Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Pre Marcela Hossu je najväčším nepriateľom čas

Marcel Hossa je v tejto sezóne s 20 gólmi najlepším strelcom Dinama Riga v KHL. (Autor: SITA)
SITA|Publikované 22. jan 2014 o 09:08

Hokejový útočník berie plazmové injekcie, chodí do kryokomory, rehabilituje, len aby po zranení kolena stihol olympiádu.

Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom SME.

BRATISLAVA. Útočník Marcel Hossa z Dinama Riga si zranil koleno v nedeľňajšom zápase KHL s Chabarovskom a rozšíril maródku slovenských hokejistov pred zimnou olympiádou na štyroch. Po Ľubomírovi Višňovskom, Michalovi Sersenovi a Mariánovi Gáboríkovi sa aj preňho začal súboj s časom, či stihne štart v Soči.

Do otváracieho ceremoniálu hier zostáva dnes 15 dní, do prvého zápasu Slovenska s tímom USA je to 21 dní.

Je optimista

„Som optimista. Verím, že po intenzívnej liečbe sa v krátkom čase uzdravím a na olympiáde v Soči zahrám,“ povedal včera mladší z bratov Hossovcov. V utorok sa z Lotyšska vrátil na Slovensko, v Bratislave navštevuje lekára reprezentácie Vladimíra Luptáka. „Mám poranené väzivo v ľavom kolene. Každý druhý deň dostávam do postihnutého miesta plazmové injekcie. Okrem toho beriem lieky, chodím do kryokomory aj na rehabilitáciu k fyzioterapeutovi Braňovi Prokopovi. A aby som sa udržiaval v kondícii v posilňovni cvičím s vrškom tela.“

Urýchľujú hojenie

Urýchlenú terapiu plazmovými injekciami využívali v minulosti viacerí športovci, napríklad tenistky Dominika Cibulková s Magdalénou Rybárikovou a nedávno aj obranca Slovana Sersen.

Pri nej pacientovi najprv odoberú krv, z nej odstredia krvnú plazmu a po obohatení hojacimi látkami ju MUDr. Lupták vpichom injekcie vracia na postihnuté miesto. Terapia má za cieľ prekrviť zranené miesto, priniesť výživu, zrýchliť regeneráciu, hojenie.

Je to zranenie, ktorého optimálna doba liečenia je dva až štyri týždne. Lekár robí všetko pre to, aby bol Marcel Hossa do štrnástich dní v poriadku.

„Hlavným princípom liečby je fixácia kolena do špeciálnej ortézy. Pokojový režim je na hojenie väziva najdôležitejší a zároveň komplexná liečba vrátane plazmových injekcií by mohla urýchliť hojenie,“ vysvetľoval lekár Lupták.

„Na druhej strane, ak je potrebná ortéza, znehybnenie končatiny, veľmi rýchlo dochádza k ochabnutiu stehenného svalstva. Tomu sa vynasnažíme zabrániť elektrostimuláciou stehnenného svalstva. Prvé vyhodnotenie úspešnosti liečby budeme môcť urobiť asi o desať dní.“

Náraz koleno na koleno

Hossa sa zranil po hrubom zákroku obrancu Chabarovska Iľšata Bilalova. Po zrážke hneď tušil, že je zle. Zo zápasu musel odstúpiť. Rozhodcovia zákrok ruského hráča neposúdili ako faul, Bilalova dodatočne potrestala až športovo-disciplinárna komisia KHL dvojzápasovým dištancom.

„Najprv som si myslel, že ma zasiahol zadkom, ale na zázname bolo vidieť, že išlo o náraz koleno na koleno,“ vravel 32-ročný krídelník.

Isté je, že Marcel Hossa nestihne do reprezentačnej prestávky zápasy Rigy v KHL. V prípade úspešnej liečby by však začiatkom februára mohol začať s tréningom na ľade.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.