Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Vlhová nehľadá výhovorky. Podľa Magoniho jej chýba silný lyžiarsky zväz

Mikaela Shiffrinová vyhrala slalom vo Flachau. (Autor: TASR/AP)
Juraj Berzedi|Publikované 12. jan 2021 o 22:06

Vo Flachau skončila ako v Semmeringu.

FLACHAU, BRATISLAVA. Stalo sa niečo, čo Petra Vlhová v slalome Svetového pohára vo Flachau už dlhšie nezažila.

V rakúskom stredisku slovenská lyžiarka poznala predošlé štyri roky len dva pocity – buď preteky nedokončila, alebo ich vyhrala.

Tentoraz v najprestížnejšom a najlukratívnejšom večernom slalome sezóny skončila na nepopulárnom štvrtom mieste.

Na víťaznú Mikaelu Shiffrinovú stratila 62 stotín sekundy, na druhú Katharinu Liensbergerovú 43 stotín sekundy a tretiu Wendy Holdenerovú 19 stotín sekundy.

„Konkurencia je silná. Aj minimum chýb ma stojí víťazstvo či pódium,“ priznala Vlhová pre RTVS.

Na agresívnom snehu brzdila

Po úvodnom kole bola tretia. Za vedúcou Shiffrinovou zaostala o štrnásť stotín sekundy a na druhú Holdenerovú mala stratu šesť stotín sekundy.

A pred štvrtou Liensbergerovou mala minimálny náskok 19 stotín sekundy. Ostatné pretekárky zaostali o viac ako sekundu.

„Petra neurobila žiadnu výraznú chybu, ale chýbala jej agresivita. Trať nie je zložitá a treba viac riskovať,“ zhodnotila Veronika Velez-Zuzulová.

„Moje pocity nie sú také zlé,“ naznačila Vlhová.

Zároveň sa posťažovala na agresívny sneh, ktorý jej robil ťažkosti aj počas slalomu v Semmeringu, kde tiež skončila štvrtá.

„Jazdím silovejšie a pri takomto snehu trochu brzdím. Cítila som, že lyže bolo treba viac pustiť, aby neboli príliš dlho v oblúku. To som až tak nerobila,“ dodala 25-ročná Liptáčka.

Shiffrinová zvíťazila po roku

Do druhej jazdy vyštartovala až po pol desiatej večer, čiže v čase, keď sa zvyčajne pomaly chystá do postele.

„Po minulé roky som išla na štart druhého kola a dokonca sa mi zívalo,“ spomínala Vlhová pred pretekmi.

V druhom kole šla agresívne, riskantne, ale nevyhla sa chybám. V jednom momente išla príliš priamo na bránku a takmer vypadla.

„Musela som zabrzdiť, aby som nevypadla. Riskovala som, ale nevyšlo to,“ vravela Slovenka.

V predošlých dvoch rokoch vo Flachau zvíťazila a zakaždým zdolala aj Shiffrinovú. „Petra je v súčasnosti najlepšia lyžiarka na svete,“ priznala vlani Američanka.

Tentoraz však bola Shiffrinová najrýchlejšia a po viac ako roku sa dočkala víťazstva v slalome Svetového pohára.

„Dala som do toho veľa energie, neviem ani presne popísať, čo som musela vložiť do tohto výkonu,“ načrtla v rozhovore pre Medzinárodnú lyžiarsku federáciu.

Čo chýba Vlhovej?

Kým v predošlých sezónach to bol v slalome súboj medzi Vlhovou a Shiffrinovou, v súčasnosti o víťazstvo bojuje až päť pretekárok.

Rakúšanka Liensbergerová bola ako jediná na pódiu vo všetkých piatich slalomoch sezóny. A na Vlhovú, ktorá vedie v hodnotení slalomu, stráca len 40 bodov.

„Ženský slalom je momentálne nadupaný,“ potvrdila Velez-Zuzulová.

Vlhová mala v porovnaní so Shiffrinovou a Liensbergerovou aj náročnejší program, keď v priebehu štyroch dní absolvovala až troje preteky.

Kým Slovenka jazdila v St. Antone rýchlostné disciplíny, jej konkurentky už trénovali vo Flachau.

„Shiffrinová, Rakúšanky i Nórky mali viac času na prípravu. Nám musel stačiť len deň, keďže jazdíme všetky disciplíny,“ priznal pre RTVS Vlhovej tréner Livio Magoni.

A tiež naznačil, že v súboji s veľkými lyžiarskymi tímami to nemajú jednoduché.

„Snažia sa robiť všetko tak, aby nás dostali do náročnej situácie. My nemáme za sebou silný lyžiarsky zväz. Všetko je iba o mojich kontaktoch,“ dodal Magoni.

Je najlepšia aj v obrovskom slalome

Brutálny januárový program pokračuje už cez víkend dvoma obrovskými slalomami v Kranjskej Gore, kam sa presunuli preteky z Mariboru.

Vlhová sa bude musieť rýchlo preorientovať na dlhšie lyže a tiež čo najrýchlejšie dostať zo seba únavu z náročného programu.

„Hneď si nasadím iné lyže, snažím sa na ne v prvej jazde adaptovať,“ priznala Vlhová.

Mikaela Shiffrinová vyhrala slalom vo Flachau. (Autor: TASR/AP)

„Petra nie je typ, ktorý by hľadal výhovorky. Určite je unavená, ale jej cieľom je bojovať o veľký glóbus. Vedela, že to bude náročná sezóna,“ skonštatovala Velez-Zuzulová.

Vlhová je na čele Svetového pohára so 699 bodmi. Pred druhou Švajčiarkou Michelle Gisinovou má náskok 124 bodov a treťou Shiffrinovou 214 bodov.

„Petra môže víťaziť aj v obrovskom slalome. Konkurovať jej môže maximálne Marta Bassinová. Ak potvrdí jazdy z tréningu, bude najlepšia,“ skonštatoval tréner Magoni.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.