Anna Karolína Schmiedlová.
Anna Karolína Schmiedlová. (Autor: TASR/AP)
Športové prenosy SME|9. feb 2019 o 17:25

Slovenky prehrávajú s Lotyškami 0:2.

RIGA. Slovenské tenistky prehrávajú po úvodnom dni stretnutia 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie s domácim Lotyšskom 0:2.

O druhý bod pre pobaltský tím sa na harde v Rige zaslúžila lotyšská jednotka Anastasija Sevastovová, ktorá si poradila s Annou Karolínou Schmiedlovou 6:4, 6:0. Od stavu 4:4 nestratila ani gem.

Slovenská dvojka ani vo štvrtom vzájomnom zápase nenašla recept na vlaňajšiu semifinalistka US Open. Schmiedlová v prvom sete trikrát stratila podanie, čo sa ukázalo ako rozhodujúce.

Sevastovová hrala svoj typický pestrý variabilný tenis, účinne využívala stopbaly. Za stavu 4:3 síce prišla o servis, no v ďalšom geme Schmiedlovú opäť brejkla a prvý set zakončila čistou hrou.

Na začiatku druhého dejstva viedla Schmiedlová pri svojom podaní 40:0, no Sevastovová následne získala päť fiftínov za sebou a ujala sa vedenia 1:0.

Po dvoch víťazných bekhendoch Lotyška potvrdila brejk, definitívne zlomila odpor Schmiedlovej a napokon jej uštedrila "kanára". Pri vlastnom servise premenila svetová dvanástka hneď prvý mečbal.

Duel 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie:

Lotyšsko - SLOVENSKO 2:0 po prvom dni:

Jelena Ostapenková - Rebecca Šramková 7:5, 6:7 (5), 6:1

Anastasija Sevastovová - Anna Karolína Schmiedlová 6:4, 6:0

Online prenos: Anastasija Sevastovová - Anna Karolína Schmiedlová (Lotyšsko - Slovensko, Fed Cup 2019)

Prenos
Prvé dnešné stretnutie bolo veľmi dramatické, trvalo viac ako dve a pol hodiny a veľa nechýbalo, aby Rebbeca Šrámková dokázala prekvapiť. Druhá dvojhra už tak dlhého trvania nemala a po prvom dni je tak Lotyšsko na koni. Už aj tak dosť oslabené Slovensko dnes utrpelo ďalšiu stratu, keď pre zdravotné problémy nemohla nastúpiť naša jednotka Viktória Kužmová.

Podľa zajtrajšieho rozpisu je program nasledovaný: od 12:00 Anastasija Sevastovová – Viktória Kužmová, Jelena Ostapenková – Anna Karolína Schmiedlová, Sevastovová, Ostapenková – Kužmová, Rebecca Šramková

Všetko sa však ešte môže meniť, vzhľadom na skóre a podobne. Otázny je aj zajtrajší štart Viktórie Kužmovej.

To je už z mojej strany všetko, ďakujem za pozornosť a prajem ešte pekný zvyšok sobotného večera! Dnešným program stretnutia medzi Lotyšskom a Slovenskom vás sprevádzal Miroslav Revaj.
importantPo prvom hracom dni vyhráva domáce Lotyšsko nad Slovenskom 2:0! Druhý bod pre domáci celok vybojovala tímová jednotka Anastasija Sevastovová a tak majú naše dievčatá spoločne s Matejom Liptákom zajtra veľmi náročnú úlohu.
Koniec zápasu
6:0
importantGEM, SET, ZÁPAS Anastasija Sevastovová! Lotyšská jednotka priamym bodom z podania ukončila toto stretnutie, ktoré ovládla v dvoch setoch, keď dokonca v druhom sete nasadila našej tenistke kanára. Prvý set bol vyrovnaný, ale v tomto druhom nemala Anna Karolína Schmiedlová žiadnu šancu.
40-15
importantAnastasija Sevastovová získava dva mečbaly!
30-15
Loptu získava Sevastovová.
15-15
Po 15 na oboch stranách.
0-15
Anna Karolína Schmiedlová úspešnejšia na sieti a tak získava fiftín.
5:0
Koniec prestávky, podávať bude Anastasija Sevastovová.
5:0
Nasleduje prestávka a výmena strán.
5:0
importantVeľmi tesný aut od našej tenistky, takže Anastasija Sevastovová využíva hneď prvý brejkbal a vedie tak už v druhom sete 5:0! Lotyšská reprezentantka ide podávať na víťazstvo v tomto zápase a môže našej tenistke nasadiť aj kanára.
40-15
importantAut z rakety slovenskej reprezentantky, Sevastovová získava dva brejkbaly!
30-15
Loptu získava Schmiedlová.
30-0
Presné obhodenie od domácej hráčky, ktorá vedie na podaní našej tenistky o dva fiftíny.
15-0
Na sieti zahrala teraz lepšie Sevastovová a získava úvodný fiftín tejto hry.
4:0
importantDruhý pokus domácej tenistky je už úspešný a tak Anastasija Sevastovová po potvrdení brejku vyhráva v druhom sete 4:0! Pomaličky sa zdá byť o osude tohto stretnutia rozhodnuté.
A-40
Druhý gembal na potvrdenie brejku.
40-40
Ten však Sevastovová nevyužíva, Kaja zahrala presný bekhend na čiaru.
40-30
Gembal na potvrdenie brejku.
30-30
Teraz tu je však aut z rakety slovenskej reprezentantky, po 30 na oboch stranách.
15-30
Druhý fiftín v rade pre našu tenistku, ktorá presne returnovala.
15-15
Anna Karolína Schmiedlová teraz úspešne skrátila hru, po 15 na oboch stranách.
15-0
Sevastovová si pomáha kvalitným podaním a tak cestu za potvrdením brejku zahájila úspešne.
3:0
3:0
3:0
importantAnastasija Sevastovová berie aj toto podanie našej tenistky v druhom sete a tak v ňom vedie už 3:0! Toto už vyzerá byť na jasnú záležitosť domácej reprezentantky, ale verme, že Kaja ešte zabojuje.
40-30
importantJe tu brejkbal pre slovenskú tenistku, ktorá nezvládla druhé podanie.
30-30
Presne na čiaru zahrala teraz slovenská tenistka, ktorá tak získava druhý fiftín v rade. Po 30 na oboch stranách.
30-15
30-0
Úspešný forhend domácej reprezentantky, ktorá vedie pri podaní našej tenistky o dva fiftíny.
15-0
Ďalší neúspešný štart podania našej tenistky.
2:0
importantAnastasija Sevastovová úspešne potvrdila brejk a tak podobne odštartovala aj druhý set. Anna Karolína Schmiedlová tak bude mať čo robiť, aby to ešte zvrátila.
A-40
Výhoda a tretí gembal na potvrdenie brejku.
40-40
Dobrý forhend našej tenistky, presúvame sa tak na zhodu.
40-30
Prvý gembal však nevyužíva.
40-15
Tretí fiftín v rade prináša dva gembaly na potvrdenie brejku pre domácu reprezentantku.
30-15
15-15
Teraz sme boli svedkami dlhšej výmeny, ktorá končí v prospech Sevastovovej. Po 15 na oboch stranách.
0-15
Cestu za potvrdením brejku nezačala domáca tenistka úspešne.
1:0
importantA túto možnosť využíva! Anastasija Sevastovová podobne ako v prvom sete, tak aj v tomto berie úvodné podanie našej tenistky a ujíma sa vedenia. Z jasne vyzerajúceho gemu sa napokon zrodila strata podania.
A-40
importantVýborný obrat domácej tenistky, ktorá získava v úvode druhého setu brejkbal!
40-40
Tretí fiftín v rade pre lotyšskú tenistku, presúvame sa tak na zhodu 40:40!
30-40
Ani druhý pokus však nie je úspešný, Sevastovová dobre returnovala.
15-40
Čistá hra to napokon nebude, Kaja má k dispozícii ešte dva gembaly.
0-40
Slovenská tenistka získava šancu na čistú hru.
0-30
Výborné skrátenie hry od našej reprezentantky, ktorá vedie pri tomto podaní o dva fiftíny.
0-15
Anna Karolína Schmiedlová začína druhý set priamym bodom.
0:0
Koniec prestávky, podávať bude Anna Karolína Schmiedlová.
0:0
6:4
importantČistou hrou ukončila Anastasija Sevastovová prvý set! Toto dejstvo bolo veľmi vyrovnané, ale rozhodlo to, že Kaja nedokázala v rozhodujúcich momentoch potvrdiť brejk. Lotyšskej reprezentantke sa to naopak podarilo sa rozhodujúceho stavu a tak vyhráva prvý set pomerom 6:4! Všetko je však ešte otvorené v druhom sete, Anna Karolína Schmiedlová ho však musí získať.
40-0
importantAnastasija Sevastovová získava tri setbaly!
30-0
Škoda tohto pokazeného úderu, Kaja chcela zahrať smeč, ktorý napokon končí v sieti.
15-0
Sevastovová si na úvod pomáha kvalitným servisom.
5:4
5:4
5:4
importantDruhý pokus domácej tenistky je už úspešný, keď svoj bekhend umiestnila presne na čiaru a berie si späť stratené podanie. Anastasija Sevastovová vyhráva v prvom sete 5:4 a bude podávať na víťazstvo v prvom sete!
40-30
Prvú hrozbu v podobe straty podania Kaja odvracia.
40-15
importantDvojchyba slovenskej reprezentantky a tak je tu opäť brejkbal!
30-15
Kaja si teraz skúsene počkala na sieti a dropšotom znižuje na rozdiel jedného fiftínu.
30-0
Na sieti úspešnejšia Sevastovová. Žeby sa opäť zrodil ribrejk?
15-0
Bekhend slovenskej tenistky končí v aute.
4:4
importantAni tento úder Sevastovej neprešiel cez pásku a tak domáca reprezentantka takisto brejk nepotvrdila! Anna Karolína Schmiedlová si berie späť stratené podanie a vyrovnáva na 4:4 v prvom sete!
0-40
importantDropšot od Sevastovej končí v sieti, Anna Karolína Schmiedlová získava tri brejkbaly!
0-30
Následne zahrala úder do autu, Anna Karolína Schmiedlová vedie pri podaní súperky o dva fiftíny.
0-15
Lotyšská tenistka nezačala cestu za potvrdením brejku úspešne, keď poslal svoj úder len do pásky.
4:3
4:3
4:3
importantDlhý úder našej tenistky končí v aute a tak Sevastovová čistou hrou berie podanie Schmiedlovej, ktorá teda nedokázala potvrdiť brejk. Anastasija Sevastovová teda vedie v prvom sete 4:3 a aj ju teraz čaká servis na potvrdenie brejku.
40-0
importantA na svete sú tri brejkbaly pre lotyšskú reprezentantku!
30-0
Problémy Schmiedlovej na podaní, jej úder zastavuje páska a tak už prehráva o dva fiftíny.
15-0
Cestu za potvrdením brejku nezačala Schmiedlová úspešne, Sevastovová presne returnovala.
3:3
importantAnastasija Sevastovová zakončila tento gem nevynútenou chybou a tak stráca prvýkrát v tomto stretnutí svoje podanie! Anna Karolína Schmiedlová vyrovnáva na 3:3 a bude podávať na potvrdenie brejku.
15-40
importantDva brejkbaly pre našu tenistku, ktorá využila pošmyknutie sa súperky!
15-30
Výborný return na sieti od Schmiedlovej, slovenská tenistka vedie pri podaní súperky o jeden fiftín.
15-15
Po 15 na oboch stranách, nepresný forhend našej reprezentantky.
0-15
Sevastovová odštartovala tento servis dvojchybou.
3:2
3:2
3:2
importantDruhý pokus našej tenistky je úspešný, keď výborne zahrala na sieti. Anastasija Sevastovová má stále brejk k dobru a vedie v prvom sete 3:2!
15-40
Napokon to čistá hra nebude po nepresnom údere za základnú čiaru, stále má však Kaja k dispozícii dva gembaly.
0-40
Slovenská reprezentantka so šancou na čistú hru.
0-30
Druhá loptička v rade pre podávajúcu hráčku, Sevastovová posiela svoj úder do pásky.
0-15
Anna Karolína Schmiedlová odštartovala toto podanie presným volejom.
3:1
importantAut z rakety slovenskej tenistky, takže Anastasija Sevastovová si s problémami udržala svoje podanie a vyhráva v prvom sete 3:1!
A-40
Sevastovová získava priamy bod z podania a po odvrátenom brejkbale tak prichádza gembal.
40-40
Kaja ho však premeniť nedokázala, jej úder po dlhšej výmene putoval do pásky.
30-40
importantTeraz však už áno, stalo sa tak po víťaznom forhende našej tenistky!
30-30
Brejkbal pre našu reprezentantku zatiaľ neprichádza, po 30 na oboch stranách.
15-30
Druhý fiftín v rade pre Schmiedlovú po výbornom returne.
15-15
Po 15 na oboch stranách, domácej hráčke nevyšiel pokus o skrátenie hry.
15-0
Dlhý úder slovenskej tenistky končí v aute.
2:1
2:1
2:1
importantČo sa aj stáva a tak ziskom prvého gemu znižuje stav tohto setu na 1:2 z jej pohľadu!
30-40
Brejkbal teraz naša tenistka nepripustila, získava gembal, ktorý potrebuje určite premeniť.
30-30
Dva fiftíny v rade sa podarilo uhrať aj podávajúcej hračke, takže je stav po 30.
30-15
30-0
Aj tento fiftín musíme pripísať po dobrom forhende na konto domácej tenistky, Schmiedlová opäť s problémami na svojom servise.
15-0
Slovenská tenistka nezačala úspešne ani toto podanie.
2:0
importantTen sa jej aj podarilo využiť a tak po potvrdení brejku vyhráva v prvom sete 2:0! Veľmi dobrý začiatok domácej tenistky, ale ešte nie je o ničom v tomto dejstve rozhodnuté.
40-30
Napokon prichádza gembal na potvrdenie brejku.
30-30
Výborný forhend slovenskej tenistky, ktorá opäť vyrovnáva stav tohto gemu, po 30 na oboch stranách.
30-15
15-15
15-0
Cestu za potvrdením brejku zahájila Sevastovová úspešne, keď lepšie zvládla dlhšiu výmenu.
1:0
importantTúto možnosť si domáca jednotka ujsť nenechala a tak berie našej tenistke hneď úvodné podanie tohto zápasu! Anastasija Sevastovová vyhráva v prvom sete 1:0.
A-40
importantA druhým fiftínom v rade získava Anastasija Sevastovová brejkbal! Ťažký začiatok stretnutia pre našu tenistku.
40-40
Ktorý sa jej však nepodarilo využiť, kedže domáca tenistka úspešne skrátila hru a hneď v úvode stretnutia pôjdeme cez zhodu.
30-40
Sevastovová zariskovala, čo sa jej vypomstilo a po údere do otvorenej strany dvorca získava Anna Karolína Schmiedlová gembal.
30-30
Po 30 na oboch stranách.
15-30
Druhý fiftín v rade pre našu hráčku, keď na jej volej ešte stihla Sevastovová reagovať, ale bolo to len úderom do autu.
15-15
Následne sme už boli svedkami výmeny, ktorá končí v prospech našej tenistky a tak to je po 15 na oboch stranách.
15-0
Anna Karolína Schmiedlová začína toto stretnutie dvojchybou!
0:0
Stretnutie sa práve začalo.
Ako prvá začne na podaní slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová. O malú chvíľu sa už toto stretnutie začne, prajem teda príjemný športový zážitok!
Ešte prajem teraz už príjemný tenisový podvečer! Anastasija Sevastovová a Anna Karolína Schmiedlová sú už prítomné na kurte a prebehne ich krátka rozcvička. Lotyšsko vyhráva po prvom zápase 1:0 a my teda verme, že Anna Karolína Schmiedlová zabojuje o náš vyrovnávajúci bod, ktorý určite veľmi potrebujeme, aby sme zajtra boli stále v hre.
Dnes je na programe ešte jedna dvojhra, v ktorej sa proti sebe postavia domáca jednotka Anastasija Sevastovová a naša dvojka Anna Karolína Schmiedlová. Toto stretnutie sa začne približne o 30 minút, aj z neho vám ponúkame náš prenos!
importantJelena Ostapenková po veľmi náročnom boji získava prvý bod pre Lotyšsko! Domáca dvojka tak naplnila papierové predpoklady, ale veľa nechýbalo, aby sme sa dočkali aj prekvapenia. Rebecca Šramková sa nemá za čo hanbiť, bojovala statočne.
Vítam všetkých priaznivcov tenisu pri sledovaní tohto online textového prenosu. V ňom sa spoločne zameriame na stretnutie, v ktorom proti sebe nastúpia Anastasija Sevastovová a Anna Karolína Schmiedlová . Predbežný začiatok stretnutia je naplánovaný na 15:30.

Minulý týždeň sme sledovali Davis Cup, tento víkend je na programe Fed Cup. Naša mužská tenisová reprezentácia sa napokon neprebojovala cez Kanadu na finálový turnaj elitnej skupiny, ženskú reprezentácia v sobotu a nedeľu čakajú súboje v rámci 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie. Našim dievčatám žreb určil veľmi silné Lotyšsko a tak pred našimi dievčatami stojí veľká výzva.

FAVORITOM DOMÁCE LOTYŠSKO
Domáci výber disponuje dvoma hráčkami, ktoré patria do špičky ženského tenisu. Lotyšskou jednotkou je Anastasija Sevastovová, ktorá sa v rebríčku WTA nachádza na 12. mieste a pravidelne zaznamenáva veľmi dobré výsledky. Domácou dvojkou je Jelena Ostapenková, ktorej v rebríčku WTA patrí momentálne 22. miesto. Lotyšsko sa bude opierať teda hlavne o výkony týchto dvoch tenistiek a v domácom prostredí je ich cieľ jednoznačný, zdolať Slovensko. Nehrajúci kapitán Adrians Žguns však podotkol, že našu reprezentáciu nemožno podceniť.

SLOVENSKO V RIGE ZNAČNE OSLABENÉ
Z pôvodnej nominácie na poslednú chvíľu vypadla Dominika Cibulková pre chorobu a pre zranenie sa tejto akcie nezúčastní ani Magdaléna Rybáriková. Našou jednotkou tak bude mladá ešte len 20-ročná Viktória Kužmová, ktorej momentálne v rebríčku WTA patrí 46. mieste. Viky patrí medzi naše najvýraznejšie talenty, čo potvrdila aj na minulej fedcupovej akcii, keď proti Bielorusku získala oba naše body. Slovenský výber ďalej dopĺňa takisto talentovaná Anna Karolína Schmiedlová, ktorá bude tímovou dvojkou. Rebecca Šramková či Tereza Mihalíková ešte nemajú také skúsenosti, ale v budúcnosti s nimi treba počítať. Snáď sa náš mladý káder silnejšieho súpera nezľakne a vydá zo seba maximum.

Program stretnutia medzi Lotyšskom a Slovenskom:

Sobota: začiatok od 14.00 hod. Jelena Ostapenková – Viktória Kužmová, Anastasija Sevastovová – Anna Karolína Schmiedlová

Nedeľa: začiatok od 12.00 hod. Sevastovová – Kužmová, Ostapenková – Schmiedlová, Sevastovová, Ostapenková – Kužmová, Rebecca Šramková
Vítame Vás pri on-line prenose. Stretnutie sa začne o 15:30.

Domov»Tenis»Billie Jean King Cup»Schmiedlová v Rige hladko podľahla favorizovanej Sevastovovej