Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Remeta našiel partnerov pre prešovský futbal, ostáva prezidentom

Miroslav Remeta ostáva na čele Tatrana. (Autor: TASR/František Iván)
Sportnet|Publikované 23. júl 2013 o 17:02

Miroslav Remeta chce naďalej rokovať aj s mestom, ktoré je 8-percentným akcionárom klubu.

Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.

PREŠOV. Po vypadnutí z Corgoň ligy sa začali otriasať v 1. FC Tatran Prešov aj základy tejto futbalovej slovenskej bašty.

Prezident klubu Miroslav Remeta, ktorý ostal pred časom ako jediný väčšinový vlastník, sa ocitol v bode, keď bolo na ňom, či začne cúvať, alebo vykročí vpred.

Chuť mu odoberal nezáujem mesta, ktoré vlastní 8 percent akcií, plniť si svoje záväzky a pasivita či dokonca averzia z niektorých strán, ako aj neúspešné rokovanie s potenciálnym ukrajinským partnerom.

Po utorkovom valnom zhromaždení sa mnohé veci vyčistili, došlo i k personálnym rošádam.

Platí teda naďalej, že zelenobiely najstarší klub u nás sa nasmeroval k novým obzorom vrátane méty, ktorou je návrat medzi elitu.

V Tatrane, ktorý je akciovou spoločnosťou, je podnikateľ Remeta 85-percentným akcionárom. Na našu otázku, akú hodnotu má klub, sa tajomne usmial a povedal, že dosť veľkú na to, aby sa dal jednoducho predať.

Dodal, že cena je taká, akú je kto ochotný zaplatiť, no nepozná nikoho, kto by chcel klub kúpiť.

Je to na jednej strane dôvod na hrdosť, na strane druhej zháňať partnerov nie je med lízať.

((a))

Viera v aktívny postoj mesta

Keby sa našiel záujemca, ktorý by kúpil akcie majoritného akcionára, potom by súčasný predseda predstavenstva mohol skončiť vo svojej funkcii.

„Nateraz to ale nie je jednoducho možné,“ vyjadril sa M. Remeta a vyvrátil tak svoje predošlé aj medializované úvahy o tom, že už nebude pokračovať v ťahaní prešovského futbalu.

Znechutenie pramenilo aj z ďalšej veci. „Rokovali sme dlhý čas s vedením mesta, aby sa zapájalo do činnosti ako jeden z akcionárov a podporilo mládežnícku základňu. To sa však míňalo účinku. Informácie, že mesto nám dalo príspevok 200-tisíc eur, neboli pravdivé. Podľa kľúča na prerozdelenie dotácií na šport máme dostať 23-tisíc eur. A ešte máme dokazovať, že si to zaslúžime, čo sa nám zdá ponižujúce,“ riekol šéf klubu.

Podľa neho je vzťah s mestom dôležitý, lebo futbal je spoločenský fenomén a nejde o biznis o akcionárov.

Okrem toho vyskočil aktuálny projekt SFZ súvisiaci s financovaním štadiónov. Predpokladá to aktívnu účasť samosprávy.

Na rekonštrukciu prešovského stánku je vyčlenených 2,4 milióna eur, mesto musí však dať zvyšných 40 percent.

„Pred pár rokmi podobný pokus stroskotal v zárodku, keď to padlo na pozemkoch susediacich so štadiónom. Teraz ale predpokladáme aktívny postoj druhej strany. Pokiaľ to vyjde, zase to Tatran posunie a umocní stabilitu futbalu, sponzorov, fanúšikov.“

Foto: TASR/František Iván

Záleží im na fanúšikoch

Práve neistota, či M. Remeta nájde ochotných súputníkov nielen po finančnej línii, ale i v presadzovaní poslania tohto športu, ho prednedávnom ešte brzdila vo vyhláseniach.

Teraz už má po boku iniciatívnych jednotlivcov i skupiny, s ktorými si názorovo sadol.

„Už sa aktívne venujem dianiu, bol som pri rokovaniach o zmluvách s hráčmi.“

Je vyčlenených niekoľko firiem ako partnerov, ktoré prispievajú svojimi čiastkami. „Hovoríme rádovo o tisícoch eur.“

Vypadnutie do II. ligy sa premietlo do športovej i marketingovej sféry. Klub chce účinnejšie komunikovať s fanúšikmi a túži mať s nimi tesný vzťah, mieni pracovať na silnom diváckom zázemí.

„Vyhradili sme tiež VIP priestor, kde radi privítame fanúšikov, čo chcú byť menšími podporovateľmi. Tatran hodlá získať prehľad o permanentkároch, aby sme vedeli, kto sú naši stabilní diváci a mienime sa za vernosť odvďačiť aj formou hodnotných cien v tombole.“

Zmeny na riadiacich postoch

Novým partnerom je spoločnosť 4 Sport zastupovaná Artúrom Benesom, zmluva o spolupráci je pred podpisom.

„Ako zložka Tatrana vystupujúca v jeho mene bude zastrešovať činnosť mládežníckych tímov a B-mužstvo. Teda v našom klube zostávajú všetky celky nádejí vrátane juniorky.“

Prezident klubu informoval aj o tom, že na valnom zhromaždení sa udiali personálne zmeny.

Vo svojich funkciách skončili napríklad členovia predstavenstva – bývalý generálny riaditeľ Jozef Petrik a športový riaditeľ Erik Bogdanovský.

Tieto pozície nie sú obsadené a klub môže ušetrené prostriedky rozdeliť výkonným pracovníkom a jednotlivé úseky budú mať na starosti členovia predstavenstva.

Novými členmi predstavenstva sú František Mrava a Erik Karabinoš ako zástupcovia majoritného akcionára.

Zástupcom mesta namiesto Jána Ahlersa sa stal Mikuláš Komanický.

Informácie o Novákovi a Kolbasovi

Výkladnou skriňou zástupcu zo Šariša je áčko. Jeho výkony a výsledky odrazia stabilitu i ambície a môžu presvedčiť fanúšikov k mocnej podpore a väzbe.

Prezident priznal, že rozpočet nie je celkom uzavretý a nevedel ešte špecifikovať jeho výšku i rozdiel v porovnaní s minulým rokom.

„Nateraz sme urobili dohody o zmene zmlúv s hráčmi. Rozpočet bude ale odlišný od toho, čo bol a odrazí aktuálne skutočnosti.“

Pri úvahách o „tlačení“ sa späť do Corgoň ligy M. Remeta zareagoval: „Nebolo by správne vyjadrenie, keby som povedal, že cieľom nie je návrat do najvyššej súťaže. Väčšina hráčov sa dohodla na úprave zmlúv, v ktorých je základným princípom motivácia získavať body a konečnou métou postup. Iba uskutočnenie tejto verzie ich môže naplniť. Pokiaľ sa im to nepodarí, tak nedosiahnu predstavu, akú majú nastavenú v zmluvách. Káder veľmi chce vyhrať súťaž, ja to podporujem a som ochotný finančne to i zohľadniť. Lenže konečný efekt je na futbalistoch, potrebné góly musia dať oni.“

Pri tejto téme sa treba zmieniť o Novákovi a Kolbasovi, ktorí boli preradení do béčka.

„Trvali na svojich podmienkach v zmluvách. My sme reagovali aj na výsledky v ich športovej činnosti. Neboli naklonení rokovať o nových podmienkach, ktoré odrážali kolektívne zámery a ktoré ostatní akceptovali. Budeme však o tom ešte s nimi hovoriť. Nešlo len o zníženie platu, ale tiež o naplnenie novej filozofie podieľania sa mužstva na prémiách a konečnej odmene,“ naznačil šéf klubu.

Tréner Jozef Kostelník doplnil informácie o tejto dvojici: „Za ten čas, čo som ich viedol v príprave, nenadobudol som dojem, aby som za týchto hráčov bojoval. Nie som presvedčený ani o tom, že sa chcú obetovať pre Tatran.“

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.