Petra Vlhová.
Petra Vlhová. (Autor: TASR/AP)
Marián Szűcs|4. apr 2021 o 00:51

Kariéra Petry Vlhovej vo Svetovom pohári v číslach a grafoch.

BRATISLAVA. Bolo zopár dní po Vianociach v roku 2012, keď sa prvý raz postavila na štart pretekov Svetového pohára.

Mala sedemnásť a vtedy v Semmeringu bolo pre ňu všetko nové. Atmosféra, tisícky divákov, televízne kamery, asi aj väčšia nervozita. K tomu najlepšie lyžiarky na svete a ona bola prvý raz medzi nimi.

A hneď z toho bol výborný výsledok. Hoci mala Petra Vlhová v slalome vysoké štartové číslo 39, napokon skončila jedenásta. To nikto nečakal, veď do Svetového pohára nazrela prvý raz.

Shiffrinová už bola hviezda

Preteky vyhrala jej krajanka a vtedy jedna z najlepších slalomárok sveta Veronika Velez-Zuzulová.

Vlhovej neskoršia najväčšia rivalka Mikaela Shiffrinová nedokončila druhé kolo. Američanka vtedy už bola vychádzajúcou lyžiarskou hviezdou, Svetový pohár jazdila pravidelne už druhú sezónu a mala za sebou aj prvé slalomové víťazstvo.

Vlhová vo Svetovom pohári:

Petra Vlhová a jej štatistiky vo Svetovom pohári - počet pretekov, pódiových umiestnení a víťazstiev. (Autor: FIS)

V tej sezóne nastúpila Vlhová ešte na štyri slalomy Svetového pohára. Dvakrát vypadla v prvom kole a dvakrát jej jazda nestačila na postup do druhého kola.

Kto by vtedy povedal, že o osem rokov neskôr Liptáčka získa veľký krištáľový glóbus za celkový triumf vo Svetovom pohári?

Pozrite si, aká bola jej cesta k najcennejšej lyžiarskej trofeji na svete.

Tri slabšie zimy, potom prišiel skok

Vo svojej prvej sezóne vo Svetovom pohári končiacej sa na jar 2013 skončila Vlhová celkovo na 91. mieste. Okrem 24 bodov za výsledok zo Semmeringu už žiadne ďalšie nepridala.

Nasledujúca sezóna bola ešte slabšia. Slovenka štartovala v piatich slalomoch, ale ani raz sa nedostala do cieľa druhého kola.

V sezóne 2015 prišlo mierne zlepšenie, Vlhová bodovala v troch slalomoch (17., 18. a 24. miesto) a v konečnom poradí Svetového pohára skončila na 81. priečke.

Vlhovej body vo Svetovom pohári - celkovo aj podľa disciplín:

Body, ktoré získala Petra Vlhová vo Svetovom pohári po jednotlivých rokoch a disciplínach. (Autor: FIS)

Ozajstný prelom však prišiel až v nasledujúcej zime. Liptáčka v decembri vyhrala svoje prvé preteky vo Svetovom pohári – slalom v Are. Pridala dve tretie miesta v Lienzi a vo Flachau.

V hodnotení slalomu skončila šiesta a celkovo získala v sezóne vyše 400 bodov.

Dovtedy Vlhovú viedol Ivan Iľanovský, po sezóne sa však jej hlavným trénerom stal Talian Livio Magoni.

Vlhovej pódiá a výsledky od 4. do 10. miesta:

Petra Vlhová a počet jej pódiových umiestnení a umiestnení od 4. do 10. miesta.
Petra Vlhová a počet jej pódiových umiestnení a umiestnení od 4. do 10. miesta. (Autor: FIS)

Víťazstvá a glóbusy

V prvej sezóne pod vedením Magoniho si Vlhová vyjazdila ďalšie víťazstvo v slalome a v celkovom poradí Svetového pohára sa posunula už do elitnej desiatky (získala takmer 600 bodov).

V ďalších sezónach pribúdali víťazstvá aj body a Vlhová sa čoraz viac približovala k absolútnej elite.

V sezóne 2018 vyhrala dvoje preteky a celkovo atakovala métu 900 bodov.

Vlhovej prvé, druhé a tretie miesta podľa rokov:

Štatistika pódiových umiestnení podľa sezón.
Štatistika pódiových umiestnení podľa sezón. (Autor: FIS)

Vlhovej pódiá podľa disciplín:

Štatistika pódiových umiestnení Petry Vlhovej podľa disciplín (DH - zjazd, SL - slalom, GS - obrovský slalom, SG - super-G, AC - kombinácia, PGS - paralelný obrovský slalom, PSL - paralelný slalom, CE - mestské preteky) (Autor: FIS)

V ďalších dvoch sezónach si vyjazdila po päť víťazstiev. A v tej poslednej ich bolo už šesť.

Vo všetkých troch prípadoch to znamenalo pokorenie tisícbodovej hranice v celkovom hodnotení Svetového pohára.

V sezóne 2019 skončila druhá v hodnotení slalomu, obrovského slalomu i v celkovom poradí.

V minulej sezóne získala svoje prvé dva malé krištáľové glóbusy za slalom a paralelné slalomy. V celkovom poradí skončila tretia.

V tejto sezóne však už pred seba nikoho nepustila. Celkovo získala 1416 bodov, najviac v kariére. A k nim aj veľký glóbus.

Vlhová vo Svetovom pohári - celkovo aj podľa disciplín:

Petra Vlhová v hodnotení Svetového pohára - celkovo aj podľa disciplín.
Petra Vlhová v hodnotení Svetového pohára - celkovo aj podľa disciplín. (Autor: FIS)

Najlepšiu sezónu mala predvlani

Zaujímavosťou je, že hoci Vlhová vyhrala veľký glóbus, v priemere bodov získaných na jedny preteky to nebola jej najlepšia sezóna. V predchádzajúcich dvoch ročníkoch bola lepšia.

V sezóne 2021 mala priemer 45,7 bodu na jedny preteky. Vlani to bolo v priemere 49,5 bodu.

V tejto štatistike bola jej najvydarenejšia sezóna 2019, keď v každých pretekoch, na ktoré nastúpila, získala v priemere takmer 68 bodov.

Vtedy však jazdila iba slalomy a obrovské slalomy.

Pre Vlhovú to bola najúspešnejšia sezóna, aj čo sa týka odmien za výsledky – na prize money zarobila v prepočte vyše 386-tisíc eur.

Vlhovej zárobky podľa sezón:

Petra Vlhová a prémie za výsledky (prize money) podľa sezón.
Petra Vlhová a prémie za výsledky (prize money) podľa sezón. (Autor: FIS)

V uplynulej sezóne, v ktorej získala veľký glóbus, si prilepšila o približne 347-tisíc eur.

Celkovo už na prize money zarobila takmer 1,44 milióna eur. Táto suma sa vzťahuje len na Svetový pohár. Ďalšie odmeny získala Liptáčka napríklad za umiestnenia na majstrovstvách sveta.

Vlhová má momentálne na konte 20 víťazstiev v pretekoch Svetového pohára a v historickom poradí sa delí o 22. priečku s Nemkou Hilde Gergovou.

Z aktívnych lyžiarok sú pred Slovenkou iba Shiffrinová (69 triumfov) a Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová (32 víťazstiev). Líderkou poradia je Američanka Lindsey Vonnová s 82 triumfami.

Najviac víťazstiev v pretekoch Svetového pohára - historický rebríček, ženy.
Najviac víťazstiev v pretekoch Svetového pohára - historický rebríček, ženy. (Autor: WIKIPEDIA)

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Hoci má Vlhová veľký glóbus, viac bodov i peňazí získavala predvlani