Nedeľa, 11. apríla, 2021Meniny má Július

Vlhovej dýcha na chrbát Talianka. Je to stresujúce, tvrdí expertka

Talianska lyžiarka Marta Bassinová (v popredí) a Slovenka Petra Vlhová (v pozadí).
Juraj Berzedi|16. jan 2021 o 16:18

Slovenka skončila opäť štvrtá.

BRATISLAVA, KRANJSKA GORA. Po príchode do cieľa druhého kola len pokrčila plecami. Týmto gestom akoby naznačovala miernu frustráciu.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová urobila v oboch kolách obrovského slalomu Svetového pohára v Kranjskej Gore zopár chýb. A skončila na nepopulárnom štvrtom mieste, tak ako v utorňajšom slalome vo Flachau.

Suverénnou víťazkou sa stala Talianka Marta Bassinová, na ktorú Vlhová stratila priepastných 1,58 sekundy.

Druhá bola francúzska lyžiarka Tessa Worleyová a stupeň víťazov uzatvorila Michelle Gisinová zo Švajčiarska. Vlhová za ňou zaostala o dvanásť stotín.

Bude to pravý obrovský slalom

V Kranjskej Gore boli mínusové teploty a na pretekárky čakala poriadne ľadová a hrboľatá trať. Zdalo sa, že tieto podmienky môžu slovenskej lyžiarke vyhovovať.

„Bude to pravý obrovský slalom. Kto bude silnejší, ten zvíťazí,“ naznačila 25-ročná Liptáčka pre RTVS deň pred sobotňajšími pretekmi.

V úvodnom kole skončila tretia. Na vedúcu Bassinovú strácala 51 stotín sekundy a na druhú Gisinovú 24 stotín. A len tesne – o tri stotinky zdolala Mikaelu Shiffrinovú.

„Celkom to ujde, ale dnes dobrý pocit nebudem mať,“ prekvapila Vlhová svojou odpoveďou.

„Keď idem, cítim len trasenie. V druhom kole musím byť aktívnejšia na ľade. Keď sa budem len viezť, vyfasujem,“ zhodnotila Slovenka.

Bolo nutné lyžovať, ako viem

Aj v druhom kole robila trať pretekárkam výrazné ťažkosti. Vlhová sa ani v druhej jazde nevyhla zaváhaniu a do cieľa prišla druhá za Francúzkou Worleyovou.

Pozitívne bolo, že predbehla Shiffrinovú a Federicu Brignoneovú. Svoje tretie miesto po prvom kole si však neudržala. Gisinová i Bassinová ju predstihli.

Poradie na stupňoch víťaziek - zľava Tessa Worleyová, Marta Bassinová a Michelle Gisinová. (Autor: TASR/AP)

„Nie som spokojná. Necítila som sa ideálne, trápila som sa a napokon som sa o jedno miesto zhoršila. Opäť je to štvrté miesto,“ skonštatovala Vlhová.

Na rozbitej a ľadovej trati nemala dobrý pocit. Podľa vyjadrení robila drobné chyby od štartu až do cieľa.

„Bolo nutné ísť technicky správne. A lyžovať tak, ako viem. Niektoré technické veci mi nevychádzali. Na ľade je to vidieť i cítiť,“ dodala.

Bassinová jazdí riskantne a čisto

„V spodnej časti jej chýbala aktivita na spodnej lyži a nezrýchľovala v oblúkoch tak, ako by mala,“ zhodnotila jazdu expertka RTVS Veronika Velez-Zuzulová.

Vlhová pred každými pretekmi myslí na víťazstvo. A najmä v technických disciplínach oň môže vždy bojovať. Aj preto je štvrté miesto pre ňu sklamaním.

To, čo predvádza Bassinová, je úžasné. Je z nej cítiť pohodu, jazdí s obrovským rizikom a pritom čisto. Lyže nebrzdí, idú jej stále.


Veronika Velez-Zuzulová, expertka RTVS

„Očakávala od seba viac. Vie sama najlepšie, čo urobila zle. Boli tam chyby. Pozrie si ich, aby ich v nedeľu odstránila,“ doplnila bývalá lyžiarka.

Aktuálne najlepšou lyžiarkou v obrovskom slalome je Talianka Bassinová. Zo štyroch obrovských slalomov zvíťazila až v troch.

„To, čo predvádza Bassinová, je úžasné. Je z nej cítiť pohodu, jazdí s obrovským rizikom a pritom čisto. Lyže nebrzdí, idú jej stále,“ tvrdí Velez-Zuzulová.

Bassinová zistila, že môže víťaziť

V celkovom hodnotení Svetového pohára je Vlhová stále na vedúcej pozícii. Na konte má 749 bodov. Pred druhou Gisinovou má náskok 114 bodov a treťou Shiffrinovou 224 bodov.

Na štvrté miesto sa posunula Bassinová, ktorá stráca 226 bodov. A zdá sa, že bude výraznou súperkou Slovenky v boji o veľký glóbus.

„Bassinová jej šliape na krk a rozdiel medzi nimi sa zmenšuje. Je to stresujúce. Tlak na Petru je obrovský,“ myslí si Velez-Zuzulová.

„Petra je neskutočná, ale mne po víťazstve v Killingtone akoby niečo preskočilo v mojej hlave a zistila som, že môžem víťaziť,“ priznala Bassinová pre RTVS.

Vlhovú čaká v nedeľu v Kranjskej Gore ďalší obrovský slalom (1. kolo 9.15, 2. kolo 12.15, vysiela RTVS), v ktorom sa bude chcieť zlepšiť.

„Má tu mentálnu trénerku a možno s ňou bude pracovať, aby bol zajtrajší deň lepší,“ dodala Velez-Zuzulová.

Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články