Petra Vlhová.
Petra Vlhová. (Autor: AP/Gabriele Facciotti)
Juraj Berzedi|28. dec 2020 o 14:30

Preteky v Semmeringu zrušili.

SEMMERING, BRATISLAVA. Bolo to čosi nevídané. Pod vplyvom silného vetra sa ohýbali ochranné siete a bránky sa chvíľami dotýkali snehu.

Organizátori sťahovali reklamné predmety. Tie, ktoré nevydržali silný nápor, sa šúchali po zjazdovke. Usporiadatelia zložili aj cieľový oblúk, aby náhodou nespadol na pretekárky.

Pred druhým kolom obrovského slalomu Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní sa strhla poriadna víchrica, pre ktorú sa druhé kolo napokon vôbec nezačalo.

„Bezpečnosť pretekárok je prvoradá. Nevieme zabezpečiť hladký priebeh pretekov, čo treba rešpektovať. Druhé kolo v inom termíne nebude,“ uviedol jeden z organizátorov Andreas Körner pre RTVS.

Vlhovej pocit nebol najlepší

Znamená to, že preteky oficiálne zrušili a nebudú zarátané do hodnotenia Svetového pohára.

Pre slovenskú lyžiarku Petru Vlhovú je to obrovská smola. Po prvom kole totiž bola na vedúcej pozícii.

Pred druhou Taliankou Martou Bassinovou mala náskok 22 stotín sekundy a pred treťou Michelle Gisinovou zo Švajčiarska 35 stotín.

„Môj pocit nebol úplne najlepší. Zo začiatku som sa cítila dobre, ale v strednej pasáži som išla príliš priamo a bola som chvíľu pod bránkou. Musela som sa dostať späť do rytmu,“ hovorila Vlhová po prvom kole.

Hoci bola v úvodnej jazde najrýchlejšia, rezervy cítila najmä v prvej polovici trate.

„Som typ jazdkyne, ktorý sa náročnejšie rozbieha. A ešte k tomu na rovine,“ vysvetľovala 25-ročná Slovenka.

Počúvla rady trénera Magoniho

V druhej polovici trate však jazdu vystupňovala a v záverečnej pasáži bola jednoznačne najrýchlejšia. Aj vďaka radám svojho trénera Livia Magoniho.

„Na prehliadke trate mi povedal, že tam musím riskovať,“ prezradila Vlhová.

Tréner Livio Magoni a Petra Vlhová.
Tréner Livio Magoni a Petra Vlhová. (Autor: Jozef Jakubčo SME)

„Od posledného medzičasu do cieľa urobila rozhodujúci náskok,“ potvrdila expertka RTVS Veronika Velez-Zuzulová.

Bývalá slovenská lyžiarka už pred pretekmi upozorňovala na nepríjemný vietor, ktorý môže súťaž ovplyvniť.

V prvom kole pretekárky ešte toľko neobmedzoval. Pred druhým kolom sa to však výrazne zmenilo.

Organizátori síce dvakrát posunuli štart druhého kola o pätnásť minút, ale keď videli, že sa počasie nemení, preteky definitívne zrušili.

"Mám zmiešané pocity. Hoci som bola po prvom kole prvá, je to jedno. Mrzí ma to, ale už je to za nami. Nezmením to," vravela Vlhová pre slovenské médiá.

Vlhová tak prišla o možnosť zabojovať o štvrté víťazstvo v tejto sezóne Svetového pohára.

Cítila sa, akoby nevedela lyžovať

Momentálne je vedúcou pretekárkou Svetového pohára. Na konte má 465 bodov a pred druhou Gisinovou má náskok 138 bodov.

Cítila som sa, akoby som nevedela lyžovať. Potrebovala by som ešte deň či dva potrénovať.

Petra Vlhová, slovenská lyžiarka

Hoci sa preteky zrušili, prvenstvo v úvodnom kole môže Vlhovú povzbudiť. Deň pred pretekmi totiž priznala, že prechod z kĺzavých disciplín na technické nebol jednoduchý.

„Cítila som sa, akoby som nevedela lyžovať. Potrebovala by som ešte deň či dva potrénovať,“ naznačila Vlhová pre RTVS.

V súťažný deň však všetky starosti hodila za hlavu a ukázala, že sa dokáže dokonale sústrediť na preteky.

„Predviedla svoju silu a bola úžasná,“ tvrdila Velez-Zuzulová po prvom kole.

V slalome je najväčšou favoritkou

Mentálne nastavenie môže Vlhovej pomôcť aj v utorňajšom slalome, ktorý sa pôjde pod umelým osvetlením (1. kolo 15.15, 2. kolo 18.30 – obe na RTVS).

"Mám novú skúsenosť so zrušeným druhým kolom. Ešte som to nezažila a musím sa s tým vysporiadať. Ale aspoň mám dobrý pocit do slalomu," priznala Slovenka.

V najtočivejšej disciplíne bude najväčšou favoritkou na víťazstvo, v tejto sezóne zvíťazila v oboch doterajších slalomoch vo fínskom Levi.

V hodnotení tejto disciplíny je s dvesto bodmi na vedúcej priečke. Pred Gissinovou a Američankou Mikaelou Shiffrinovou má náskok 75 bodov.

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Vlhová sa cítila akoby nevedela lyžovať. Bola však najrýchlejšia