Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Skrz šport možno riešiť aj oveľa závažnejšie témy, tvrdí Tóth

Matej Tóth rozprával aj o tom, čo jeho životu dal šport. (Autor: SITA)
TASR|Publikované 22. nov 2016 o 14:53

Matej Tóth a Danka Barteková budú v stredu ministrami EÚ zodpovednými za šport diskutovať o športovej diplomacii.

BRUSEL. Športová diplomacia nie je len o riadení športu na medzinárodnej úrovni, ale aj o pozitívnom vplyve športu na politickú situáciu.

Vyhlásila to v utorok v Bruseli slovenská olympionička Danka Barteková.

Spolu s olympijským víťazom v chôdzi Matejom Tóthom budú v stredu s ministrami EÚ zodpovednými za šport diskutovať o športovej diplomacii.

"Šport v medzinárodných vzťahoch dokáže zmierniť napätie, dokáže podporovať porozumenie medzi krajinami," skonštatovala Barteková. Myslí si, že športovci vo funkcii ambasádorov môžu poukázať na mnohé environmentálne a sociálne problémy, ktorým by sa inak nevenovala pozornosť, a to napríklad prostredníctvom bojkotov.

V súvislosti s debatou o bojkote olympijských hier (OH) v Pekingu alebo v Soči pre porušovanie ľudských práv ale zastáva názor, že športovci sa na OH pripravujú štyri roky a medzinárodné športové hnutie by malo zabezpečiť, aby tieto hry neboli spolitizované. "Myslím si, že šport by mal spájať, nie rozdeľovať," zhrnula Barteková, úspešná slovenská reprezentantka v športovej streľbe a v súčasnosti členka Medzinárodného olympijského výboru.

Zlatý olympijský medailista z Ria de Janeiro Matej Tóth vníma šport predovšetkým ako prostriedok na fyzický a psychický rozvoj detí a mládeže. Na vlastnej koži pocítil, čo mu šport priniesol: "Veľmi mi pomohol v živote, škole, zvládať stresové situácie, takisto pocit zodpovednosti, cieľavedomosti, vytrvalosti, a to človek ako keby našiel aj v bežnom živote."

Tóth je presvedčený, že šport by mal spájať nielen národ, ale aj politikov a dobré myšlienky. "Skrz ten šport potom možno riešiť aj oveľa závažnejšie témy, ako je zdravotníctvo a školstvo."

Matej Tóth je zlatým olympijským medailistom z Ria de Janeiro. (Autor: TASR)

Slovenský olympionik súhlasí s tým, aby sa športovci vyjadrovali k politickému dianiu. "Aj športovci majú svoj názor, asi by tie názory nemali byť nejaké vyhranené, ale ak to tak cítia a vidia vyslovene krivdy alebo negatívne záležitosti, tak prečo nie," skonštatoval Tóth. Mali by si podľa neho len dať pozor, aby ich názory neboli zneužité na politický boj.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.