Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš
Peter Sagan to zvládol. (Autor: Twitter/AS Ciclismo)
Sportnet|Publikované 13. okt 2016 o 22:46

Slovenský cyklista ukázal skvelý záver.

Preteky mužov s hromadným štartom (Dauha - Dauha, 257,5 km):

1. Peter Sagan (SR) 5:40:43 h

2. Mark Cavendish (V. Brit.)

3. Tom Boonen (Belg.)

4. Michael Matthews (Aus.)

5. Giacomo Nizzolo (Tal.)

6. Edvald Boasson Hagen (Nór.)

7. Alexander Kristoff (Nór.)

8. William Bonnet (Fr.)

9. Niki Terpstra (Hol.)

10. Greg van Avermaet (Belg.) - všetci v rovnakom čase ako víťaz

...

19. Michael Kolář +13,...39. Juraj Sagan (obaja SR) +5:26 min.

DAUHÁ. Peter Sagan obhájil v katarskej Dauhe titul svetového šampióna v cestnej cyklistike.

Slovenský reprezentant, ktorý vlani suverénnym spôsobom triumfoval na MS v americkom Richmonde, nedal súperom šancu v záverečnom špurte nedeľňajších pretekov s hromadným štartom. Na druhom mieste finišoval Brit Mark Cavendish, bronz si vyjazdil Belgičan Tom Boonen.

Sagan je prvý cyklista od roku 2007, ktorému sa úspešne podarilo obhájiť dúhový dres.

Dvakrát za sebou sa to naposledy podarilo Talianovi Paolovi Bettinimu (2006/Salzburg, 2007/Stuttgart). Rodák zo Žiliny je súčasne prvý pretekár, ktorý v jednom roku získal titul majstra sveta aj Európy.

Sagan má za sebou veľmi úspešnú sezónu. Piatykrát za sebou vyhral zelený dres na Tour de France, ku ktorému pridal aj tri etapové triumfy, zvíťazil na klasikách Gent - Wevelgem, Okolo Flámska a GP Quebec, prvenstvá zbieral na Okolo Kalifornie, Švajčiarska a Eneco Tour a tešil sa aj z titulu európskeho šampióna.

Zaslúžene tak vyhral svetový rebríček WorldTour a úspechy vyšperkoval obhajobou titulu na MS.

Na 257,3 km dlhú trať sa vydalo 199 cyklistov zo 48 krajín, medzi nimi aj trojlístok Slovákov P. Sagan, jeho brat Juraj a Michael Kolář.

Prvýkrát rovina 

Najväčšie zastúpenie v štartovom poli mali tradičné veľmoci Španielsko, Veľká Británia, Belgicko, Taliansko či Nórsko, ktoré do pretekov mohli nominovať až deviatich pretekárov.

Prvýkrát po piatich rokoch bola trať majstrovstiev sveta absolútne rovinatá, podľa papierových predpokladov si to mali o najcennejšie kovy rozdať elitní šprintéri vrátane P. Sagana.

Na 7. kilometri sa na prvý únik vydala skupina vedená Eritrejčanom Natnaelom Berhanem, ktorému robili spoločnosť Juhoafričan Nick Dougall, Mexičan Rene Corella, Ukrajinec Sergej Lagkuti, Kolumbijčan Brayan Ramirez Chacon, Maročan Ait El Abdia a Kanaďan Ryan Roth. Hlavná časť štartového poľa si však nelámala hlavu s jej naháňaním a tak náskok lídrov narástol postupne na viac než 11 minút.

Slováci sa spočiatku pohybovali v zadnej časti pelotónu. Snažili sa šetriť sily, keďže štartové pole sa muselo boriť s extrémnymi podmienkami. Teplota sa pohybovala na úrovni 36-37 stupňov Celzia a na púštnej ceste do Dauhy pretekárom znepríjemňoval šliapanie silný bočný vietor.

Po 50. kilometri začal hlavný balík sťahovať manko na sedemčlennú vedúcu skupinu. O vzruch sa následne postarali britskí pretekári, ktorí sa pokúsili rozdrobiť pelotón na menšie skupinky.

Podarilo sa im to až po spolupráci s belgickými kolegami. Na ich atak zareagovala promptne aj dvojica Slovákov P. Sagan a Kolář, ktorá zachytila aktivitu britsko-belgickej skupinky veľmi rýchlo sa približujúcej k šestici lídrov. Pôvodných utečencov chytili "Saganovci" zhruba 145 kilometrov pred cieľom.

Náskok 25-člennej vedúcej grupy, v ktorej nechýbali P. Sagan s Kolářom či Mark Cavendish, stúpol už na 70 sekúnd. S pozíciou prenasledovateľov sa pokúšali niečo urobiť najmä Nemci, ich snaha však vyšla navnivoč, keďže 80 km pred cieľom predstavovalo ich manko dve minúty. Kolář tiež nemal na ružiach ustlané.

Zápasil s technickými problémami, musel dokonca vymeniť bicykel, ale v záverečnej tretine pretekov sa s vypätím všetkých síl pobral pomáhať elitnému krajanovi ašpirujúcemu na medailu.

Najúspešnejší cyklisti v histórii MS (zlato-striebro-bronz - spolu):

1. Alfredo Binda (Tal.) 3 0 1 4

2. Rik van Steenbergen (Belg.) 3 0 1 4

3. Óscar Freire (Šp.) 3 0 1 4

4. Eddy Mercky (Belg.) 3 0 0 3

5. Rik van Looy (Belg.) 2 2 0

6. Greg Lemond (USA) 2 2 0

11. Peter Sagan (SR) 2 0 0

Úspešní Slováci

Po návrate z "púštneho výletu" čakalo na pretekárov sedem okruhov na ostrove Perla Kataru s dĺžkou 105 km. Situácia na trati sa stabilizovala, náskok lídrov sa ustálil na dvoch minútach.

Tempo pretekov udávala predovšetkým šestica Belgičanov a kvarteto Talianov, v hre o obhajobu titulu bol stále aj P. Sagan. Štyridsaťjeden kilometrov pred cieľom odstúpili totálne vyčerpaní John Degenkolb a Marcel Kittel, ktorí podčiarkli mizériu nemeckých jazdcov.

Do záverečných troch okruhov vstupovala vedúca skupina s náskokom 2:20 min, ktorý ich predurčil na medailové boje. Slováci jazdili veľmi umne, P. Sagan sa snažil držať v závetrí a Kolář mu takticky kryl chrbát.

Náskok lídrov narástol neskôr na de facto nedostižných 3:30 min. O víťazovi rozhodol záverečný špurt, v ktorom sa Sagan prešmykol popri pravej bariére cez Nizzola a ako prvý preťal cieľovú čiaru. Kolář napokon podčiarkol úspech slovenskej cyklistiky 19. miestom.

O rok sa svetový šampionát v cestnej cyklistike uskutoční v nórskom Bergene.

Cyklistika
16.10.2016 o 09:30
MS v cyklistke - preteky mužov ELITE
Prenos

Dámy a páni! Slovenský šport má za sebou ďalší historický deň. Peter Sagan totiž dokázal ešte len ako tretí cyklista v modernej histórii obhájiť titul majstra sveta. Obrovská pochvala však patrí jeho spolujazdcom Michaelovi Kolářovi a Jurajovi Saganovi, ktorí na trati nechali pre svojho lídra aj posledné zvyšky síl a sami zaznamenali mimoriadne zaujímavé umiestnenia. Odo mňa je to to už pre túto chvíľu všetko. Užívajte si tieto historické momenty slovenského športu! Týmto prenosom vás sprevádzal Jakub Kocourek.
Cyklistické preteky mužov v kategórii Elite na majstrovstvách sveta v Katare sa skončili.
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skEšte vám dlžíme výsledok tretieho slovenského pretekára Juraja Sagana, ktorý prišiel v pohode na čele druhej skupiny a umiestnil sa niekde na rozhraní tretej a štvrtej desiatky.

Peter Sagan predviedol neuveriteľný finiš a v zdanlivo neriešiteľnej pozícii, keď bol natlačený na pravej strane bariéry sa dokázal pretlačiť v posledných metrovćh suverénne prešpurtoval Cavendisha s Boonenom.
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skMichael Kolář končí po skutočne fantastickom výkone na devätnástnom mieste.
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skNa druhom mieste končí sklamaný Mark Cavendish, bronz putuje do Belgicka zásluhou Toma Boonena!
CIEĽ
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skVážení športoví priatelia! PETER SAGAN nedal svojej konkurencii žiadnu šancu a druhý rok v rade sa stáva majstrom sveta v cestnej cyklistike!
0,7
Tom Leezer dostihnutý, šprintujeme o majstra sveta!
1
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skPosledný kilometer! Tom Leezer stále na čele, avšak jeho sympatický atak mu s najväčšou pravdepodobnosťou nevyjde.
2,5
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skStalo sa to, čo sme neočakávali a zo skupiny favoritov nastúpil pomocník Nikiho Terpstru Tom Leezer, ktorý si začína vytvárať zaujímavý náskok!
3
Ak by sa dnes udeľovala cena za najlepšieho domestika, Michael Kolář by jednoznačne patril medzi absolútne najväčších favoritov. Mladý Saganov pomocník teraz ukazuje vysokú školu pomoci pre svojho lídra Petra Sagana.
4,5
Opäť však fantastickú robotu odvádza Michael Kolář, ktorý si vystúpil na čelo a s vypätím aj posledných zvyškov síl sa snaží eliminovať tieto nástupy.
5,5
Na dnes má odpracované ďalšia z veľkých postáv dnešných pretekov Danielle Benatti. Na čele sa začína nastupovať. Ako prvý to skúsil Niki Terpstra, na ktorého reagoval Greg van Avermaet.
6
V skupine favoritov sa naďalej vyčkáva. Momentálne to ťahajú Taliani, ktorým sa snažia pomáhať najmä Nóri.
8
Veľká taktická bitka pokračuje. V tejto chvíli z čela odstúpil ďalší z belgických pretekárov a jeden z hrdinov dnešného dňa Oiver Naesen.
10
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skPosledných desať kilometrov do cieľa! Kto sa ako prvý z čelnej skupiny odhodlá k ataku?
12,5
Michael Kolář momentálne veľmi inteligentne jazdí približne v strede skupiny na čele a šetrí sily do posledných kilometrov, kde by chcel byť opäť poruke Petrovi Saganovi.

15
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skDosť bolo vyčkávania, začína sa tuhý boj! Vedúca 25-členná skupina vchádza do posledného kola s náskokom približne tri a pol minúty!
17
Každým jedným šliapnutím do pedálov sa vedúca skupina blíži do finiša. Situácia na čele sa nemení, pravidelne sa tam striedajú belgické a talianske dresy. Už v najbližších momentoch však môžeme očakávať prvé ataky.
19,5
Obidvuhodné výkony dnes podávajú aj pretekári Natnael Berhane, Ryan Roth, Nick Dougall a Anasse Ait El Abdia, ktorí trávia v podstate celý deň v úniku a naďalej bojujú o nejaké zaujímavé umiestnenie na cieľovej páske.
21
Slovenské duo teraz opäť bez najmenších problémov úspešne absolvovalo občerstvovaciu stanicu. Toho času najesť a napiť sa už veľa nezostáva.
23
S najväčšou pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou môžeme konštatovať, že majster sveta vzíde z vedúcej 25-člennej skupiny, v ktorej sa nachádzajú aj Peter Sagan a naďalej aj skvelo jazdiaci Michael Kolář.

27
Druhá skupina, v ktorej sa nachádza aj Juraj Sagan, momentálne jazdí so stratou 3:22 min.
29
V úvode predposledného kola z čelnej skupiny Belgičan Jens Keukeleire, ktorý dnes odviedol fantastickú robotu pre Toma Boonena a Grega van Avermaeta.
30
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skDámy a páni! Posledných 30 kilometrov, posledné dva okruhy do cieľa! Obháji Peter Sagan svoj triumf z Richmondu 2015? Alebo slovenského Tourminatora niekto z dúhového dresu vyzlečie? Ide do tuhého, nenechajte si to ujsť v našom online prenose!
34
Slovenskú dvojicu treba pochváliť za veľmi dobrý taktický výkon. Peter Sagan jazdí takmer celé preteky v závetrí a Michael Kolář od technických problémov spred niekoľkých desiatok minút, kedy musel meniť bicykel jazdí pri našej cyklistickej jednotke a od Sagana sa nepohne takmer ani na centimeter.
37
Nechcem znieť škodoradostne, avšak treba povedať, že odstúpenie dvoch elitných nemeckých šprintérov zo skupiny prenasledovateľov mimoriadne pomohlo pretekárom na čele. Sagan, Kolář a spol. momentálne jazdia s náskokom už 3:15 min.

41
Pred pretekmi bol azda najviac favorizovaný nemecký tím, teraz však John Degekolb s Marcelom Kittelom absolútne vyčerpaní odstupujú! Sagan a spol. v tejto chvíli jazdia s náskokom už takmer troch minút.
44,5
Našej dvojici sa teraz po úspešnom prejazde občerstvovacou stanicou podarilo občerstviť, čo je s blížiacim sa záverom mimoriadne dôležité.
46
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skNáskok skupiny s Petrom Saganom a Michaelom Kolářom na absolútnom čele narástol už na 2:20 a do konca pretekov chýbajú už len posledné tri okruhy!

50
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skPosledných 50 kilometrov dnešných majstrovských pretekov! Podarí sa Petrovi Saganovi obhájiť jeho skvelý triumf spred roka v americkom Richmonde? Držte všetci doma palce!
53,5
Pri pohľade na príkladnú spoluprácu početnej vedúcej skupiny je takmer jasné, že nový majster sveta vzíde práve z čelnej dvadsaťšestky. Skvelú prácu tam naďalej odvádzajú Belgičania a Taliani. Rozdiel medzi dvoma skupinami sa takmer nemení a je na hranici 120 sekúnd.

58
Pri pohľade na skupinu prenasledovateľov boli vidieť veľké problémy Marcela Kittela, na ktorého tvári sa začína objavovať grimasa.
60
Posledné štyri okruhy! Aj do toho tretieho vošiel ako prvý dnes skvelo pracujúci Belgičan Oliver Naesen. Slováci sa však vo vedúcej skupine držia tiež veľmi vysoko. Strata skupiny s Degenkolbom, Kittelom a spol. je momentálne veľmi tesne pod hranicou dvoch minút.
64
Pretekári naďalej veľmi disciplinovane dodržujú pitný režim a stále častejšie sa vodou nielen občerstvujú, ale aj oblievajú. V tejto chvíli Michael Kolář zašiel do auta za Jánom Valachom, aby mohol obslúžiť Petra Sagana. Náskok skupiny na čele momentálne činí 2:03 min.
68,5
Rozladený André Greipel sa teraz v druhej skupine rozčuľoval na Belgičana Ilja Keisseho, ktorý sa z pochopiteľných dôvôdov snažil narúšať tempo skupiny prenasledovateľov.
71
Organizátori v tejto chvíli stiahli z trate ďalšiu mimoriadne početnú skupinu, ktorá už na čelo pretekov strácala takmer celé kolo.

73
Náskok skupiny Petra Sagana s Michaelom Kolářom sa ustálil na hranici dvoch minút a prenasledovatelia na čele s nemeckou trojicou Kittel, Greipel, Degenkolb nesťahujú z tejto straty takmer nič.
76
Do cieľa dnešných pretekov zostáva ešte päť okruhov. Vo vedúcej skupine sa naďalej prekvapujúco drží aj štvorica z pôvodného úniku dňa Dougall, El Abdia, Berhane a Roth.
78,5
Na čele vedúcej skupiny stále neúnavne pracujú Belgičania, najlepšiu robotu tam odvádza Oliver Naesen, ktorý van Avermaeta, Boonena a spol. ťahá takmer bez známok únavy.
83,5
Nemci sú naďalej v skupine prenasledovateľov veľmi motivovaní a snažia sa zvýšiť tempo, avšak náskok pretekárov na čele už narástol na dve minúty.
85
Technické problémy tentoraz pribŕzdili Brita Adama Blythea, a tak je momentálne Mark Cavendish vo vedúcej skupine úplne sám. Blythe však veľa nestráca a mal by sa dotiahnuť späť.
86,5
Vyzerá to tak, že Michaelovi Kolářovi sa definitívne podarilo odstrániť technické problémy a už opäť s vypätím všetkých síl pomáha Petrovi Saganovi.
90
Pri vjazde do druhého zo siedmich kôl máme potvrdené, že vo vedúcej skupine je 25 pretekárov. Tí absolvovali ďalšiu zo série občerstvovacích staníc. Žiadne problémy tam nevznikli, náskok skupiny na čele narastá.
92,5
V skupine prenasledovateľov sa snažia zvýšiť tempo zaskočení Nemci, strata na priebežných lídrov však činí už 1:30 min.
96,5
Zatiaľ čo jazdci na čele práve absolvovali ďalšiu občerstvovaciu stanicu, organizátori už stiahli z trate početnú skupinu jazdcov, ktorí už výrazne strácali.

100
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skSto kilometrov do cieľa! Peter Sagan sa naďalej bez najmenších problémov drží vo vedúcej skupine, Michael Kolář pravdepodobne pribrzdí a počká na vlastné technické vozidlo, aby si vymenil svoj bicykel s nefunkčnou prehadzovačkou za nový. Rozdiel medzi dvoma skupinami je už 80 sekúnd.
102,5
Problémy Michaela Kolářa pokračujú. Mechanik z neutrálneho auta sa teraz Slovákovi snažil pomôcť priamo za jazdy, avšak pri oprave prehadzovačky mu uletel skrutkovač, a tak Kolář pokračuje s nie stopercentne pracujúcou prehadzovačkou.
106
V úvode prvého zo siedmich kompletných okruhov postihol mimoriadne nepríjemný moment Michaela Kolářa. Slovenský reprezentant má technické problémy s prehadzovačkou a musel sa zdržať pri neutrálnom technickom vozidle. Napokon sa však Kolář dokázal udržať vo vedúcej skupine.
108
Zo skupiny prenasledovateľov sa pokúša odtrhnúť Rakušan Marco Haller, avšak jeho šance na "docvaknutie" jazdcov na čele sú minimálne.
110
Stodesať kilometrov do cieľa je rozdiel medzi dvoma mimoriadne početnými skupinami presne jedna minúta. Situácia sa pre Slovensko zatiaľ vyvíja veľmi dobre, keď na čele pretekov nechýba ani Peter Sagan s Michaelom Kolářom.
112,5
Menšiu nepríjemnosť teraz zažil Peter Sagan. Slovenský favorit si totiž teraz nedokázal od jedného z členov svojho mechanického tímu prebrať tašku s občerstvením, a tak bude musieť tento okruh absolvovať bez občerstvenia.
114
V týchto chvíľach sme mohli vidieť ďalšieho z členov pôvodného úniku Ukrajinca Sergeja Lagkutiho, ako ho pohltila už až skupina prenasledovateľov za aktuálne vedúcou skupinou. Lagkuti tak bude mať čo robiť, aby dnešné preteky vôbec dokončil.
116,5
Po mimoriadne dlhom a náročnom úseku v púšti momentálne pretekári absolvujú prvý zo siedmich okruhov v meste Doha, na ktorom sa nachádza viacero technicky náročných zákrut.
118,5
V čelnej skupine má početné zastúpenie okrem Belgicka aj Nórsko. Väčšinu práce však odvádzajú spolujazdci Grega van Avermaeta a Toma Boonena.
122
V týchto momentoch sa cyklisti dostávajú z púšte priamo na okruh v meste Doha. Do cieľa zostáva ešte 122 kilometrov a náskok vedúcej skupiny aj s našou dvojicou Sagan-Kolář sa stabilizoval na 1:10 min.
125,5
Na trati sa v týchto chvíľach nič zvláštne nedeje, náskok skupiny so Saganom, Kolářom či Cavendishom stúpol už na 70 sekúnd.
132,5
Juraj Sagan jazdí zatiaľ v pohode v ďalšej početnej skupine prenasledovateľov. Zaujímavosťou je, že viacero členov pôvodného úniku sa dokázalo udržať na čele pretekov. Videli sme tam Kolumbijčana Ramireza či Kanaďana Rotha.
135
Momentálne sa situácia na trati opäť ustálila. Početná a kvalitná vedúca skupina jazdí s náskokom presne jednej minúty na zvyšok pelotónu.
139
Situácia spred pár minút, kedy Belgičania absolútne roztrhali pelotón, vôbec nezvládli Nemci, ktorí momentálne na čele pretekov nemajú ani jedného pretekára. Marcel Kittel s Andrém Greipelom zostali "visieť" v druhej skupine, ktorá momentálne stráca 56 sekúnd.
142,5
Pri prechádzaní menoslovu momentálne vedúcej skupiny, v ktorej sú aj Peter Sagan s Michaelom Kolářom netreba zabúdať ani na Talianov, ktorých zastupuje kvalitný šprintér Elia Viviani. Tomu by mal podľa všetkého pomáhať aj Jacopo Guarnieri.

145
Ešte raz treba vyzdvihnúť fantastickú robotu Michaela Kolářa, ktorú tento mladý cyklista odvádza pre Petra Sagana. Aj vďaka nemu sa práve v tejto chvíli únik dňa stáva minulosťou!
147,5
V týchto chvíľach bude veľmi zaujímavé sledovať taktiku mimoriadne silnej belgickej zostavy. Ak sa tá totiž rozhodne zbaviť Petra Sagana a zvýšiť svoje tempo, úradujúci majster sveta môže mať veľké problémy toto tempo zachytiť.
150
Do cieľa nám zostáva presne 150 kilometrov a náskok vedúcej šestice klesol už hlboko pod jednu minútu. Početná Saganova skupina skvelo spolupracuje a jazdci za ňou už strácajú presne 58 sekúnd.
152,5
V skupine s Petrom Saganom je napokon zo Slovákov už len Michael Kolář. Okrem našej dvojice tam nechýba ani britské duo Mark Cavendish, Adam Blythe, Belgičania Greg van Avermaet, Jurgen Roelandts, Oliver Naesen, Jens Keukeleire, Nór Alexander Kristoff, Austrálčania Michael Matthews s Mathewom Haymanom či Francúz William Bonnet. Nevidíme tak však ani Greipela, ani Kittela.
154
Saganova skupina pokračuje v dobrej spolupráci. Aj vďaka Michaelovi Kolářovi a silnej zostave Belgičanov stiahla stratu na vedúcu šesticu už pod dve minúty.
157
Skupina, v ktorej sú všetci traja Slováci v tejto chvíli stráca na unikajúcu šesticu už len dve a pol minúty!
159,5
Teraz sme boli svedkami pomerne úsmevného momentu, z ktorého však rozhodne nie je do smiechu kolumbijskému zástupcovi v úniku Brayanovi Ramirezovi. Toho totiž extrémne silný bočný vietor doslova sfúkol z bicykla a Ramirez tak bude mať čo robiť, aby sa dokázal vrátiť späť do vedúcej skupiny.

162
Televízne kamery nám ponúkli pohľad na jedného z možných koní dnešných pretekov Kolumbijčana Fernanda Gaviriu, ktorý sa nevedno prečo, zastavil a pravdepodobne nebude môcť pokračovať ďalej!
163
Vedúca šestica už bez Mexičana Corellu jazdí už len s náskokom niečo okolo štyroch minút. Nás mimoriadne teší pohľad na čelo hlavnej skupiny, kde Michael Kolář s Jurajom Saganom mimoriadne pomáhajú Petrovi Saganovi.
164,5
Tak v týchto chvíľach sa nám toho deje na trati skutočne veľa. Nervozita v pelotóne pokračuje, čo má za následok ďalšie kolízie. V jednej z nich sa ocitol aj slovinský šprintér Luka Mezgec s Austrálčanom Lukeom Durbridgeom.
166
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skSpoločný pokus Britov a Belgičanov o roztrhanie pelotónu sa podaril. Jazdci, ktorí tento útok nezachytili, strácajú už viac ako minútu. Skvelá správa je, že na tento útok napokon dokázali zareagovať všetci traja Slováci! Peter Sagan, Juraj Sagan aj Michael Kolář sa totiž nachádzajú v "belgicko-britskej" skupine".
168,5
Aj britský tím však touto akciou utrpel jednu významnú stratu, keď sa na konci pelotónu ocitol Geraint Thomas. Vzadu sme videli aj mladého austrálskeho šprintéra Caleba Ewana či dvojicu španielskych pretekárov.
171
Skvelo na akciu Britov zareagovali Belgičania, z ktorých sa vpredu udržalo viacero jazdcov, vrátane Grega van Avermaeta a Toma Boonena.
172,5
V pelotóne je to teraz poriadne nervózne a trojica jazdcov sa dokonca po vzájomnej kolízii ocitla na zemi. Vystupňované tempo hlavnej skupiny malo za následok, že náskok pretekárov v úniku klesol pod šesť minút.
175
Pokusy o roztrhanie pelotónu na menšie skupinky pokračujú. Vyzerá to však tak, že všetky cyklistické veľmoci dokázali na aktivitu Britov zareagovať. Ak som správne videl, na čele hlavnej skupiny bol aj Peter Sagan s jedným zo svojich reprezentačných kolegov. Naopak, defekt v tej najnevhodnejšej chvíli zastavil Holanďana Toma Dumoulina.
176,5
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skTak pozor! Britská zostava sa v týchto chvíľach snaží využiť silný bočný vietor a roztrhať pelotón!
179
Aktuálne prechádzajú cyklisti v úniku veľmi náročnou pasážou, kde bočný vietor naberá skutočne obrovskú silu. To nemá následky len na prudkom poklese náskoku, ale aj zložení vedúcej skupiny. Mexičan Rene Corella si totuž so silou bočného vetra neporadil a začína zaostávať. Medzitým pelotón znížil stratu už pod 7 a pol minúty.
181,5
Jazdci v úniku veľmi dobre spolupracujú. Proti nim však hrá už niekoľkokrát spomínaný silný bočný vietor, ktorý bičuje cesty v okolí púšte. Náskok vedúcej skupiny klesol už na 8:10 min.
185,5
Pelotón ide v týchto chvíľach výrazne rýchlejšie ako sedmička jazdcov v úniku. Na čele sa snaží sformovať viacero tímov. Vidíme tam Francúzov, Poliakov, Talianov, ale samozrejem aj Britov. Naopak, Juraj Sagan sa ocitol až za hlavnou skupinou. Dôvodom bola zastávka technickom vozidle, odkiaľ zobral bidóny s vodou pre seba aj svojich kolegov.

187,5
Cyklisti sa naďalej presúvajú prostredím katarskej púšte a blížia sa k pobrežiu Perzského zálivu. Jazdci v pelotóne si opäť na jednej z občerstvovacích staníc prevzali tašky s občerstvením. Strata pelotónu na unikajúcu skupinu klesla už pod deväť minút.
192
Zdá sa však, že opätovný mierny nárast náskoku bol len chvíľkovou záležitosťou. Momentálne už totiž rozdiel medzi pretekármi v úniku a hlavnou skupinou opäť klesá.
195,5
V pelotóne sa opäť trochu ubralo z plynu, náskok úniku sa šplhá späť k desiatim minútam.

198
Peter Sagan sa naďalej drží skôr v zadnej častu pelotónu, kde teraz v pohodovm tempe debatuje so španielskou dvojicou Omar Freile, Francisco Ventoso. Ani jeho brat Juraj, ani Michael Kolář v Saganovej blízkosti nie sú.
200
Do cieľa nám zostáva ešte 200 kilometrov. Vpredu máme naďalej sedem pretekárov, na čele pelotónu vidíme španielske, britské, francúzske, nemecké, ale aj bieloruské dresy. Rozdiel medzi vedúcou sedmičkou a hlavnou skupinou je 9:20 min.
202,5
Talian Matteo Trentin sa teraz rozčuľuje na jedného z marockých reprezentantov, ktorý ho pri čakaní na servisné auto zbytočne agresívnou jazdou na konci pelotónu takmer zhodil z bicykla.
204
Hlavná skupina sa až v tejto chvíli dostala na ďalšiu občerstvovaciu stanicu, niektorí jazdci sa preto pretlačili až do čela, aby sa vyhli zbytočným kolíziám s inými súpermi. Medzitým náskok sedemčlenného úniku klesol tesne nad hranicu 9 minút.

208
Máme za sebou 50 kilometrov dnešných pretekov a práve v tejto fáze došlo aj k prvej kolízii v pelotóne. Na zemi sa ocitlo vaicero jazdcov, najdlhšie sa zdvíhal Američan Chad Haga. Napriek tomu by mal v pretekoch pokračovať.
209,5
Sedmička v úniku bez akýchkoľvek komplikácií absolvovala ďalšiu občerstvovaciu stanicu a pokračuje ďalej.
212
Peter Sagan sa dnes už po niekoľkýkrát ocitol až za kolónou servisných vozidiel. Jazdec jeho kvalít však nebude mať žiadne problémy dostať sa späť do výhodnej pozície v pelotóne.

214,5
Môžeme si pripomenúť, že už krátko po ostrom štarte pretekov sa vytvoril sedemčlenný únik v zložení Natnael Berhane (Eritrea), Nick Dougall (Juhoafircká republika), Rene Corella (Mexiko), Sergej Lagkuti (Ukrajina), Brayan Ramirez Chacon (Kolumbia), Anasse Ait El Abdia (Maroko) a Ryan Roth (Kanada). Maximálny náskok tejto skupiny bol tesne nad 11 a pol minúty, aktuálne má hodnotu 9:45 min.
217
Na trati sa momentálne nič zvláštne nedeje. Spolupráca v úniku naďalej funguje, napriek tomu rozdiel medzi vedúcou skupinou a pelotónom klesol späť na 10 a pol minúty.
221
Len pripomínam, že cyklisti sa stále pohybujú v blízkosti katarskej púšte a smerujú do Dohy. Televízna grafika nám prezrádza, že podmienky na trati sú skutočne extrémne – 36 stupňov Celzia a bočný vietor s rýchlosťou 20 km/h.

223,5
Pelotón si uvedomil, že strata 11:30 min. na unikajúcu skupinu je už predsa len veľa a svoje manko sekundu po sekundičke sťahuje. Momentálne na čele skupiny favoritov pracujú najmä Briti, trochu prekvapujúco tam však vidíme aj Kanstantina Siutsoua z Bieloruska.
227,5
Technické problémy zdržali írskeho reprezentanta Matthewa Brammeiera a o pár metrov neskôr aj mladého Brita Daniela McLaya. Vzhľadom na tempo pelotónu by však ani jeden z nich nemal mať problém vrátiť sa späť do hlavnej skupiny.
229,5
Pelotón práve absolvoval prvú občerstvovaciu stanicu. Dôležité je, že sa to celé zaobišlo bez väčších problémov. Či už v pretekoch juniorov, pretekárov do 23 rokov alebo žien sme totiž v týchto momentoch videli viacero kolízií.

233
Televízne kamery si opäť vybrali záber na Petra Sagana. Ten sa v týchto chvíľach spoločne aj so svojim bratom Jurajom a Michaelom Kolářom nachádza v zadnej časti pelotóne. Nič to však neznamená, hlavná skupina šliape totiž až výletným tempom a jej strata na pretekárov v úniku už dosiahla jedenásť a pol minúty.
235
Vzhľadom aj na veľmi nepriaznivé podmienky, ktorým musia dnes cyklisti čeliť, nemožno očakávať žiadne vysoké tempo. Náskok vedúcej skupiny sa práve v tejto chvíli vyšplhal už na desať minút a stúpa ďalej!
242,5
Pretekári vedia, že pri tých tropických horúčavách, ktoré v Katare vládnu, bude dnes mimoriadne dôležité aj pravidelné dodržiavanie pitného režimu, a tak sa teraz viacerí vydali k svojmu tímovému autu pre bidóny s vodou. Náskok unikajúcej skupiny naďalej utešene narastá, už presiahol hranicu päť a pol minúty.

246
Vpredu máme teda sedmičku cyklistov, na ktorú pelotón nijak výrazne nereaguje a necháva jej náskok narásť už takmer k trom minútam! Pokoj v pelotóne demonštruje aj to, že Peter Sagan si bol sám v našom reprezentačnom aute pre občerstvenie, zatiaľ čo jeho brat Juraj s Michaelom Kolářom sú ukrytí niekde v strede pelotónu.
247,5
V priebehu pár kilometrov si unikajúca skupina dokázala vypracovať náskok na hranici 1:50 min.
252
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skNo a máme tu úspešný únik! Iniciátorom tohto úniku bol Eritrejčan Natnael Berhane, ktorému robia spoločnosť Juhoafričan Nick Dougall, Mexičan Rene Corella, Ukrajinec Sergej Lagkuti, Kolumbijčan Brayan Ramirez Chacon, Maročan Ait El Abdia a Kanaďan Ryan Roth.
256
Po pár metroch, kedy v pelotóne vládol pokoj, sledujeme hneď prvé pokusy dostať sa do úniku. Všetko to vyprovokoval jeden z reprezentantov Eritrey, zatiaľ sa však nikomu uniknúť nepodarilo.
258
Cyklistické preteky mužov v kategórii Elite na MS v Katare boli práve oficiálne odštartované!
Stále viac sa blížime k oficiálnemu štartu dnešných pretekov. Menšiu kolíziu mal teraz v neutrálnej zóne litovský reprezentant Gediminas Bagdonas, ktorý takmer spadol zo svojho bicykla pri tom, ako si zapínal dres.
Cyklisti sa zatiaľ neutrálnou zónou presúvajú bez väčších problémov, jediným, kto sa zatiaľ musel vrátiť k svojmu mechanickému vozu, bol Španiel Imanol Erviti.
ONLINE - Majstrovstvá sveta v cyklistike - Dauha (Katar) 2016 - elite: Peter Sagan | sportnet.sme.skPráve v tejto chvíli sa celý pelotón vydal smerom do mesta Doha, kde by mal prebehnúť oficiálny štart pretekov.
Jazdci sa ešte len v tejto chvíli zoraďujú na štarte neutrálnej zóny, z ktorej sa presunú na miesto oficiálneho štartu.

Vážení fanúšikovia!

Slovenský šport dnes možno čaká ďalší veľký deň. V katarskej Dohe totiž pretekmi mužov v kategórii Elite vyvrcholia majstrovstvá sveta v cestnej cyklistike a Slovensko v nich pomýšľa vysoko. Jedným z hlavných favoritov na zlato bude obhajca titulu z vlanajšieho roka z amerického Richmondu Peter Sagan. Celé preteky sa začínajú už o 9:30.

Na trať dlhú 258 kilometrov sa vydá 199 cyklistov zo 48 krajín sveta. Najväčšie zastúpenie v štartovom poli budú mať tradičné cyklistické veľmoci ako Španielsko, Veľká Británia, Belgicko, Taliansko či Nórsko. Tí do pretekov mohli nominovať až deväť pretekárov. Početne silné mužstvo však majú aj Francúzi, Austrálčania či Švajčiari. Napríklad Nemcov bude šesť, no napriek tomu budú patriť medzi favorizované tímy. Slovenská reprezentácia vedená trénerom Jánom Valachom vyšle do boja s početnou presilou zohraté trio Peter Sagan, Juraj Sagan, Michael Kolář, ktoré sa pozná zo spoločného pôsobenia v tíme Tinkoff.

Po prvý raz po piatich rokoch je trať majstrovstiev sveta absolútne rovinatá, a tak by si to podľa papierových predpokladov mali o najcennejšie kovy rozdať tí najlepší šprintéri. Aby to však nebolo úplne jednoduché, pelotón bude musieť najskôr absolvovať takmer 150 kilometrov jazdy po katarskej púšti a cez pobrežie Perzského zálivu sa konečne presunie na okruh v Dohe. Ten budú musieť pretekári absolvovať sedemkrát. Už v spomínanej púšti však môže hrať veľkú úlohu silný vietor, ktorý by mohli silné tímy využiť na nejaké útoky a spôsobiť tak selekcie v pelotóne. Vylúčiť sa sa však nedá ani to, že sa do úniku podarí dostať nejakej silnej skupine, v ktorej by si to neskôr jazdci mohli rozdať o víťazstvo. Veľmi dôležité však počas celého dňa bude aj to, ako sa jazdci vyrovnajú s tropickými horúčavami, ktoré v Katare vládnu.

Vzhľadom na profil trate sa v zozname najväčších favoritov spomínajú mená tých najlepších šprintérov svetového pelotónu. Okrem obhajcu titulu Petra Sagana sú to najmä Nemci Marcel Kittel, André Greipel a John Degenkolb, Nór Alexander Kristoff, Brit Mark Cavendish, francúzske duo Arnaud Demare-Nacer Bouhanni, Holanďan Dylan Groenewegen či Austrálčan Michael Matthews. Vôbec najväčšie šance sa dávajú nemeckému tímu, ktorí môže hrať na viacero kariet. Okrem spomínanej trojice špičkových šprintérov totiž budú mať v zostave jedného z najlepších tempárov na svete a čerstvého štvornásobného majstra sveta v jazde proti chronometru Tonyho Martina. Posledná ostrejšia zákruta na trati by sa mala nachádzať približne štyri kilometre pred cieľom a pokiaľ sa bude Martin vtedy nachádzať v pelotóne v dobrej pozícii, mohol by sa skúsiť vydať na podobnú sólojazdu, akú predviedol vlani Peter Sagan. My však veríme, že karty v závere zamieša aj náš Tourminator, ktorý bol pred samotnými pretekmi tradične vo veľkej psychickej pohode.
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 09:30.
Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.