Sagan skončil na klasike Miláno - Turín štvrtý.
Sagan skončil na klasike Miláno - Turín štvrtý. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|5. aug 2020 o 18:52

Peter Sagan nezvládol záver pretekov.

BRATISLAVA. Jeho nástup bol razantný. Keď sa oprel do pedálov, rýchlo sa po výjazde z poslednej zákruty dostal na čelo. Lenže do cieľa ostávalo asi tristo metrov.

Peter Sagan mal v plnom šprinte hneď za chrbtom skupinu výborných šprintérov. Postupne sa okolo neho prehnali Arnaud Démare, Caleb Ewan a tesne pred cieľom aj Wout van Aert.

Trojnásobná majster sveta obsadil na klasike Miláno – Turín štvrté miesto.

Peter Sagan na Miláno-Turín 2020 - Najlepšie momenty z pretekov: fotogaléria

5.8.2020

Bolo to pre neho prvé meranie síl s najlepšími šprintérmi pred sobotňajšou veľkou klasikou Miláno – San Remo. Z triumfu sa tešil Arnaud Démare.

"Vedel som, že dnes tu mám šancu. Cítil som sa výborne a máme dobrý tím, v ktorom sa všetci poznáme, čo je fajn," povedal po pretekoch víťaz.

Aj pre Petra Sagana boli preteky previerka pred sobotňajšou klasikou. "Mali sme rýchle preteky, ktoré sa skončili hromadným špurtom, ako sa predpokladalo. Bolo teplo, ale nie veľmi horúco, takže z tohto hľadiska to bolo znesiteľné.

Tím tvrdo pracoval, aby kontroloval pelotón a dostal ma bezpečne na čelo. V cieľovej rovinke som bol v dobrej pozícii a odštartoval som skoro," uviedol na oficiálnej stránke svojho tímu.

Slovák bol na začiatku pádu

Sagan jazdil v závere dobre pozične, zdanlivo však vyrazil v porovnaní so súpermi o niečo skôr a maximálnu rýchlosť nedokázal na cieľovej rovinke udržať dostatočne dlho, aby sa udržal na prvej priečke.

Šprintérske súboje sa pritom na tejto klasike v posledných rokoch nekonali.

Miláno – Turín totiž končilo 10-kilometrovým stúpaním Superga.

Vyhrávali tu vrchári. Tento rok ho však organizátori vynechali a trasa bola úplne rovinatá. O triumf preto bojovali len klasikári a šprintéri.

Sagan mal aj veľké šťastie, keď sa dostal asi osem kilometrov pred cieľom do kontaktu s pretekárom Deceunincku a tesne sa vyhol pádu.

Za ním však skončilo na zemi viacero pretekárov.

Sagan: Kto sú favoriti? Netuším

Aj pre svetovú pandémiu a štvormesačnú prestávku to bol prvý veľký súboj najlepších šprintérov v tejto sezóne.

Okrem Sagana či Démara, nechýbal ani Fernando Gaviria, Nacer Bouhanni alebo Sam Bennett.

Sagan v tomto boji neobstál najhoršie. "Na páske ma predbehli, no celkovo to bol dobrý deň. Moja dnešná forma bola dobrá, takže sa teším na sobotňajšie preteky," povedal Slovák po pretekoch.

S podobným výkonom by však v sobotu na Miláno – San Remo neuspel.

V šprintérskom súboji sa mu nepodarí zvíťaziť. Klasika, ktorá sa mala pôvodne konať v marcovom termíne, prešla viacerými zmenami.

Kvôli Covidu dostala nielen nový termín ale aj trasu a dokonca aj počet štartujúcich.

Keďže viacerí starostovia si sťažovali na komplikácie a nechceli, aby cyklisti prechádzali cez ich mestá, museli organizátori zmeniť trasu.

S pôvodnou ostalo rovnakých len posledných 40 kilometrov, preto napríklad celková dĺžka klasiky narástla až na 299 kilometrov.

A na poslednú chvíľu organizátori povolili jednotlivým tímom len 6 pretekárov miesto 7.

Víťaz Miláno - Turín Demare vyhral San Remo v roku 2016 a o dva roky skončil na treťom mieste: "Aj teraz je môj veľký cieľ, nebudem to tajiť."

Ako preteky môžu dopadnúť je veľkým otáznikom.

Keď sa Petra Sagana pýtali taliansky novinári v stredu, koho považuje za svojich súperov v sobotu odvetil: „A ako to mám vedieť. Veď netuším ani, kto bude štartovať.“

Nachádzate sa tu: