10.

Andrine Maarstoelová

Nórsko

+2,81 s

FLACHAU. Slovenská lyžiarka Petra Vlhová skončila na 2. mieste v utorňajšom nočnom slalome Svetového pohára v rakúskom stredisku Flachau.

Víťazkou sa stala Američanka Mikaela Shiffrinová, ktorá po úvodnom kole strácala na Vlhovú sedem stotín sekundy.

Američanka si pripísala jubilejný 94. triumf v prestížnom seriáli, čím zlepšila svoj rekord.

Tretia skončila Sara Hectorová zo Švédska s mankom 1,11 s a dosiahla prvé pódium v najtočivejšej disciplíne.

Američanka svojím 57. triumfom v slalome potvrdila pozíciu líderky celkového poradia SP i priebežnej klasifikácie disciplíny.

Víťazná Mikaela Shiffrinová sa v prvom emotívnom rozhovore pre FIS neubránila slzám.

Poďakovala sa za podporu tímu, pozdravila na diaľku priateľa  Aleksandra Aamodta Kildeho, ktorý sa minulý víkend zranil po ťažkom páde na pretekoch vo Wengene.

"Ďakujem fanúšikom za atmosféru. Viem, že je tu veľa slovenských priaznivcov. Prepáčte mi, ale fandite ďalej," vravela Američanka.

Dosiahla už piaty triumf vo Flachau a je najúspešnejšia lyžiarka v tomto stredisku. Vyhrala aj v rokoch 2013, 2014, 2018 a 2021.

Shiffrinová v priebežnom poradí disciplíny vedie o 25 bodov pred Vlhovou.

Slovenka sa vďaka druhému miestu dostala na druhé miesto v celkovej klasifikácii SP, za Shiffrinovou zaostáva o 227 bodov.

Fotogaléria: Petra Vlhová počas nočného slalomu vo Flachau 2024

Shiffrinová začala druhé kolo s drobnou chybou. "Prebudila ju, rýchlo sa z nej spamätala a znovu chytila rytmus. Hornú pasáž mala slabšiu, dolnú perfektnú," komentoval na ORF bývalý rakúsky slalomár Thoma Sykora.

Američanka mala v cieli veľký náskok, 1,11 sekundy. Bolo jasné, že súboj o prvenstvo bude opäť záležitosťou dvoch pretekárok.

Vlhová sa pustila opäť agresívne a na druhom medzičase mal náskok dvoch desatín. Potom však urobila chybu, ktorá ju stála víťazstvo.

"Bol to boj od štartu až do cieľa, neviem prečo, ale robila som veľa chýba a mala som čo robiť, aby som sa udržala na trati. Zlomila sa mi bránka, ale našťastie mi nešla pod lyžu, inak by sme sa netešili z druhého miesta.

Kto robí menej chýb, ten vyhráva a ja som ich urobila v druhom kole veľa. Mikaela bola dnes rýchlejšia.

V Jasnej pôjdem tak ako do každých pretekov, vydám zo seba maximum a uvidíme, ako to dopadlo," vravela Petra Vlhová pre RTVS.

Shiffrinová získala v najštedrejšie dotovanom slalome SP finančnú prémiu v prepočte 64-tisíc eur, Petra Vlhová si polepšila o 32-tisíc eur. Tretia Švédka Sara Hectorová dosiahla prvé slalomové pódium v kariére.

Na Flachau bude v dobrom spomínať aj kométa tejto sezóny, Lotyška Dženifera Ģērmaneová, ktorá skončila ôsma. Hneď za ňou sa umiestnila Lara Colturiová, Talianka reprezentujúca Albánsko, ktorá posunula svoje kariérne maximum.

Svetový pohár žien pokračuje už tento víkend, keď je na programe obrovský slalom a slalom v slovenskom stredisku Jasná.