Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

V Taliansku ostali uväznení aj Slováci. Kucka: Ktovie, či nejaký zraz vôbec bude

Slovenskí futbaloví reprezentanti, hore zľava Milan Škriniar, Dávid Hancko, Denis Vavro, Róbert Boženík, Martin Dúbravka a Juraj Kucka. Dole zľava Peter Pekarík, Stanislav Lobotka, Róbert Mak, Marek Hamšík a Albert Rusnák počas kvalifikačného zápasu E-skupiny EURO 2020 Chorvátsko - Slovensko. (Autor: Martin Baumann TASR)
Jakub Benko|10. mar 2020 o 10:42

V ohrozenej oblasti sú viacerí futbalisti.

RÍM. Taliansky olympijský výbor (CONI) v pondelok rozhodol o pozastavení usporiadania všetkých športových podujatí v krajine. Opatrenie zatiaľ platí do 3. apríla a súvisí so šírením nového koronavírusu.

Taliani už skôr podnikali rôzne opatrenia týkajúce sa šírenia nákazy. Najprv však pristúpili len k zápasom bez divákov. Jeden z nich sa odohral v nedeľu medzi Juventusom Turín a Interom Miláno (2:0).

Situácia v Taliansku sa však zatiaľ nezlepšuje, aktuálne je v krajine nakazených viac ako 9000 ľudí, z čoho 465 zomrelo.

V Taliansku má Slovensko až sedem futbalistov

Vláda tak, rovnako ako na Slovensku, aj tam pristúpila k ráznym opatreniam a zrušila všetky športové podujatia. No zatiaľ čo na Slovensku zákaz platí zatiaľ na najbližších 14 dní, Taliani ho natiahli až do 3. apríla.

Rozhodnutie ovplyvní domácu Seriu a aj osemfinálovú odvetu Ligy majstrov Juventus Turín - Olympique Lyon (prvý zápas 0:1), ktoré je na programe 17. marca. Hrať by sa nemalo ani prvé osemfinále Európskej ligy UEFA medzi Interom Miláno a Getafe (12. marca).

V Taliansku momentálne pôsobí až sedem slovenských futbalistov. Milan Škriniar, Stanistlav Lobotka, Juraj Kucka, Denis Vavro, Lukáš Haraslín, Nikolas Špalek a Norbert Gyömbér. A všetci sú zavretí v karanténe, ktorá už platí pre celú krajinu.

Znamená to, že nemôžu svojvoľne opustiť hranice Talianska a musia sa riadiť podľa prísnych nariadení vlády.

Na severe sa nákaza šíri veľmi rýchlo

Napríklad Juraj Kucka, ktorý hrá za Parmu, či Milan Škriniar z Interu Miláno sú takmer priamo v ohnisku nákazy.

„Nachádzam sa v tej najohrozenejšej zóne, čo je aj Miláno, ale odtiaľ je to len kúsok. Je to tu cítiť. Ulice sú prázdnejšie a ľudia majú strach, aj keď na môj vkus panikária až moc," povedal pre šport.sk skúsený stredopoliar Juraj Kucka.

"Ľudia dostali odporúčania, aby z domu vychádzali čo najmenej, čo je pochopiteľné, keďže v Taliansku sa snažia, aby bolo šírenie nákazy zastavené. To je ten najväčší problém. Šíri sa to tu veľmi rýchlo,“ potvrdil slovenský reprezenant.

On sám je tak v ohrození, aj keď verí, že sa mu nákaza vyhne. "Buď to budem mať alebo nie. Musel by som sedieť 24 hodín doma, aby som sa tomu vyhol," vraví.

Kucka: Ktovie, či nejaký zraz vôbec bude

Kucka, Škriniar či Lobotka sú pritom pevnou súčasťou základnej jedenástky slovenskej futbalovej reprezentácie. A už 26. marca sa má v Bratislave odohrať dôležitý barážový duel v rámci boja o EURO 2020 medzi Slovenskom a Írskom.

"Trochu sa bojím, ako to bude s reprezentáciou, či sa dostanem na Slovensko, teda či budem môcť vycestovať a či vôbec aj bude nejaký zraz alebo zápas," vyjadril sa Kucka.

Keďže vláda SR nariadila zrušenie športových podujatí nateraz len do 23. marca, baráž by ohrozená byť nemala. Situáciu však musí posúdiť aj hlavný hygienik Slovenskej republiky.

Pozitívnejšie situáciu vníma Lukáš Haraslín. Práve jeho Sassuolo Calcio odohralo v pondelok nateraz posledný zápas Serie A.

Kováčik: UEFA chce zápas odohrať podľa plánu

„Pevne verím, že nám to nezabráni ísť reprezentovať. Ale, toto už my, futbalisti, ťažko ovplyvníme. Uvidíme, čo sa bude diať,“ uviedol Haraslín.

Podľa prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Jána Kováčika napriek šíreniu koronavírusu na "starom kontinente" predstavitelia Európskej futbalovej únie (UEFA) chcú, aby sa marcové zápasy baráže o postup na tohtoročné ME odohrali podľa plánu.

"Snažíme sa, aby sme mali čo najaktuálnejšie a najpresnejšie informácie. Sme v kontakte s UEFA. Tá trvá na tom, že zápasy by sa mali odohrať v stanovených termínoch," povedal Kováčik na utorňajšej tlačovej konferencii.

Súvisiace články