Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

4 prešľapy rozhodcov počas podujatia Oktagon 28 (komentár)

(Zdroj: Oktagon MMA)
Vladimír Bilohuščin|4. okt 2021 o 18:00 (aktualizované 5. okt 2021 o 20:20)

Diváci a hlavne bojovníci mohli byť právom nahnevaní.

Aj rozhodca je iba človek a je jasné, že sa môže pomýliť. To, čo sme ale videli počas podujatia Oktagon 28, bolo naozaj v niekoľkých prípadoch minimálne diskutabilné.

Nešlo totiž o situácie, ktoré sa ťažko posudzujú, prípadne nie sú jasne definované v pravidlách. Tu šlo o ozajstné zlyhania arbitrov.

S odstupom času a po opadnutí emócií si všetky situácie prejdime ešte raz.

Skóre 30:27 v prospech Lengála

Úvodný súboj, ktorý bol voľne dostupný pre všetkých divákov, priniesol pekný súboj medzi Lengálom a Lesákom. Dvaja výborní postojári si to tentokrát rozdali v MMA a súboj nesklamal.

Sklamaním bol výsledok bodového rozhodcu Popeláka, ktorý nabodoval súboj 30:27 v prospech Lengála.

Ešte prvé kolo sa ako tak dalo pochopiť, Lengál urobil súperovi tržnú ranu na nose a na konci prišiel čistý úder na bradu. Ďalšie dve kolá sa už tak ľahko vysvetliť nedajú.

Hlavne v druhom dejstve totiž Lengál pôsobil ako v záchrannom móde, keď si nabiehal na súperove údery a kolená, len to tak halou svišťalo.

Lesák dokonca dokázal niekoľkokrát doručiť takedown a tak sa natíska myšlienka, že si bodový rozhodca možno natvrdo pomýlil borcov, Lesák je proste Lengál.

Ukončenie duelu Hošek vs. Naruszczka

Hneď na úvod treba zdôrazniť, že David Hošek ukázal naozaj skvelý výkon a patrí mu rešpekt. Parádny úder!

Bol to ale úder, ktorý mal ukončiť zápas? Tak to rozhodne nie.

Pripomeňme si priebeh duelu. Poliak veľmi dobre tlačí, nenecháva súperovi priestor, vedie počas väčšiny priebehu duelu a zrazu je po jedinom údere koniec. Rozhodca doslova skáče medzi zviazaných bojovníkov v priebehu plnej akcie.

A teraz si poďme vysvetliť, ako sa má bojovník chovať po knockdowne. Má vyvíjať inteligentnú obranu, prípadne útok.

Čo má urobiť bojovník, keď spadne po knockdowne na zem a je to výborný grappler, ktorý má proti sebe postojára?

Správne, akonáhle je to možné, snaží sa súperovi chytiť nohu a útočiť. Poľský reprezentant to urobil lepšie ako z učebnice. O sekundu bol nazad v hre, mal chytenú súperovu nohu a dokonca Hošek začal zo zovretia automaticky unikať. Bojovník tak jasne preukázal, že je v hre, však?

Rozhodca Popelák, tentokrát bol v klietke, to videl aj v tomto prípade inak a duel zastavil. Tu vôbec nejde o to, že Hošek si to mal viac vybojovať a Poliak je poškodený. Tu ide o to, že rozhodca okradol divákov o veľmi zaujímavé pokračovanie zápasu.

Hošek mohol pokojne vyhrať jasným spôsobom, alebo by Naruszczka zvládol náročný okamih a presadil svoju taktiku. To sa už nedozvieme.

Vysvetlenia, že bol Naruszczka vypnutý a podobne, sú nepodložené. Pri útoku na nohu bol totiž Popelák za chrbtom Poliaka a nemal šancu vidieť mu po celý čas do tváre.

Monsterova výhra nad Britom

Tento bod je zrejme najkontroverznejší, ale aj tu prišlo k pochybeniu. Ak by sme sa totiž presne držali platných pravidiel, súboj mal vyhrať Brito, a to pomerom 29:27.

Prvé kolo mal Brito v jasnej kontrole a v podstate dominoval. V pravidlách je presne definované, kedy sa udeľuje kolo v pomere 10:8. Musia byť dodržané 3 aspekty – Damage/Dominace/Duration.

Damage je jasný, ide o to spôsobiť súperovi čo najväčšie škody. Dominancia je donútenie súpera ku konštantnej obrane, pričom nie je schopný vyvíjať ofenzívu. Duration je čas, ktorý zápasník nad súperom dominuje.

Ak sa nejaké kolo malo skončiť pomerom 10:8, tak to bolo určite to prvé. Brito po celý čas dominoval a dokonca zlomil súperovi nos. Čo viac má bojovník urobiť, aby mu dali kolo 10:8?

Je jedno, že takmer fatálny úder prišiel v posledných sekundách.

Osobitná kapitola je druhé kolo. Tu sa pristavíme pri dvoch rozhodcoch, ktorí dali Knížemu výhru. Bohužiaľ jedným z nich bol zasa Popelák, ktorý tak figuroval pri troch kontroverzných výsledkoch.

Ale k veci, prečo bolo bodovanie nesprávne. Dvaja rozhodcovia sa zrejme neriadili najnovšími pravidlami a zdá sa, že dali 10 bodov za takedowny a kontrolu. To je veľmi nešťastný prístup, keďže pravidlá hovoria nasledovné:

„Úspešný takedown nie je automaticky úspešný útok, ale iba príprava pozície na úspešný útok. Bojovník vo vrchnej a spodnej pozícií je posudzovaný na základe útokov a poškodenia, ktoré urobí, nie na základe toho, v akej pozícii sa nachádza.“

To znamená, že samotné takedowny sa rovnajú takmer nule, až následné útoky sa rovnajú bodom. Je ťažké spomenúť si na jediný tvrdý úder Knížeho v druhom kole, ale zato up-kick Brita z chrbta dopadol čisto, o výmenách v postoji ani nehovoriac.

Rozhodcovia ale pokrčili plecami a zhodnotili, že veď kontrola. Tu ale zasa mali postupovať precíznejšie, lebo v pravidlách sa jasne píše:

„Kontrola sa posudzuje iba v tom prípade, keď efektívny grappling, striking a agresivita sú u oboch bojovníkov na 100 percent vyrovnané. Tento aspekt sa berie v úvahu veľmi zriedkavo.“

Rozhodcovia tak povýšili posledný aspekt rozhodovania nad všetky ostatné. Jasné druhé kolo pre Kaika Brita.

Tretie kolo šlo na stranu Monstera, o tom nie je pochýb. Ak si to zosumarizujeme, tak po kolách 10:8, 10:9 a 9:10 sa mal z výhry tešiť brazílsky bojovník.

Ukončenie súboja Pešta vs Pütz

Hlavný zápas večera, súboj o opasok. Proti sebe stoja ozajstné mašiny a vidíme parádny duel. Po troch kolách je to zrejme mierne v prospech domáceho bojovníka, ale všetko je otvorené.

No nie je, lebo pán doktor rozhodol inak... Absolútna frustrácia nie len u nemeckého matadora, ale asi všetkých divákov. Po úplne bežnom zranení nosa, ktoré sme videli u Lesáka a lekár sa nevolal, či u Monstera, ktorý mal nos na inom mieste ako pred úderom, lekár zastavuje duel a Pütz je právom nahnevaný.

Neviem, aký postup volia v organizácii Oktagon, ale lekár, ktorý má právo ukončiť duel, musí byť poriadne poučený o tom, za akých okolností môže duel ukončiť. Lekár v takomto zápase mal sledovať 3 veci.

1.      Je to titulový súboj a tu sa latka posúva na maximálnu úroveň. Ide o opasok a možno budúcnosť bojovníka, tak ho prosím nechajte bojovať.

2.      Lekár v klietke nemôže ošetrovať bojovníka, ale môže ranu utrieť od krvi, aby na ňu lepšie videl a poriadne okolie ohmatať, aby určil, či je nos zlomený. Lekár vo vysvetlení povedal, že nos je skutočne zlomený, ale neskôr prišiel do šatne a ospravedlnil sa bojovníkovi, že urobil chybu. Ako je možné, že po všetkých týchto úkonoch nedokázal správne posúdiť situáciu zostáva záhadou.

3.      Rana nijako nezasahovala do oblasti očí, na bezpečnosť ktorých sa hľadí najviac. Okrem toho ani nebolo vidno opuch a dokonca ani poriadne krvácanie. Čo na tom, že bolo vidno kosť, veď tá koža má pár milimetrov a keď ju roztiahnem, tak je to normálna vec. Kníže má nos vychýlený o centimetre a bolo to v poriadku. Zvláštny dvojitý meter.

Na tieto okolnosti má proste lekár dohlaidať s absolútnou precíznosťou. Na takomto fóre sa už nehrá o fazuľky, ale je to tvrdý biznis.

Poriadna porada vedenia Oktagonu s rozhodcami

Výsledkom nielen tohto turnaja je pocit, že sa rozhodcovia CSMMA, ktorí vo väčšine prípadov pôsobia v organizácii Oktagon, s najväčšou pravdepodobnosťou nevzdelávajú s príchodom každého nového vydania platných pravidiel a neposúvajú sa vpred.

A teraz nehovorím o školeniach, ktoré si sami zorganizujú na domácej pôde, ale poriadnych medzinárodných školeniach s najväčšími kapacitami v hre.

Ak chce organizácia byť najlepšou v Európe, tak musí mať špičkových rozhodcov. Momentálne to tak bohužiaľ nevyzerá. 

Vladimír Bilohuščin
Vladimír Bilohuščin je zakladateľ webu o zmiešaných bojových umeniach SvetMMA, kde pôsobil viac ako 5 rokov na poste šéfredaktora. V marci 2021 prešiel spolu s celou redakciu do Sportnetu, kde sa venuje MMA a ďalším bojovým umeniam. Vo voľnom čase rád hráva volejbal.

Súvisiace články