Slovenský hokej sa oficiálne zrodil na východe

Výstava k 90. výročiu organizovaného hokeja na Slovensku bola aj v Košiciach.
Výstava k 90. výročiu organizovaného hokeja na Slovensku bola aj v Košiciach. (Autor: TASR)
Vladimír Mezencev|6. jan 2020 o 00:00

Pražania si Trojákov talent všimli na Tatranskom pohári.

V posledný deň roka 2019 si organizovaný ľadový hokej na Slovensku pripomenul významné jubileum – 90. výročie svojho zrodu.

Pre východoslovenský región je to udalosť o to zaujímavejšia a významnejšia, že zrod sa 31. decembra 1929 uskutočnil vo Vysokých Tatrách.

Počas minuloročného svetového šampionátu v Košiciach sa v priestoroch Slovenského technického múzea uskutočnila aj veľkolepá výstava „90 rokov slovenského hokeja“, ktorá sa stretla s obrovským záujmom.

O tom, čo sa teda udialo pred 90 rokmi a ako sa potom rozvíjal slovenský hokej sme sa porozprávali s čestným členom Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) Jánom Holkom, ktorý stál na jeho čele v rokoch 1990 – 92.

Ide o uznávaného hokejového historika a publicistu, ktorý je v súčasnosti predsedom Asociácie športu pre všetkých SR.

Kedy sa vlastne zrodil organizovaný hokej na Slovensku? Uvádzajú sa dva dátumy, ktorý je teda ten správny?

„Často sa hovorí a píše o 29. decembri 1929, ale vtedy sa v Novom Smokovci zišiel len prípravný výbor a samotná „Slovenská župa Československého zväzu kanadského hockeya“ vznikla až o dva dni neskôr, teda zhodou okolností na Silvestra. Jej členmi sa stalo šesť klubov – ŠK Vysoké Tatry, Skiklub Bratislava, ČsŠK Košice, ŠK Slávia Banská Bystrica a ŠK Žilina. Bolo to počas premiérového ročníka turnaja o Pohár Palace sanatória, ktorý sa neskôr zmenil na Tatranský pohár.“

Čo tento akt znamenal pre slovenský hokej?

„Napríklad to, že sa začali hrať majstrovstvá Slovenska, ale už ich druhý ročník sa neuskutočnil. Došlo ku klasickej roztržke medzi funkcionármi a tak v roku 1932 vznikli tri oblastné župy. Ako prvá Východoslovenská, jej zrod bol 31. januára 1932, po nej Západoslovenská a Stredoslovenská. Víťazi týchto troch majstrovstiev sa potom stretli na turnaji, z ktorého vzišiel majster Slovenska.“

Košice sa zapísali do dejín ľadového hokeja u nás veľmi výrazne, i keď museli prejsť dlhé desaťročia než sa stali rešpektovaným centrom na hokejovej mape Československa. Prečo?

„Podľa niektorých údajov sa prvé oficiálne stretnutie, vtedy ešte v bandy hokeji, teda v tom, ktorý sa hrával s loptičkou, uskutočnilo 29. januára 1922 v Bratislave. V skutočnosti už 18. decembra 1921 sa v Sokolskom sade, dnešnom Mestskom parku, odohral zápas medzi košickými mužstvami ČsŠK a KAC, ktorý presvedčivo vyhral ČsŠK 12:2. V Košiciach pôsobili aj dve významné osobnosti, ktoré prišli z Čiech, Jaroslav Řezáč a najmä trojnásobný majster Európy (1911, 1912 a 1914) Jan Fleischmann. Košičania sa však dlho nedokázali odpútať od bandy hokeja, ten kanadský v meste definitívne zvíťazil až v sezóne 1930/31. Kuriózne bolo i to, že pred sto rokmi začali bandy hokej v Košiciach hrávať aj ženy, predovšetkým v kluboch KAC a KSC. Svetlým momentom v dejinách košického hokeja bol štart ČsŠK na Tatranskom pohári v roku 1934, kedy s jedným z najlepších európskych tímov – LTC Praha – prehral iba 1:2.“

Na spomínanom podujatí sa aj spečatil osud košického rodáka Ladislava Trojáka, až do svojej tragickej smrti v roku 1948 najlepšieho slovenského hokejistu...

Nachádzate sa tu:
Domov»Sportnet na východe»Slovenský hokej sa oficiálne zrodil na východe