejto sezóne neumožnilo absolvovať kompletný program.

"Trate sme začali upravovať v priebehu tohoto týždňa. V nadchádzajúcich dňoch prejdeme k úprave nahrubo. Masu snehu spracujeme do finálnej podoby.

K ďalším krokom pristúpime vzhľadom na počasie. Na rad príde preparácia a na koniec úprava do finálnej podoby," povedal zástupca komisie pretekov Svetového pohára Michal Mrázik.

Organizátori by v aktuálnej situácii privítali, ak by v Jasnej aspoň chvíľu pršalo.

"Strediská sú zavreté a my potrebujeme dosiahnuť, aby sa jednotlivé vrstvy prepojili. Krátky dážď by pomohol, aby sa vytvorila kompaktná vrstva, čo by bolo skvelé pre prácu s kopcom.

Dnes sa jazdí výlučne na technickom a spreparovanom snehu. Cieľom je zaistiť čo najideálnejšie podmienky pre prvú i poslednú pretekárku na štarte," uviedol Mrázik.

Pribudli dve terénne vlny

V Jasnej sa budú musieť popasovať aj s prísnymi bezpečnostnými opatreniami. Pre pandémiu koronavírusu bude oblasť pretekov hermeticky uzavretá.

"Vytvoria sa štyri 'bubliny', odlíšené od seba farbami. Bude sa striktne dohliadať na to, aby neprišlo k ich narušeniu. Celkovo sa bude podieľať na organizácii pretekov približne päťsto ľudí. Bude to veľmi náročné," vyhlásil projektový manažér Peter Cibulka.

Do strediska v Nízkych Tatrách sa lyžiarske preteky najvyššieho rangu vrátia opäť po piatich rokoch. Oproti poslednej edícii pretekov prišlo k zmenám hlavne v cieľovom priestore.

"Budeme tam mať takmer ideálnu rovinu. Pomohla nám k tomu depónia, ktorú sme mali uloženú z minulého roka. Cieľový priestor by mal byť bezpečnejší a oveľa vhodnejší pre dojazd.

Na trati obrovského slalomu pribudli dve terénny vlny, ktoré by mali zatraktívniť trať. Obe sú profilované trochu viac šikmo a nie po vrstevnici," informoval veliteľ tratí Martin Kupčo.

Slovenská lyžiarska jednotka Petra Vlhová však podľa Kupča určite nebude mať s profilom kopca problémy: "Zvládne to a myslím si, že čím bude trať ťažšia, tým viac to bude pre ňu výhoda."

Súvisiace články