Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Legenda o Nadalovi: V Paríži mu odovzdám trofej a pôjdem domov

Rafael Nadal. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 23. máj 2018 o 09:13

Ken Rosewall má už dopredu jasno v tom, kto vyhrá Roland Garros.

PARÍŽ. Päťdesiat rokov po tom, čo po druhý raz dobyl parížsku antuku, sa Ken Rosewall vráti hlavného mesta Francúzska, aby odovzdal trofej víťazovi mužskej dvojhry.

Osemdesiattriročný Austrálčan má už dopredu jasno v tom, kto to bude - Rafael Nadal.

Nadal pôjde do Paríža ako hlavný favorit

"Ak sa nič nepredvídané nestane, bude to Rafa. Na antuke má takú reputáciu, že všetkým súperom už vopred naháňa hrôzu.

Prídem tam teda, odovzdám mu pohár a pôjdem zasa domov," uviedol Ken Rosewall v rozhovore pre Reuters, zverejnenom aj na webe businesslive.co.za.

Nadal pôjde do Paríža ako hlavný favorit na zisk najťažšieho grandslamového titulu v mužskej dvojhre. V jeho prípade to bude honba za 11. parížskym triumfom a celkovo 17. grandslamovým.

Čoskoro 32-ročný Španiel aj v tejto sezóne ziskom trofejí v Monte Carle, Barcelone a nedávno v Ríme potvrdzuje, že na antuke na neho stále nikto nedorástol.

Roger Federer túto časť sezóny vedome vynecháva, Novak Djokovič sa len pozvoľna vracia do fazóny spred niekoľkých rokov a mladíci ešte nie sú na takej úrovni, aby mohli zosadiť Nadala z trónu.

Azda len Rakúšan Dominic Thiem sa môže pochváliť, že občas nájde recept, za posledný rok zdolal Nadala na antuke ako jediný a dokonca dvakrát.

Nadal predvádza najlepší tenis

Ľavák z Malorky za ostatných 13 rokov len trikrát nedvíhal v Paríži nad hlavu víťazný pohár.

"Nadal stále vyzerá tak, že si to všetko na antuke náramne užíva. Mal nejaké fyzické problémy, ale dostal sa z toho.

Momentálne opäť predvádza svoj najlepší tenis a nepochybujem o tom, že je hlavný favorit v Paríži," uviedol Rosewall.

Najmä Federer a Nadal, ale aj niektorí ďalší elitní hráči súčasnosti, sú dôkazom toho, že tenisti po tridsiatke dnes zrejú ako víno a stále patria do absolútnej špičky v tomto fyzicky náročnom športe.

Aj Rosewall sa v časoch svojej kariéry mohol radiť k úspešným tridsiatnikom, keďže svoj druhý titul na Roland Garros získal v roku 1968 ako 33-ročný a 15 rokov po zisku prvého.

Bol to vtedy zároveň prvý grandslamový triumf v tzv. profesionálnej tenisovej ére, čo si tento utorok austrálski tenisoví činovníci pripomenuli milou slávnosťou v Melbourne Parku aj za účasti Rosewalla.

Rosewall: Môj rekord sa ocitol v nebezpečenstve

Austrálčan so štíhlou postavou ironicky prezývaný "svalnáč" získal v kariére 8 singlových titulov na podujatiach veľkej štvorky napriek tomu, že 11 rokov na nich nemohol štartovať (1957 - 1968), keďže predčasne prešiel k profesionálom.

Neskôr po "zlegalizovaní" profíkov sa dočkal ešte troch grandslamových triumfov vrátane spomenutého z Roland Garros 1968.

Áno, môj rekord sa ocitol v nebezpečenstve. A bude mi trochu ľúto, keď bude prekonaný. Ak mi ho však má vziať Roger Federer, budem zároveň aj šťastný.


Ken Rosewall, tenisová legenda

Víťazstvo na Australian Open 1972 dosiahol vo veku 37 rokov a dodnes je najstarším mužom s takýmto honorom.

Už to však nemusí dlho trvať a Roger Federer ho môže tromfnúť, švajčiarsky elegán dovŕši 37 rokov ešte pred začiatkom tohtoročného US Open a v budúci rok v januári bude chcieť v Melbourne obhájiť titul na Australian Open.

"Áno, môj rekord sa ocitol v nebezpečenstve. A bude mi trochu ľúto, keď bude prekonaný. Ak mi ho však má vziať Roger Federer, budem zároveň aj šťastný.

Nepochybujem o tom, že ešte istý čas bude vo výbornej forme," dodal Rosewall.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.