MS v šípkach 2024: Luke Littler titul nezískal, teší sa svetová jednotka

Luke Littler.
Fotogaléria (14)
Luke Littler. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|3. jan 2024 o 18:30 (aktualizované 3. jan 2024 o 23:03)

Sledovali ste s nami online prenos z finále majstrovstiev sveta v šípkach 2024: Luke Littler vs. Luke Humphries.

LONDÝN. Luke Littler a Luke Humphries dnes hrali finále majstrovstiev sveta v šípkach 2024, ktoré sa konajú v londýnskom Alexandra Palace.

Littler je najväčším prekvapením týchto MS. Má len 16 rokov a na šampionáte sa pri debute dostal už do finále.

Fotogaléria z finále MS v šípkach 2024

Turnajom prešiel ako nôž po masle. Dokopy stratil len šesť setov, najviac v semifinále proti bývalému majstrovi sveta Robovi Crossovi.

Jeho súperom bol jeden z najväčších favoritov na titul a už nová svetová jednotka Luke Humphries. Napokon sa z titulu teší po výhre 7:4.

Anglický šípkar mal už v niekoškých zápasoch na mále, no napokon zlepšil svoje výsledky a v semifinále nedal žiadnu šancu Scottovi Williamsovi, ktorého zdolal 6:0.

Šípky ste sledovali s nami naživo ako online prenos.

ONLINE PRENOS: Luke Littler - Luke Humphries dnes (MS v šípkach 2024, finále, streda, výsledky, LIVE)

Počet 180: 13 – 23
Napínavé finále nakonec zvládl lépe Luke Humphries. Zápas zlomil především sedmý set, kdy Littler nevyužil velkou šanci odskočit do třísetového vedení. Od té doby už Humphries na podiu dominoval a po zásluse si odnese titul mistra světa.
Konec zápasu.
2:3
importantLuke Humphries je mistrem světa! Trefeným D8 rozhodl o tom, že právě tento Angličan zvedne v Alexandra Palace pohár nad hlavu.
Littler zahodil šanci na prodloužení zápasu. Dvě šipky na D7 končí mimo.
Humphries trefil dva středy po sobě, což se mu však nehodilo, když nesehrál dobře na zavření.
Oba hráči jsou na zavíratelných číslech.
2:2
importantHumphries ovšem trefuje D20, a tak si bere tento leg.
Littler krásným maximem snižuje na 100 bodů.
Humphries si buduje solidní náskok v tomto legu.
Nízká čísla na úvod pro Littlera.
2:1
importantLittler získává tento leg, když nakonec trefil D16.
Dvě šipky na D16 Littler netrefuje. Soupeř však zavírat nemůže.
Maximem Littler shazuje na 46.
Oba hráči na úvod trefují 140.
1:1
importantHumphries trefuje D10, a tak srovnává krok.
Humphries je blíže zavíratelnému číslu.
1:0
importantDouble 10 trefuje Luke Littler. V jedenáctém setu tak vede 1:0.
Littler je na 74. Humphries naopak daleko za stovkou.
Humphries ovšem taktéž netrefuje triple.
Littler nezačal nejlépe, když trefil pouze 58.
Začal jedenáctý set.
Po pauze bude mít možnost utkání zakončit.
importantJeden set dělí Humphriese od vysněného titulu.
1:3
importantTřetí šipka už mířila do doublu 18, a tak Humphries uzavírá tento set, ve kterém zvítězil 3:1.
Pouhých 60 bodů pro Littlera znamená, že je blíže k zisku legu jeho soupeř.
1:2
importantLuke Humphries zavírá D8 a opět v tomto setu vede.
Bull netrefuje ovšem následně také Littler.
Luke Humphries má nachystáno na 80. Bohužel pro něj však netrefuje.
Humphries brzdí rozjetého Littlera vysokým náhozem.
1:1
importantLittler trefuje 170 a srovnává na 1:1!
Všechny tři šipky mířily na T19. Jen dvě v něm však skončily z pohledu Littlera.
0:1
importantS touto situací si také poradil a vede v desátém setu 1:0.
Blíže k zavření je ovšem nyní Humphries. Ten má nachystáno 50 bodů.
Nejdříve 100 bodů, následně maximum. Tak začal set Littler.
Začal desátý set.
2:3
importantTentokráte už neminul, a tak si bere třetí set v řadě.
Humphries sehrál na D18.
Následně oba hráči trefují 140 bodů.
180 pro Humphriese.
2:2
importantA tak Littler trestá, když zavírá 71!
Natřikrát však netrefuje!
Humphries má nachystán D8.
Oba hráči jsou na vysokých zavíratelných číslech.
Luke Littler odskočil ve skóre, když trefil 140 bodů.
1:2
importantLittler první dvě šipky poslal mimo D3. Třetí už však tento double trefuje.
Littler shodil 180 bodů. Žádná větší výhoda z tohoto náhozu ovšem nakonec nebude, jelikož Humphries také trefuje maximum.
0:2
importantRealita je však jiná. Humphries opět zavírá 108 a je blíže zisku tohoto setu.
Littler má nyní lepší pozici v konci tohoto legu.
Humphries navíc navazuje na úspěch z minulého legu maximem.
0:1
importantLittlerova chyba posílá soupeře do vedení. Humphries totiž dokázal zavřít 108.
Luke Littler útočil na první maximum tohoto setu. Třetí šipku ovšem posílá do singlu.
Nadále se oba hráči drží na podobných číslech.
Oba hráči na úvod trefují 99 bodů.
Začal devátý set.
Následuje přestávka.
1:3
importantKrásné zavření z ruky Humphriese. Ten trefuje 121 a srovnává tak na 4:4.
Vysoké náhozy z obou stran přibližují oba hráče zavíratelnému číslu.
1:2
importantLittler nakonec zvládá tento leg a na brejky je tak vyrovnáno.
Také Humphries ovšem netrefuje bull.
Těsně Littler netrefuje střed. Dává tak šanci soupeři na vysoké zavření.
0:2
importantLuke Humphries opět zavírá, a tak vede už 2:0. Littler nyní působí rozhozeně.
Littler by nyní potřeboval zavřít 170. To se mu ale nedaří.
0:1
importantHumphries vede 1:0 v osmém setu poté, co trefuje D16.
Littler tentokráte bez trojnásobku. Humphries tak odpovídá maximem.
Humphries na začátek setu nahazuje 95.
Začal osmý set.
Průměry na zavření se začínají srovnávat. Aktuálně je Littler na 40.5 % a Humphries na 37.1 %. Průměr na tři šipky oba hráči nadále drží nad 100 body.
Probíhá krátká přestávka.
2:3
importantHumphries se na D12 nemýlil, a tak přerušuje sérii tří vyhraných setů soupeře. Snižuje na 3:4 z jeho pohledu.
Jen těsně Littler netrefuje D2. Dává tak šanci soupeři.
Humphries se dostává na 28, když trefuje maximum.
Luke Littler má sehráno na 170.
2:2
importantSkvěle Littler! Zavírá velmi vysoké číslo, a tak opět přes brejk srovnává.
Littler dostává soupeře po tlak. Je první na zavíratelném čísle.
1:2
importantLuke Humphries si znovu bere vedení v setu.
Littler netrefuje střed.
Humphries se dopouští obrovské chyby. Místo singlové osmnáctky trefuje pouze čtyřku, a tak zavírat nemůže.
Lepší odpověď si Humphries připravit nemohl. Na nepovedený nához soupeře odpovídá maximem.
Littler tentokráte netrefuje žádný trojnásobek.
1:1
importantTo se také povedlo. Littler uzavírá set šipkou do doublu 20.
Double 8 však netrefuje, a tak má možnost zavřít Littler.
Humphries nyní tlačí na svého soupeře. Má shozeno na D8.
0:1
importantWOW! Nejvyšší zavření teď viděli fanoušci v Alexandra Palace. Postaral se o něj Humphries.
Humphries se dostává na 170 bodů.
Začal sedmý set.
3:0
importantLuke Littler se postaral o nejrychlejší set utkání! První dvě šipky sice do D8 nemířily, následně však třetí udělala mladíkovi radost.
První na zavíratelné číslo se dostává Littler. Konkrétně má nachystáno 136 bodů.
2:0
importantLuke Littler nadále ukazuje svoji sílu a i přes dobré náhozy soupeře nyní zavírá D8.
Devět šipek stačilo a oba hráči jsou na velmi nízkých číslech.
Oba hráči otevírají druhý leg šestého setu maximem.
1:0
importantZavření z ruky mladého talentu ovšem nakonec stejně přichází.
Následně ovšem chybuje. Natřikrát totiž netrefuje D8.
Luke Littler přitápí pod kotlem. Trefil pět vysokých trojnásobků z první šesti šipek.
Začal šestý set.
Oba hráči si zatím drží průměr těsně nad stovkou. Rozdíl je však v zavírání, kde Littler je na více jak 44 %. Humphries naopak má 38.5 %.
Následuje krátká přestávka.
3:1
importantLuke Littler se ujímá poprvé ve finále vedení! Poté co zavřel 51 vede 3:2 na sety.
Důležité maximum pro šestnáctiletého Littlera. Ten si nachystal pozici na 51 bodů.
2:1
importantLuke Littler nakonec přeci jen zavírá tento leg. Vede tak 2:1.
Humphries ovšem nevyužívá jeho chyby.
Nyní dokonce shazuje na 16. Všechny tři šipky však končí mimo terč.
Littler dokázal shodit na zavíratelné číslo.
1:1
importantHumphries srovnává krok. Stav pátého legu je 1:1
Skvěle Humphries. Prvních pět šipek z jeho ruky vyletělo do T20. Šestá končí v singlu.
1:0
importantNejdříve The Nuke D8 minul, poté však už nechyboval, a tak vede 1:0.
Luke Littler má nachystáno na 130.
Littler načíná páté dějství krásným maximem.
Začal pátý set.
Oba hráči jsou po krátké přestávce zpět na podiu.
3:1
importantSkvělá práce od Littlera! Ten sice první šipku trefil do singlu, následně však chybu napravil a uzavírá čtvrtý set.
Littler má sehráno na D15.
První čtyři šipky tohoto legu Littler poslal do T20, čtvrtá a pátá už však končí v singlu, a tak se diváci zatím zavření na devět šipek nedočkají.
2:1
importantHumphries trefuje D20, a tak zavřením 73 snižuje na 1:2 z jeho pohledu.
Littler však odpovídá skvělým maximem.
Dva triply 19 trefuje Humphries.
2:0
importantTen trefuje a vede tak 2:0 ve čtvrtém setu!
Luke Littler míjí D20.
Nepovedený pokus o zavření na každé straně.
První může pomýšlet na zavření Littler. Zbývá mu shodit 126 bodů.
Z ruky Humphriese nyní vyletělo 140 bodů.
1:0
importantPřes D20 to nakonec nešlo, když šipka skončila v singlu. Nakonec však Littler trefuje D10.
Littler má nachystaný D20.
Vysoká čísla nyní hlásí rozhodčí Russ Bray. Oba hráči nyní hrají velmi dobře.
Začal čtvrtý set.
2:3
importantTo co se povedlo Littlerovi, se nyní povedlo i jeho soupeři. Humphries taktéž otáčí nepříznivě se vyvíjející set.
Humphries maximem shazuje na 83. Bude tak moci zavřít.
2:2
importantLuke Humphries přes D18 vyrovnává na 2:2. Littler tak přichází o slibný náskok.
Humphries má velký náskok a nyní může vyrovnat.
2:1
importantHumphries uspěl na double 8. Prodlužuje tak třetí set.
Littler chybuje na D10, a tak dává šanci soupeři.
Humphries se dostává na 138 bodů. Zavřít se mu však nepodařilo.
Humphries přibržďuje tažení svého soupeře maximem.
2:0
importantTen také následně trefuje a vede už o dva legy.
Krásně Littler shodil na zavíratelné číslo. Sehrál si na D20.
Littler zaznamenává 140 bodů.
1:0
importantSkvělá práce od Littlera. Ten zavřel 80, a tak si bere vedení v setu.
První na zavření může pomýšlet Luke Humphries.
Druhá trojice šipek v podání obou borců nepřinesla trojnásobek.
Na podání třetí set načal Litller, který začíná vysokým bodovým přídělem.
Začal třetí set.
3:2
importantSkvělý obrat od Luka Littlera. Dalším vysokým zavřením nyní srovnává na 1:1 na sety, ikdyž v setu prohrával už 0:2.
Littler je při chuti! Jeho vysoké zavření ho nakoplo a nyní opět trefuje maximum.
2:2
importantKrásné zavření z ruky Littlera! Ten nyní trefil 142 a srovnává tak na 2:2.
Krásně Littler sehrál na zavíratelné číslo, když trefil střed.
1:2
importantLuke Littler zavírá první leg v druhém setu. Snižuje tak na 1:2.
WOW! Oba borci nyní trefují maxima.
0:2
importantVelká škoda pro Littlera. Ten si nachystal na zavření střed, ale následně jej netrefil. Humphries tak vzápětí jeho chybu trestá. Vede už 2:0 v druhém setu.
Tuto možnost však ihned ztrácí. Čtvrtá šipka v tomto legu z jeho ruky nevylétla do trojnásobku.
Další maximum pro Humphriese. Ten má tak možnost zavřít na devět šipek.
0:1
importantS velkým náskokem Luke Humphries uzavírá první leg druhého setu.
Luke Humphries trefuje maximum.
Humphries začíná vysokým číslem. Dva trojnásobky dvacítky vylétly z jeho ruky.
Začal druhý set.
1:3
importantLuke Humphries sice minul double 16. Po singlové šipce však zamířil na dvojnásobek osmičky, kde už slaví úspěch. První set je tak jeho.
Littler útočil na své první maximum v utkání. Tentokráte však neuspěl. Naládu si však spravil hned při další návštěvě u terče, kdy maximum hodil.
1:2
importantLuke Humphries po zavření na double 10 vede 2:1. Obírá tak soupeře o podání.
Oba hráči jsou na 120 bodech. Humphries první šipkou trefuje triple 20, ale následně si neporadil s třetí šipkou, která letěla pouze do singlu.
První na zavíratelném čísle je Luke Humphries.
Oba hráči začínají ve třetím legu 140 body.
1:1
importantLuke Humphries také drží své podání a nyní je stav prvního setu 1:1.
Humphries trefuje první maximum utkání. Je tak na zavíratelných číslech s velmi dobrým náskokem.
1:0
importantHumphries nedokázal zavřít 120, a tak jeho soupeř přispěchal s odpovědí. Luke Littler vede po zavření na double 20.
Littler si hody za 140 bodů pomáhá. A nyní je na 220 bodech.
Humphries začal utkání při podání soupeře o něco lépe. Shodil na první pokus 100 bodů.
Utkání začalo.
Nyní řada přichází na Luka Humphriese. Také on už je na podiu. Nic tak nebrání začátku zápasu. Po krátkém rozhozu tak už nic nebude bránit startu očekávaného utkání.
John McDonald už je připraven. Jeho legendární hlas nyní zve hráče na podium. Jako první před diváky v Alexandra Palace předstupuje Luke Littler.
Všem fanouškům šipek přeji krásný den. Vítám vás při sledování finále PDC Mistrovství světa. V něm se utká Luke Littler s Lukem Humphriesem.

Teprve šestnáctiletý Luke Littler šokuje doslova celý šipkařský svět. Mladý Angličan při svém debutu v Alexandra Palace suverénně prošel až do finále. Postupně si tento mega talent vyšlápl na Christiana Kista, Andrewa Gildinga, Matta Campbella, Raymonda van Barnevelda, Brendana Dolana a v semifinále pak na Robba Crosse. Zmiňovaný mistr světa z roku 2018, Robb Cross, v zápase s Littlerem předvedl velmi dobrý výkon, ale anglický mladík svým průměrem 106.05 na tři šipky a téměř 47% zavíráním svého staršího soupeře poměrně jasně přehrál. Došel si tak pro před turnajem nečekanou účast ve dnešním finále.

Soupeřem Littlera dnes bude jeho krajan a jmenovec Luke Humphries, jenž na konci roku 2023 ukazoval opravdu fantastickou formu. V polovině listopadu si došel pro vítězství na prestižním Grand Slamu. Za pouhých pár dní pak slavil titul také na Players Championship Finals, kde ve finále přehrál holandskou legendu Michaela van Gerwena 11:9 na legy. V Alexandra Palace měl zatím Luke Humphries největší problémy s Joem Cullem, proti kterému v rozhodujícím setu předvedl perfektní obrat. Od tohoto osmifinálového utkání Humphries začal v Londýně opět dominovat, a tak je v dnešním utkání stavěn do role mírného favorita.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 21:15.
Domov»Ďalšie športy»Šípky»MS v šípkach 2024: Luke Littler titul nezískal, teší sa svetová jednotka