Vlhová zarobila najviac spomedzi zjazdárov, skokani dostanú oveľa menej

Petra Vlhová sa teší v cieli zo svojho víťazstva v slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v Záhrebe. (Autor: Martin Baumann - TASR)
SITA|8. jan 2021 o 11:09

Stoch sa po triumfe na Turné dotiahol na lídra.

BRATISLAVA. Trojnásobný olympijský víťaz, dvojnásobný majster sveta a teraz už aj trojnásobný šampión Turné štyroch mostíkov.

Poliak Kamil Stoch sa zaradil medzi legendy prestížnych pretekov v Nemecku a Rakúsku na prelome rokov.

Viac celkových víťazstiev ako on majú len Fín Janne Ahonen (5) a Nemec Jens Weissflog (4). Ako sa však jeho triumf odrazil vo finančnej rovine?

Stoch dobehol Graneruda

Stoch na Turné 2020/2021 vyhral oboje preteky na rakúskych mostíkoch v Innsbrucku a Bischofshofene. Za tieto dva triumfy zinkasuje po 10 000 CHF.

Za druhé miesto z Oberstdorfu dostane 8000 a za štvrté z Garmisch-Partenkirchenu 5000 CHF. Za šieste, piate a prvé miesto v kvalifikácii (v Oberstdorfe neštartoval) mu prináleží ďalších 5 500 CHF.

6. Karl Geiger (Nem.) - 38 240 eur

Napokon za celkový triumf je to hlavná prémia 20 000 CHF. Spočítané a podčiarknuté, 33-ročný rodák zo Zakopaného celkovo za osem súťažných dní zarobil 58 500 CHF, čo je v prepočte cca 53 860 eur.

Informuje o tom portál sport.pl.

V sumáre celej sezóny 2020/2021 sa Stoch v odmenách už takmer dotiahol na lídra Svetového pohára Nóra Halvora Egnera Graneruda. Pri mene Nóra figuruje cifra 84 700 CHF (cca 78 102 eur), pri Poliakovom 83 250 CHF (76 765 eur).

Stochovi výrazne pomohol skvelý výsledok na Turné, keďže Granerud do jeho začiatku vyhral vo Svetovom pohári päť individuálnych pretekov v sérii.

Na Turné obsadil Nór celkové 4. miesto, keď len raz sa dostal na stupne víťazov (v Ga-Pa bol druhý).

Vlhová je v zárobkoch suverénne na čele

Pre porovnanie: v skokoch na lyžiach sa platí menej ako v zjazdovom lyžovaní. Pri mene slovenskej líderky Svetového pohára žien Petry Vlhovej po pretekoch v Záhrebe v zárobkoch svieti suma 211 460 CHF (cca 194 688 eur).

Vlhová bodovala v deviatich z jedenástich pretekov v sezóne Svetového pohára 2020/2021. Štyrikrát zvíťazila, dvakrát bola tretia, raz štvrtá, raz šiesta a raz dvadsiata šiesta.

6. Mikaela Shiffrinová (USA) - 87 181 eur

Líder Svetového pohára mužov v skokoch Granerud dosiahol porovnateľné výsledky. Z 11 individuálnych pretekov tejto sezóny päťkrát zvíťazil, raz bol druhý, trikrát štvrtý, raz dvanásty a raz pätnásty.

A celkovo do tejto chvíle zarobil už spomenutých 84 700 CHF. Už len pohľad na odmeny za víťazstvá je výrazne rozdielny.

Zatiaľ čo zjazdári, resp. zjazdárky za väčšinu svojich triumfov vo Svetovom pohári dostanú 45 000 CHF (cca 41 430 eur), u skokanov na lyžiach je to 10 000 CHF (cca 9207 eur).

Vlhhová si zarobila najviac spomedzi všetkých zjazdárov. Líder mužského Svetového pohára Francúz Alexis Pinturault si v tejto sezóne zatiaľ prilepšil o 119 608 CHF (cca 110 345 eur).

Všetky spomenuté zárobky sú verejne dostupné na stránkach Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) a podliehajú zdaneniu.

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Vlhová zarobila najviac spomedzi zjazdárov, skokani dostanú oveľa menej