Nedeľa, 24. októbra, 2021Meniny má Kvetoslava

Slovenský brankár dostal druhú šancu: Chcem ukázať, že na NHL ešte mám

Peter Budaj má za sebou rôzne sezóny. (Autor: SITA/AP)
SITA|25. okt 2016 o 11:05

Peter Budaj dostal šancu v bráne vďaka zraneniam svojich kolegov.

LOS ANGELES. Za ostatné dve sezóny odchytal slovenský hokejový brankár Peter Budaj v zámorskej NHL jediný zápas.

Účinkoval vo farmárskych tímoch St. John's IceCaps a Ontario Reign a všetko nasvedčovalo tomu, že AHL bude jeho domovom aj v tomto ročníku.

Jeden z najlepších v histórii ligy

Držiteľovi Stanley Cupu z rokov 2012 a 2014 sa však zranili obaja gólmani, s ktorými sa pred sezónou počítalo v prvom mužstve - Jonathan Quick aj Jeff Zatkoff.

Zdá sa tak, že 34-ročný Budaj využije druhú šancu, ktorú dostal v tíme Los Angeles.

"Niekedy si v živote aj v hokeji musíte prejsť obdobím, aké som zažil v St. John's. Bola to kombinácia všetkého. V duchu som premýšľal o rôznych veciach, len nie o mojej hre. Vyžiadalo si to svoju daň a ja som nemal najlepší rok," spomína Budaj na sezónu 2014/2015.

Počas nej odchytal za IceCaps iba devätnásť stretnutí s nie príliš očarujúcim priemerom inkasových gólov 3,55.

Pred nasledujúcou sezónou 2015/2016 však prikývol na ponuku LA Kings a hoci sa v kempe neprebojoval do prvého mužstva, vo farmárskom tíme Ontario Reign predviedol jednu zo štatisticky najlepších sezón histórie AHL.

Na NHL ešte mám, tvrdí

Slovenský gólman nastúpil v 60 z celkového počtu 68 duelov, víťazných bolo 42. Mal priemer inkasovaných gólov na zápas 1,75, deväťkrát si udržal čisté konto a ukazovateľ úspešnosti zákrokov prevýšil hranicu 93 percent.

Nečudo, že ho na konci sezóny v AHL vyhlásili za najlepšieho brankára súťaže a niekoľko hlasov dokonca pozbieral aj v hlasovaní o najužitočnejšom hráčovi AHL.

"Všetko do seba zapadlo, v Ontariu som bol opäť schopný podávať dobré výkony a byť pripravený pre veľký tím. Teraz som dostal šancu ukázať všetkým, že na NHL stále mám," doplnil Peter Budaj, ktorý zatiaľ v novom ročníku profiligy zasiahol do troch duelov.

Súvisiace články