1.Fernando GaviriaKolumbiaUAE Team Emirates3:50:12 h
6.Rudy BarbierFrancúzskoIsrael Cycling Academy+ 0 s
9.Peter SaganSRBora-Hansgrohe+ 0 s
14.Erik BaškaSRBora-Hansgrohe+ 0 s
25.Matúš ŠtočekSRBeltramitsa Hoppla PF+ 0 s

SAN JUAN. Víťazom prvej etapy cyklistických pretekov Vuelta a San Juan sa stal Kolumbijčan vo farbách UAE Team Emirates Fernando Gaviria.

Gaviria sa presadil v záverečnom šprinte pred Talianom Matteom Malucellim (Caja Rural) a Írom Samom Bennettom z Bory-Hansgrohe.

Slovák Peter Sagan vo finiši vytváral pozíciu pre Bennetta, ktorý sa však nedokázal zachytiť jeho zadného kolesa a nedostal sa do dobrej pozície.

Svoju silu tak naplno demonštroval Gaviria, ktorý hneď pri prvom štarte po prestupe do nového tímu vybojoval víťazstvo.

Sagana klasifikovali na deviatom mieste, jeho tímový kolega Erik Baška skončil štrnásty a Matúš Štoček z tímu Beltrami Tsa - Hopplá - Petroli Firenze bol na 25. mieste.

Bora pracovala pre Bennetta

V úniku sa v záverečných 40 kilometroch ocitli štyria menej známi jazdci:

Argentínčania Maximiliano Navarette (Selección Argentina), Leandro Velárdez (Agrupacion Virgen De Fatima), Portugalčan Tiago Machado (Sporting Clube de Portugal/Tavira) a Kolumbijčan Nicolás Paredes (Medelin).

Ešte aj 10 kilometrov pred cieľom mali náskok 22 sekúnd, ale potom sa skonsolidovali šprintérske tímy vrátane Bora-Hansgrohe.

Necelých päť kilometrov pred cieľom balík dostihol únik a schyľovalo sa k hromadnému dojazdu.

Na čele sa objavili aj štyria jazdci Bora-Hansgrohe vrátane Petra Sagana.

V rýchlom závere na širokej rovnej ceste pracoval nemecký tím pre Íra Sama Bennetta. Ten však nevyužil Saganovu podporu a skončil iba tretí.

Nepatria do WorldTour

Preteky Vuelta a San Juan Internacional majú sedem etáp, voľný deň príde na rad po štyroch odjazdených dňoch vo štvrtok 31. januára.

Najmä dve etapy budú dôležité pre naháňanie sekúnd do celkovej klasifikácie. Treťou etapou bude krátka časovka na 12 km so štartom aj cieľom v Pocite.

Kráľovskou etapou z hľadiska náročnosti bude piata zo San Martín do Alto Colorado (169,5 km) so štyrmi horskými prémiami a záverečným 18,9 km dlhým stúpaním na Alto Colorado do výšky 2624 m.

Preteky nemajú status WorldTour (iba 2.1), ale zato sa môžu pochváliť skvelým šprintérskym obsadením. Slovák Peter Sagan, Brit Mark Cavendish, Kolumbijčan Fernando Gaviria či Argentínčan Maximiliano Richeze sú ťahákmi pre fanúšikov v rýchlych dojazdoch etáp.

Kolumbijčan Nairo Quintana či Francúz Julian Alaphilippe by mali bojovať o celkové víťazstvo.

<>
  • 2. etapa: Chimbas - Peri Lago Punta Negra (160,2 km)
<>

Utorok 29. januá 2019:

<>
  • 3. etapa: individuálna časovka Pocito - Pocito (12 km)
<>

Streda 30. január 2019:

<>
  • 4. etapa: San José de Jáchal-Valle Fértl - Villa San Agustín (185,8 km)