Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Lyžiarski fanúšikovia si môžu zobrať diáre. Je známy Vlhovej program

Petra Vlhová. (Autor: SME - Jozef Jakubčo)
Juraj Berzedi|27. máj 2020 o 11:43

V ženskom Svetovom pohári sa pôjde 39 pretekov.

BRATISLAVA. Slovenskí lyžiarski fanúšikovia si môžu zobrať diáre a zaznačiť si preteky, v ktorých pôjdu podporiť Petru Vlhovú.

Medzinárodná lyžiarska federácia už zverejnila program súťaží vo Svetovom pohári v sezóne 2020/2021.

Zima bude výnimočná aj v tom, že po piatich rokoch sa najlepšie lyžiarky predstavia na Slovensku. V Jasnej sa pôjde 6. marca obrovský slalom a 7. marca slalom.

Pred piatimi rokmi bolo v Jasnej počas súťažného víkendu 30-tisíc divákov. Keďže za posledné roky Vlhovej popularita stúpla, očakáva sa ešte väčší nápor fanúšikov.

"Svetový pohár je cirkus, ľudia sa chcú zabávať a my im to vieme poskytnúť," hovoril po pretekoch v Jasnej šéf organizačného výboru Bohuš Hlavatý.

Technických disciplín bude viac

Hlavným cieľom slovenskej lyžiarky bude v novej sezóne získať veľký glóbus za prvenstvo v celkovom hodnotení Svetového pohára.

Predpokladá sa, že Vlhová bude od začiatku sezóny štartovať vo všetkých disciplínach, ak jej to zdravotný stav umožní.

V sezóne 2020/2021 sa môže predstaviť až v 39 pretekoch. Väčšiu porciu súťaží absolvuje opäť v technických disciplínach.

Petra Vlhová. (Autor: facebook.com)

V slalome i v obrovskom slalome je na programe po deväť súťaží. Až päť pretekov sa pôjde v paralelných disciplínach, v ktorých Vlhová už získala malý glóbus.

V super-G je na pláne šesť pretekov, v zjazde osem a v alpskej kombinácii, ktorá pozostáva z jedného kola super-G a jedného kola slalomu, sa pôjde trikrát.

"Základom je dokončovať preteky. Niekedy možno ani netreba víťazstvá, ale vyrovnané a konštantné výkony," myslí si bývalá lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová.

Program pre slovenských fanúšikov

Lyžiarsky kolotoč odštartuje tradične v rakúskom Söldene, kde je 24. októbra na programe obrovský slalom.

V minulej sezóne v ňom Vlhová skončila až štrnásta. Mohli za to zdravotné ťažkosti počas letnej prípravy, pre ktoré nebola v ideálnej fyzickej kondícii.

Záhreb, Flachau či Maribor sú preteky, na ktoré chodí pravidelne veľmi veľa slovenských fanúšikov. A vždy mám počas nich domáce prostredie.


Petra Vlhová, slovenská lyžiarka

Po troch týždňoch po Söldene sú na programe dve paralelné súťaže v rakúskom stredisku Lech Zürs am Arlberg a o týždeň neskôr bude úvodný slalom v Levi.

Premiérové rýchlostné disciplíny budú na začiatku decembra v kanadskom Lake Louise, v ktorom sa pôjdu dva zjazdy a jeden super-G.

Najnabitejší kalendár bude tradične po Vianociach až do konca januára. V tomto období sa môžu tešiť aj fanúšikovia Vlhovej, keďže viaceré preteky budú neďaleko Slovenska.

V Semmeringu sa bude jazdiť 28. a 29. decembra, v Záhrebe budú lyžiarky bojovať o titul snehovej kráľovnej 3. januára. Prestížny slalom vo Flachau bude 12. januára a preteky v Maribore sa uskutočnia 16. a 17. januára.

"Toto sú preteky, na ktoré chodí pravidelne veľmi veľ slovenských fanúšikov. A vždy mám počas nich domáce prostredie," naznačila Vlhová.

Preteky v Jasnej budú začiatkom marca

Vo februári sa mali pôvodne uskutočniť majstrovstvá sveta v talianskej Cortine d'Ampezzo, kde mala slovenská lyžiarka obhajovať tri medaily zo šampionátu v Aare.

Pre pandémiu koronavírusu a s ňou spojené komplikácie však prezident Talianskeho lyžiarskeho zväzu Flavio Roda navrhol, aby sa šampionát konal až v marci 2022 po zimnej olympiáde v Pekingu.

"Je to bolestné rozhodnutie, ale dáva zmysel. Ak by v októbri alebo novembri tohto roka naďalej pretrvávali problémy s koronavírusom, z hľadiska bezpečnosti by nebolo možné usporiadať šampionát," tvrdí šéf Talianskeho olympijského výboru (CONI) Giovanniho Malaga.

V marci budú na programe zvyšné tri kolá Svetového pohára. Najskôr sa 6. a 7. marca uskutoční obrovský slalom a slalom v Jasnej, o týždeň neskôr sa pôjde rovnaká kombinácia vo švédskom Aare.

A všetko vyvrcholí vo finále Svetového pohára vo švajčiarskom Lenzerheide, v ktorom sa od 17. do 21. marca pôjde zjazd, super-G, paralelný slalom, obrovský slalom a slalom.

Program žien SP v alpskom lyžovaní 2020/2021:

 • Sölden: 24. október (obrovský slalom)
 • Lech Zürs: 14. – 15. november (2x paralelný slalom)
 • Levi: 21. november (slalom)
 • Killington: 28. – 29. november (obrovský slalom, slalom)
 • Lake Louise: 4. – 6. december (zjazd, zjazd, super-G)
 • St. Moritz: 12. – 13. december (super-G, paralelný slalom)
 • Courchevel: 15. december (obrovský slalom)
 • Val-d’Isère: 19. – 20. december (zjazd, kombinácia)
 • Semmering: 28. – 29. december (obrovský slalom, slalom)
 • Davos: 1. január (paralelný slalom)
 • Záhreb: 3. január (slalom)
 • St. Anton: 9. – 10. január (zjazd, kombinácia)
 • Flachau: 12. január (slalom)
 • Maribor: 16. – 17. január (obrovský slalom, slalom)
 • Crans Montana: 23. – 24. január (zjazd, kombinácia)
 • Kronplatz: 26. január (obrovský slalom)
 • Garmish-Partenkirchen: 30. – 31. január (zjazd, super-G)
 • Yanqing: 27. – 28. február (zjazd, super-G)
 • Jasná: 6. – 7. marec (obrovský slalom, slalom)
 • Are: 12. – 13. marec (obrovský slalom, slalom)
 • Lenzerheide: 17. – 21. marec (zjazd, super-G, paralelný slalom, obrovský slalom, slalom)
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články