Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Rýchlosť sa výrazne zvýši. Vlhová môže útočiť na pódium i víťaziť

Petra Vlhová. (Autor: AP/Marco Tacca)
Juraj Berzedi|Publikované 3. dec 2020 o 16:41

Slovenka cez víkend pôjde super-G.

BRATISLAVA. Bolo to niečo nové, neprebádané. Všetci boli vo veľkom očakávaní. Fanúšikovia, odborníci i celý tím Petry Vlhovej.

Keď v minulej sezóne slovenská lyžiarka prvýkrát štartovala v rýchlostných disciplínach vo Svetovom pohári, nikto netušil, ako to môže dopadnúť.

Vlhová mala so zjazdom či super-G minimálne skúsenosti. Nepoznala ani trate, na ktorých sa lyžiarky rútia dolu svahom aj stokilometrovou rýchlosťou.

Ukázala však, že rýchlosť jej pristane. V ôsmich pretekoch v kĺzavých disciplínach skončila až šesťkrát v najlepšej desiatke. Pritom dvakrát jej len tesne ušiel stupeň víťazov, keď bola štvrtá.

"Kĺzavé disciplíny potrebujem trošku viac trénovať, aby som vedela zareagovať na chyby. Keď prídu, trochu sa zľaknem a idem do obrany," naznačila vlani Vlhová.

Môže útočiť na pódium i víťaziť

V minulej sezóne začala v rýchlostných disciplínach súťažiť až v januári. V tomto ročníku zažíva čosi nepoznané. Prvýkrát v kariére ich pôjde hneď od začiatku sezóny.

"Ak Petra chce získať veľký glóbus, potrebuje ich jazdiť. Ak kĺzavé disciplíny bude pravidelne trénovať, má predpoklady, aby v nich útočila na pódium, ale aj víťazila," vravela na konci minulej sezóny bývalá slovenská lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová.

Už najbližší víkend sa Vlhová predstaví v St. Moritzi, kde je na programe super-G (v sobotu i v nedeľu sú preteky o 11.30 a vysiela ich RTVS).

Slovenka je v súčasnosti najlepšou lyžiarkou v technických disciplínach. Zo štyroch úvodných pretekov novej sezóny vyhrala tri.

Dvakrát zvíťazila v slalome, raz v paralelnom obrovskom slalome a v klasickom obrovskom slalome skončila tretia.

S 360 bodmi je líderkou celkového hodnotenia Svetového pohára. Pred druhou Švajčiarkou Michelle Gisinovou má náskok 185 bodov.

"Zatiaľ to mám dobre rozbehnuté. Nepozerám sa však príliš dopredu," skonštatovala 25-ročná lyžiarka pre RTVS.

V St. Moritzi zažila radosť i sklamanie

Vo švajčiarskom stredisku súťažila už šesťkrát, vždy len v technických disciplínach.

V roku 2017 získala na majstrovstvách sveta striebornú medailu v tímovej súťaži spolu s Veronikou Velez-Zuzulovou, Matejom Falatom a Andreasom Žampom.

Petra má pred rýchlosťou rešpekt. Keby ho nemala, mohla by sa zraniť. Je dobré, že má pud sebazáchovy.


Boris Vlha, brat Petry Vlhovej

Na tom istom šampionáte skončila ôsma v obrovskom slalome a štvrtá v slalome, keď ju od bronzu delilo 14 stotín sekundy.

"Pocity sa vo mne striedajú. Štvrté miesto je skvelé, ale som z neho veľmi smutná a sklamaná, pretože to bolo veľmi tesné," vravela vtedy Vlhová.

V St. Moritzi jazdila aj paralelné slalomy. Predvlani skončila druhá a vlani zvíťazila, vďaka čomu získala malý glóbus v paralelných disciplínach.

Má rešpekt i pud sebazáchovy

Kým v slalome a obrovskom slalome dosahujú lyžiarky maximálnu rýchlosť 60 či 70 kilometrov za hodinu, v zjazde a super-G je to na úrovni sto a viac.

Najviac si preto Vlhová musí zvyknúť na rýchlosť, väčšie nebezpečenstvo a adrenalín.

"Keď vidím prehliadku trate, neviem si predstaviť, že sa idú niektoré pasáže 100 kilometrov za hodinu. Kamera skresľuje a ľudia v televízii nevidia skutočnosť," vraví Vlhovej brat Boris.

Petra Vlhová so svojím bratom Borisom. (Autor: SME - Jozef Jakubčo)

"Petra má pred rýchlosťou rešpekt. Keby ho nemala, mohla by sa zraniť. Je dobré, že má pud sebazáchovy," dodal.

V posledných dňoch slovenská lyžiarka trénovala vo Val Gardene, konkrétne v stredisku Pian del Gralba.

"Majiteľ rezortu Igor Marzola nám vybavil samostatné tréningy, takže sme tam mali pokoj na prípravu," informoval agentúru SITA Matteo Baldissarutti, servisman a zároveň asistent hlavného trénera Livia Magoniho.

Pri rýchlostných disciplínach je často kľúčová znalosť trate. A keďže slovenská lyžiarka pôjde v St. Moritzi super-G prvýkrát, môže to byť mierna nevýhoda.

Na veľkých lyžiach dobre točí

Už vlani však ukázala, že jej stačí jediný tréning, aby v pretekoch predviedla svoje kvality.

"Petra vie dobre točiť na dlhých lyžiach aj vo veľkej rýchlosti a nemá ťažkosti na skokoch. Potrebuje sa len zžiť s rýchlostnými disciplínami," reaguje lyžiarsky tréner Timotej Zuzula.

V minulej sezóne skončila Vlhová v hodnotení super-G na 14. mieste. Na zisk 119 bodov jej pritom stačili len troje preteky. Šiesta skončila v Bansku, deviata v Garmisch-Partenkirchene a štvrtá v La Thuile.

"Som presvedčený, že v tejto sezóne bude v rýchlostných súťažiach lepšia ako vlani," tvrdí Vlhovej kondičný tréner Šimon Klimčík.

"Neočakávame od nej šialené veci. Jednak sme v porovnaní so súperkami toho na dlhých lyžiach veľa nenatrénovali a zároveň to bude prvýkrát, čo si Petra vyskúša super G v St. Moritzi. Nebude to teda pre ňu jednoduché," dodal Baldissarutti.

K najväčším favoritkám bude patriť Švajčiarka Corinne Suterová, ktorá vlani získala malý glóbus za super-G, i Talianka Federica Brignoneová, aktuálna držiteľka veľkého glóbusu.

V St. Moritzi bude chýbať Mikaela Shiffrinová, ktorá sa sústredí na technické disciplíny, ktoré sa pôjdu nasledujúci víkend v Courcheveli.

Petra Vlhová v rýchlostných disciplínach 2019/2020

Super-G: 4. miesto La Thuile, 6. Bansko, 9. Garmisch-Partenkirchen

Zjazd: 4. miesto a 14. Crans Montana, 6. a 11. Bansko, 8. Garmisch-Partenkirchen

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.