127.

Peter Sagan

TotalEnergies

+ 14:29 min

KÜSNACHT. Britský cyklista Stephen Williams z tímu Bahrain Victorious triumfoval v nedeľnej 1. etape pretekov Okolo Švajčiarska 2022.

V cieľovom stúpaní mal najviac síl a oblečie si žltý dres. Medzi favoritmi sa jeho meno nevyskytovalo, a tak možno jeho triumf označiť za veľké prekvapenie.

V záverečnom súboji 15-člennej skupiny odsunul Williams na druhé miesto Nemca Maximiliana Schachmanna, tretí bol dánsky pretekár Andreas Kron.

Po viac ako dvojmesačnej prestávke sa v etapových pretekov predstavuje aj Peter Sagan. Trojnásobný majster sveta ale nedokázal konkurovať najlepším.

Už približne 20 kilometrov pred cieľom stratil kontakt s hlavnou skupinou. Napokon obsadil 127. miesto so stratou 14:29 min na víťazného Brita.

"Nevedel som, v akej forme sa tu objavím, ale vyhrať prvú etapu v takejto konkurencii je pre mňa niečo mimoriadne. Som vďačný, že sa mi to podarilo," povedal v prvej reakcii Williams, ktorý dosiahol tretie víťazstvo v kariére.

V prvej etape museli jazdci prekonať spolu asi tritisíc výškových metrov so šiestimi hodnotenými stúpaniami.

Na okruhu v okolí Küsnachtu ich čakali vrcholy Pfannenstiel (4,1 km, 4,6 %) a Küsnachter Berg (2,5 km, 7,3 %), ktoré absolvovali celkovo trikrát.

V poslednom stúpaní sa skončil únik dňa, najdlhšie z neho vydržali Casper Pedersen (DSM) a Simon Vitzthum (reprezentácia Švajčiarska).

Pred cieľom sa dvakrát pokúsil zaútočiť Remco Evenepoel, ale jeho snaha nebola úspešná. Belgický talent tímu Quick-Step Alpha Vinyl napokon skončil na 15. mieste a ako posledný mal rovnaký čas ako víťaz.