Sobota, 18. septembra, 2021Meniny má Eugénia

Kuzminovú ocenili za prínos olympijskému hnutiu, trofej dostala aj Vlhová

Anastasia Kuzminová si prevzala cenu Trofej SOŠV, vpravo prezident SOŠV Anton Siekel a vľavo členka MOV Danka Barteková. (Autor: Martin Baumann - TASR)
TASR|26. jún 2020 o 14:41

SOŠV ocenil viacero osobností.

BRATISLAVA. Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV) ocenil na svojom piatkovom 57. valnom zhromaždení v Bratislave vyznamenaním alebo výročným ocenením viacero osobností.

Dovedna odovzdal jedenásť výročných ocenení SOŠV a niekoľko desiatok vyznamenaní.

Kuzminová: Každá trofej je vzácna

Trofej SOŠV, ktorú udeľuje významnej domácej osobnosti alebo inštitúcii za aktuálny prínos v propagácii olympijského hnutia a prehlbovaní jeho vplyvu na šport, kultúru, výchovu a spoločnosti, získala Anastasia Kuzminová.

Biatlonová reprezentantka ukončila vlani nesmierne úspešnú kariéru, počas ktorej získala tri zlaté a tri strieborné medaily na zimných olympijských hrách.

K nim pridala aj zlato, striebro a bronz z majstrovstiev sveta a tri malé glóbusy vo Svetovom pohári. Hneď po skončení kariéry nadviazala úzku spoluprácu so SOŠV.

V jej rámci aktívne účinkovala na konferencii Sport ®evolution, stala sa tvárou projektu olympijský Odznak všestrannosti a na ZOH mládeže 2020 v Lausanne pôsobila ako ambasádorka slovenskej výpravy.

"Som vďačná za každé ocenenie. Máme teraz dom a táto trofej v ňom bude mať svoje miesto medzi ostatnými. Aj keď som už skončila s kariérou pred rokom a pol, tak každá trofej je vzácna, lebo kariéru už hodnotím a vnímam inak. Teším sa z toho. Som vďačná aj za spoluprácu so SOŠV, ktorá mi pomáha, aby som zostala pri športe," uviedla po prebratí ceny.

Vlhová predviedlo najhodnotnejší výkon

Cena Pavla Schmidta za najhodnotnejší individuálny výkon roka dostala lyžiarka Petra Vlhová, ktorá získala na majstrovstvách sveta 2019 v zjazdovom lyžovaní v Aare tri medaily - zlato v obrovskom slalome, striebro v kombinácii a bronz v slalome

Okrem toho obsadila druhé miesta v celkovom hodnotení Svetového pohára 2018/19, ako aj v konečnej klasifikácii slalomu a obrovského slalomu.

Cenu Bohumila Goliana za najhodnotnejší kolektívny výkon roka si vyslúžila Slovenská hokejbalová reprezentácia za titul majstrov sveta, ktorý získala vlani v júni na MS v Košiciach.

Reprezentantka v šortreku Petra Rusnáková dostala cenu Ondreja Nepelu pre športovca do 23 rokov, cenu Jána Zacharu pre trénera mládeže si odniesol basketbalový kouč Vladimír Daňo, cenu Matyldy Pálfyovej bývalá trénerka Martiny Moravcovej Věra Čamborová a cenu Pavla Demitru za mimoriadny pozitívny prínos k reprezentácii SR Róbert Vittek.

Cenu Vincenta Lafku pre olympijský klub roka si prevzali zástupcovia Trnavského olympijského klubu.

Na valnom zhromaždení udelili aj zlaté, strieborné a bronzové odznaky SOŠV, medaily SOŠV a čestné uznania.

Zlaté odznaky si prevzali bývalý pretekár, tréner, rozhodca i funkcionár v rýchlostnej kanoistike Miroslav Haviar a dlhoročný významný lyžiarsky funkcionár a organizátor podujatí Peter Chudý.

Siekel si predĺži funkčné obdobie

Delegáti Slovenského olympijského a športového výboru (SOŠV) predĺžili na piatkovom 57. valnom zhromaždení v Bratislave funkčné obdobie prezidenta Antona Siekela o rok do novembra 2021. Dôvodom je posunutie olympijských hier v Tokiu na budúci rok pre pandémiu koronavírusu.

Siekela zvolili na štyri roky v novembri 2016 po olympijských hrách v Riu de Janeiro. Ďalšie voľby sa mali konať tento rok v novembri po hrách v Tokiu, no keďže svet zasiahla pandémia koronavírusu, presunuli ich na ďalší rok a tak sa predĺžil aj olympijský cyklus.

"Všeobecne to je štvorročné obdobie, ale táto unikátna situácia spôsobila, že aj Medzinárodný olympijský výbor (MOV) i ďalšie národné olympijské výbory budú mať volebný rok posunutý na 2021. Je to niečo, s čím nikto nepočítal a nikdy sa to ani nestalo, berieme to ako fakt a v zásade sme ho rešpektovali aj v hlasovaní," uviedol Siekel.

Šéfovi výboru sa tak predĺžilo funkčné obdobie zo štyroch na päť rokov, pričom nasledujúcemu prezidentovi sa skráti na tri roky: "Môj mandát sa predĺžil o rok. Pevne verím, že budem pracovať v športovom hnutí v akejkoľvek pozícii aj v ďalšom období. Teraz je to rok k dobru a keď sa budem uchádzať o post prezidenta v nasledujúcom období, bude to o rok menej.

Ak budem cítiť dôveru hnutia, ktorú dnes cítim, tak by som považoval za osobné sklamanie a sklamanie všetkých tých, ktorí mi pomáhajú, keby som nekandidoval." Volebný kongres SOŠV sa musí uskutočniť do troch mesiacov po olympijských hrách.

Výročné vyznamenania a ocenenia SOŠV za rok 2019

Trofej SOŠV - Anastasia Kuzminová

Cena Pavla Schmidta - Petra Vlhová

Cena Bohumila Goliana - Slovenská hokejbalová reprezentácia

Cena Ondreja Nepelu - Petra Rusnáková

Cena Jána Zacharu - Vladimír Daňo

Cena Matyldy Pálfyovej - Věra Čamborová

Cena Pavla Demitru - Róbert Vittek

Cena Vladimíra Černušáka - František Seman

Cena Ladislava Chudíka - Jozef Harangozó a Petr Horáček

Cena Miroslava Procházku - Eugen Magda

Cena Vincenta Lafku - Trnavský olympijský klub

Vyznamenania SOŠV za rok 2019

Zlatý odznak SOŠV: Miroslav Haviar, Peter Chudý

Strieborný odznak SOŠV: Vladimír Bezdíček, Anton Gajdoš, Jozef Hrčka, Jaroslav Klus, Irena Mikócziová-Bosá, Milan Oršula, Anna Pasiarová, Zdeněk Simonides, Juraj Sinay, Alexander Slafkovský st., Janka Stašová, Ján Súkup, Peter Tarcala

Bronzový odznak SOŠV: Viktor Bielik, Eduard Földvári, Ján Greguška, Pavol Jurčík, Branislav Koniar, Miroslav Konôpka, Ján Kriško, Tomáš Kuťka, Anton Pospíšek, Tatiana Švecová, Miroslav Tomášik, Zuzana Wisterová

Medaila SOŠV: Andrej Csemez, Milan Dvorščík, Mária Ďurišinová, Renáta Maňáková-Kasalová, Miloslav Roľko, Mariana Petrušová, Andrea Stranovská, Ján Volko, Dana Velďáková, Jana Velďáková

Čestné uznanie SOŠV: Gustáv Argaj, Janka Fričová, Rudolf Roučka, Július Sokol, Pavel Ševčík

Súvisiace články