Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Slovenky dostali nečakaný darček. Velez-Zuzulová: Je to pre silné žalúdky

Veronika Velez-Zuzulová (vľavo) a Petra Vlhová tvorili vlani zohratú dvojicu. (Autor: SME/Gabriel Kuchta)
Juraj Berzedi|27. dec 2016 o 10:08

Nechajte naše lyžiarky pretekať, lebo my sme jeden tím, vyhlásil chodec Matej Tóth.

BRATISLAVA. Slovenské zjazdové lyžovanie prežíva vďaka Veronike Velez-Zuzulovej a Petre Vlhovej výnimočnú sezónu.

Skúsenejšia Velez-Zuzulová je v celkovom hodnotení slalomu na druhom mieste. Jej mladšia krajanka Vlhová je štvrtá a k tomu zbiera body aj v obrovskom slalome.

Nepodpíšeš, nesúťažíš

Úspešný štart do nového ročníka zatieňuje slovenským lyžiarkam opäť Slovenská lyžiarska asociácia (SLA). Deň pred Vianocami poslala slovenským lyžiarom e-mail, v ktorom žiada podpísať dokument o štatúte reprezentanta.

„Štatút reprezentanta je najzákladnejší dokument, ktorý musí byť podpísaný každým reprezentantom SLA, a ktorý je postavený na základných pravidlách FIS (Medzinárodnej lyžiarskej federácie - pozn. red.) vyžadovaných od jednotlivca a národného zväzu,“ píše sa v správe.

Vo veci nepodpísania štatútu vraj neexistuje výnimka. V prípade, že dokument podpísaný nebude, hrozia lyžiarom nepríjemné sankcie.

„Nepodpísanie štatútu reprezentanta povedie k neprihláseniu reprezentanta na súťaže FIS a jeho odhlásenie zo všetkých podujatí FIS, na ktoré je momentálne priebežne prihlásený, až do momentu, pokiaľ nebude podpísaný,“ uvádza sa v správe od lyžiarskej asociácie.

Zuzulová: Kedy sa dá špina do poriadku?

Termín na doručenie podpísaného štatútu je do utorka 27. decembra 2016. V čase, keď sa slovenské lyžiarky pripravujú na Svetový pohár v rakúskom Semmeringu, to je minimálne veľmi nešťastné načasovanie.

Vlhovú čakajú v utorok a stredu obrovské slalomy a vo štvrtok 29. decembra sa spolu s Velez-Zuzulovou predstaví aj v klasickom slalome. Hneď po Novom roku majú obe Slovenky v pláne ďalší slalom Svetového pohára v Záhrebe a o pár dní neskôr v rýchlom slede ďalšie preteky v Maribore a vo Flachau.

„Slovenska lyžiarska asociácia vie, ako nás s Petrou na Vianoce potešiť,“ napísala Velez-Zuzulová na svojom facebookovom profile.

„Každý deň sa ma ľudia pýtajú, kedy porazím tú Mikaelu (Shiffrinovú, najlepšiu slalomárku súčasnosti - pozn. red.). Ale ja mám proti sebe už niekoľko rokov oveľa väčšieho súpera. Kedy sa konečne dá všetka špina do poriadku a budem sa môcť venovať len športu?“ pýta sa slovenská lyžiarka.

„Ešteže ten šport naozaj milujem, lebo toto už je naozaj len pre silné žalúdky,“ dodala.

V čom je v súvislosti so štatútom reprezentanta problém, ani jedna strana nespresnila. V minulosti sa podobné spory medzi lyžiarmi a asociáciou už vyskytli - vtedy šlo napríklad o nárok na rôzne reklamné plochy na kombinéze športovcov. Predchádzajúci šéf SLA Marino Mersich tiež nanucoval lyžiarom kombinézy od výrobcu, s ktorým mala podpísanú zmluvu asociácia. Športovci ich odmietali s tým, že sú nekvalitné.

"Ide o veci, ktoré sa majú riešiť pred sezónou a nie pod nátlakom. Nikoho zo SLA dodnes nezaujímalo, v akých podmienkach sa pripravujeme a pretekáme v už rozbehnutej sezóne," komentovala Velez-Zuzulová.

Lyžiarky podporil Matej Tóth

K situácii sa prostredníctvom sociálnej siete vyjadril aj Matej Tóth, najlepší športovec Slovenska za rok 2016 a zároveň člen komisie športovcov Slovenského olympijského výboru (SOV). Čudoval sa, že sa slovenskí športovci tesne pred pretekmi nemôžu koncentrovať na ďalšie výnimočné výsledky.

„My komisia športovcov SOV podporujeme Veroniku Velez-Zuzulovú, Petru Vlhovú a ostatných lyžiarov, aby mohli naďalej prinášať slovenským fanúšikom radosť,“ píše vo svojom stanovisku.

Matej Tóth je športovcom roka 2016 na Slovensku. (Autor: TASR)

„Sme proti tomu, aby boli reprezentanti rukojemníkmi Slovenskej lyžiarskej asociácie, najmä keď účasť v štátnej športovej reprezentácii na významnej súťaži je hlavným verejným záujmom podľa zákona o športe,“ pokračuje slovenský chodec.

„Nechceme riešiť spor medzi nimi a SLA, ani na to nemáme právo, ale máme povinnosť ochraňovať záujmy športovcov. Nechajte naše lyžiarky pretekať, lebo my sme jeden tím,“ dodal Tóth.

Lyžiarok sa zastala aj bývalá reprezentantka Lucia Medzihradská.

"Bohužiaľ, sa od doby, keď som reprezentovala ja najprv Československo a neskôr Slovensko (1985-1995) sa veľa k lepšiemu na lyžiarskom zväze nezmenilo. S určitosťou môžem povedať, že moje športové výsledky boli sústavne negatívne ovplyvňované, bola to enormná strata energie, boj s veternými mlynmi. Smutné. Prajem všetkým športovcom okolo seba zrelých profesionálnych ľudí s charakterom, chrbticou a ľudským srdcom. Veronika, Petra a bratia Žampovci majú jediné šťastie, že ich rodičia a rodina sú nablízku," uviedla Medzihradská.

Zuzula: Nevydierajte nás

Dlhoročné spory so Slovenskou lyžiarskou asociáciou rieši aj otec Veroniky Velez-Zuzulovej a zároveň jej dlhoročný tréner
Timotej Zuzula, ktorý k tejto téme zaslal agentúre SITA stanovisko.

"Ten Štatút je pre Veroniku a ostatných lyžiarov nevýhodný a nechceme ho podpísať. SLA sa nijakým spôsobom
nepodieľa na zabezpečení prípravy Veroniky a ani jej neprispieva na cestovné náklady spojené s účasťou na
pretekoch vo Svetovom pohári," priznáva Zuzula.

Súčasný štatút obsahuje podľa Zuzulu ustanovenia, podľa ktorých SLA nebude podporovať športovca ani mu nevydá licenciu Medzinárodnej lyžiarskej federácie pre účasť na pretekoch FIS, alebo národných pretekoch, ktorý dá súhlas, alebo dal súhlas, aby "jeho meno, titul alebo individuálna podobizeň boli použité pre reklamu okrem prípadov, keď SLA je účastníkom zmluvy ohľadom sponzorstva výstroja športovca alebo reklamy športovca asociácie."

"My komunikujeme so sponzormi ohľadne zabezpečenia ďalšej sezóny pre Veroniku už od januára. Čiže v januári 2017 riešime zabezpečenie sezóny 2017/2018. SLA však poslala štatút reprezentanta na sezónu 2016/2017 v čase, keď športovec je už po príprave, už súťaží a túto sezónu už má od mája zazmluvnenú," tvrdí otec úspešnej lyžiarky.

V štatúte je uvedené, že ak športovec má uzavretú zmluvu so sponzorom a používa pre sponzora svoju podobizeň, tak takéhoto športovca nebude podporovať.

"Táto časť vety by nám až tak neprekážala, lebo nepodporujú nás finančne ani teraz, ale vadí nám druhá časť tejto úpravy, podľa ktorej nevydajú športovcovi licenciu FIS, ktorá mu zabezpečuje účasť na pretekoch Svetového pohára," vysvetlil.

Podľa neho je obsah štatútu jedna vec, ale spôsob, akým ho predložili pretekárkam, je dehonestujúci.

"Celý rok sa nikto o nás nezaujíma. Zväz ťaží z výsledkov našich športovcov, ktoré si uvádzajú do žiadosti o peniaze od štátu a potom nám deň pre Vianocami pošlú email z ktorého vyplýva, že ak štatút nepodpíše Veronika, tak ju neprihlásia na preteky? To je aká komunikácia s pretekárom, ktorý dosahuje svetové výsledky?," rozčuľuje sa Zuzula.

SLA dostala v roku 2016 z ministerstva školstva 700 000 eur. "My z tých peňazí nechceme nič! Nech ich použijú na podporu mladých talentov! My od nich nechceme nič, len aby nás nevydierali a prihlasovali na preteky. Čím viac prostriedkov budú mať vo zväze, tým viac talentov by mali podporiť a vychovať novú generáciu Zuzulovej, Vlhovej a Žampu," dodal.

Hystéria je zbytočná

Stanovisko k celej záležitosti poslal aj prezident SLA František Repka, ktorý nerozumie hystérii, ktorá sa ohľadom podpísania štatútu reprezentanta vyvolala.

„Nerozumiem tejto hystérii. Nejde o nič iné, ako rešpektovanie toho, čo od každého lyžiarskeho zväzu na svete, a teda aj od SLA vyžaduje medzinárodná lyžiarska federácia (FIS). Toto nie je môj výmysel, ani výmysel SLA, ale je to presný preklad nariadenia FIS, ktoré v rovnakom znení musíme rešpektovať, či sa nám to páči alebo nie," píše sa v stanovisku.

Z pohľadu Repku ide o formalitu. Od reprezentantov vraj nepožaduje nič viac a nič menej, ako im ukladá reglement FIS. "Dodržujú ho všetci pretekári a lyžiarske zväzy v Amerike, Rakúsku, Nemecku, Taliansku, Slovinsku a musíme ho rešpektovať aj my. Dodnes ho podpísala drvivá väčšina členov SLA ako snoubordistka Klaudia Medlová, akrobatka Zuzka Stromková alebo bežkyňa na lyžiach Alena Procházková a ďalší. Jediní, ktorí nechcú podpísať štatút reprezentanta sú Veronika Velez – Zuzulová, Petra Vlhová a Žampovci," priznáva prezident SLA.

"Hoci sa takýto štatút podpisuje každý jeden rok, sme ochotní pre časovú zaneprázdnenosť vyjsť týmto reprezentantom v ústrety, sadnúť si s nimi po svetovom pohári vo Flachau a vysvetliť, čo im nie je jasné, resp. to, s čím majú problém. Prepytujem však, že si nemôžeme dovoliť ignorovať nariadenia Medzinárodnej lyžiarskej federácie,“ uzavrel.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články