10.

Martina Dubovská

Česko

+ 2,40 s

SESTRIERE. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila v nedeľnom slalome Svetového pohára v Sestriere na treťom mieste.

V talianskom stredisku po 1. kole viedla, v druhom však klesla rovnako ako v sobotnom obrovskom slalome o dve priečky.

O 70 desatín sekundy zaostala za Švajčiarkou Wendy Holdenerovou, ktorá zopakovala víťazstvo z Killingtonu, pred Vlhovú sa dostala aj Američanka Mikaela Shiffrinová (+0,47).

Dvadsaťsedemročná slovenská reprezentantka dosiahla 61. pódiové umiestenie v kariére a štvrté v tejto sezóne. V novembri skončila dvakrát tretia v slalome vo fínskom Levi a v sobotu obsadila v Sestriere bronzový stupienok aj v "obráku".

Holdenerová zaznamenala 30 pódiových umiestení v slalome, kým sa dočkala premiérového víťazstva vo svojej top disciplíne. Po triumfe pred dvoma týždňami v americkom Killingtone, ktorý dosiahla spoločne so Švédkou Annou Swennovou-Larssonovou, dokázala úspech hneď v ďalšom slalome zopakovať.

Stala sa prvou Švajčiarkou, ktorá vyhrala dva slalomy za sebou od roku 1994, keď sa to podarilo legendárnej Vreni Schneiderovej.

Vlhová štartovala v 1. kole s číslom 5 a na ľadovej trati sa v úvode nevyvarovala drobným chybám. Na druhom medzičase mala manko 41 desatín na dovtedy vedúcu Holdenerovú.

Olympijská šampiónka z Pekingu a obhajkyňa malého glóbusu však v zatvorených bránach v strednej strmine našla správny rytmus, svoj výkon postupne vygradovala, dolu pustila lyže a do cieľa prišla s náskokom 24 stotín pred Švajčiarkou.

Na treťom mieste priebežne figurovala Shiffrinová (+0,33).

Druhé kolo sa mimoriadne vydarilo Hanne Aronssonovej Elfmanovej, mladá Švédka sa najlepšou druhou jazdou posunula zo 16. priečky až na konečnú štvrtú. Z čelnej pozície ju zosadila až Shiffrinová, ktorá sa dostala do vyše polsekundového vedenia. Holdenerová riskovala aj v 2. kole a Američanku nechala za sebou.

Ako posledná sa vydala na trať Vlhová, od prvých bránok bojovala so zničenou traťou poznačenú mnohými ryhami a niekoľkokrát zišla mimo líniu. V najstrmšej časti mala už vyše 80-stotinovú stratu, ktorú dokázala v závere mierne skresať a zachránila tak aspoň pódium.

Najlepší výsledok v sezóne dosiahla Martina Dubovská . Česká reprezentantka, ktorá vyrastala na Liptove, sa umiestnila na desiatej priečke s mankom 2,40 s na víťazku.

Program SP žien pokračuje pretekmi vo švajčiarskom St. Moritzi, kde sa od 16. do 18. decembra uskutočnia dva zjazdy a jeden super-G.