Adam Žampa.
Adam Žampa. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|20. mar 2021 o 10:30

Slovenský lyžiar skončil tesne za bodmi.

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní - Lenzerheide (Švajčiarsko)

Muži - obrovský slalom - 1.+2. kolo:

1.

Alexis Pinturault

Francúzsko

2:15,75 min

2.

Filip Zubčič

Chorvátsko

+ 0,20 s

3.

Mathieu Faivre

Francúzsko

+ 0,21 s

4.

Stefan Brennsteiner

Rakúsko

+ 0,46 s

5.

Luca de Aliprandini

Taliansko

+ 0,64 s

6.

Thibaut Favrot

Francúzsko

+ 0,79 s

17.

Adam Žampa

Slovensko

+ 2,99 s

AKTUALIZOVANÉ O 15:50

LENZERHEIDE. Francúz Alexis Pinturault sa stal v predstihu celkovým víťazom Svetového pohára v sezóne 2020/2021.

Tridsaťročný francúzsky lyžiar vyhral sobotňajší obrovský slalom vo švajčiarskom Lenzerheide a tým spečatil zisk veľkého krištáľového glóbusu za prvenstvo v celkovom hodnotení Svetového pohár aj prvú priečku v hodnotení disciplíny.

To všetko sa mu podarilo presne v deň tridsiatych narodenín.

Žampa mal pred cieľom veľké problémy

Slovák Adam Žampa obsadil v sobotu nebodované 17. miesto, na ktoré sa posunul z 18. priečky po prvom kole.

Tridsaťročný Žampa je prvým slovenským mužom, ktorý sa predstavil vo finále Svetového pohára v niektorej z disciplín. V súčte za víťazom zaostal o 2,99 sekundy. V druhej jazde takmer vypadol tesne pred cieľom, nakoniec situáciu ustál.

V cieli sa dostal do zelených čísel, ale na ďalších pretekárov mal po úvodnom kole už vysokú stratu. Do najlepšej pätnástky sa nakoniec nedostal.

Bezprostredne po príchode do cieľa od hnevu vykríkol a napokon si do kamier povzdychol: "Škoda."

"Išiel som do toho úplne naplno, dal som do toho všetko. Myslím si, že prvá polovica bola fajn, bolo to veľmi ťažké. Škoda tej chyby pred cieľom, tam som nechal dosť času, o to viac ma prekvapilo, že som prišiel do cieľa ako líder.

Nemôžem si nič vyčítať, každopádne som rád, že som vo finále urobil dobrý výsledok. Do cieľa som to chcel pustiť, aby som mal čo najvyššiu rýchlosť, žiaľ, trošku mi tam ušla lyža a bolo to blízko toho, aby som vypadol.

Som veľmi vďačný, že som zašiel top výsledky v celej sezóne a že som vo finále. Pre mňa je to veľký úspech po tom všetkom, čím som si prešiel. Je to nakopnutie do olympijskej sezóny," povedal 30-ročný Slovák pre RTVS.

Pinturault sa konečne dočkal

Pinturault v predchádzajúcich dvoch sezónach skončil v celkovej klasifikácii zakaždým druhý. Doteraz nemal na konte ani celkový triumf v niektorej z disciplín s výnimkou kombinácie.

K trom medailám z olympijských hier (0-1-2) a šiestim z majstrovstiev sveta (2-1-3) pridal v sobotu aj mimoriadne cenený veľký glóbus.

Alexis Pinturault.
Alexis Pinturault. (Autor: TASR/AP)

"Som veľmi rád, že sa mi to podarilo. Po celý čas som veril, že mi to vyjde. Chcel by som za podporu poďakovať všetkým partnerom aj fanúšikom," povedal v prvom televíznom rozhovore Pinturault.

Stal sa tretím Francúzom s veľkým glóbusom, pred ním sa to podarilo len Jeanovi-Claudovi Killymu a Lucovi Alphandovi. Rekordérom v tomto smere je Rakúšan Marcel Hirscher so ziskom ôsmich veľkých krištáľových glóbusov.

Poradia

Celkové poradie (po 45 z 35 súťaží):

1.

Alexis Pinturault

Francúzsko

1200 b

2.

Marco Odermatt

Švajčiarsko

1093 b

3.

Marco Schwarz

Rakúsko

774 b

66.

Adam Žampa

Slovensko

106 b

135.

Andreas Žampa

Slovensko

11 b

Konečné poradie obrovského slalomu:

1.

Alexis Pinturault

Francúzsko

700 b

2.

Marco Odermatt

Švajčiarsko

649 b

3.

Filip Zubčič

Chorvátsko

606 b

24.

Adam Žampa

Slovensko

106 b

48.

Andreas Žampa

Slovensko

11 b

ONLINE PRENOS: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo, Lenzerheide (zjazdové lyžovanie, LIVE, NAŽIVO, výsledky)

Zjazdové lyžovanie
20.03.2021 o 12:00
Obrovský slalom mužov, 2. kolo, Lenzerheide
Prenos
Posledný obrovský slalom u mužov v tejto sezóne SP sa skončil. Jeho víťazom sa stal fenomenálny francúzsky reprezentant Alexis Pinturault, ktorý teda celkovo v tejto sezóne vyhral štyri obrovské slalomy a stáva sa držiteľom malého glóbusu za túto disciplínu a zároveň aj spečatil zisk toho veľkého glóbusu! Druhé miesto patrí Chorvátovi Filipovi Zubčićovi a tretí skončil ďalší Francúz a to Mathieu Faivre.

Slovenský reprezentant Adam Žampa bol po prvom kole na 18. mieste, napokon posledný obrovský slalom tejto sezóny zakončil na 17. mieste, na body tak dnes nedosiahol!

To je teda z mojej strany všetko. Vo Švajčiarskom Lenzerheide dnes ešte uvidíme druhé kolo slalomu žien a slovenská reprezentantka Petra Vlhová môže zísakť veľký glóbus a za určitých okolností aj ten malý. Druhé kolo sa začína o 13:30, pozývam na jeho sledovanie!

Zatiaľ prajem pekný deň!
Druhé kolo obrovského slalomu mužov sa práve skončilo!
1
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETFrancúz začal svoju jazdu v druhom kole veľmi dobre, jeho jazda bola plynulá a jednotlivé medzičasy mal zelené! Krátko pred cieľom výrazne chyboval, ale Pinturault to ustál a o 20 stotín zdolal Zubčića, čím po štvrtýkrát vyhráva obrovský slalom v tejto sezóne a získava malý glóbus za obrovský slalom, ale aj ten veľký za celkové prvenstvo! Veľká gratulácia tomuto Francúzovi!
1
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETA už dávajme pozor! Na trať ide Alexis Pinturault, ktorý môže zísakť veľký glóbus, ale aj ten malý za obrovský slalom!
2
Druhým po prvom kole bol Rakúšan Stefan Brennsteiner, ktorý strácal na Pinturaulta 81 stotín! Preto začal Brennsteiner odvážne, držal veľkú rýchlosť, ale záver mu absolútne nevyšiel a predbežne je až na 3. mieste, zrejme dnes na pódium nepôjde.
3
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETA už tu máme najlepšiu trojicu po prvom kole! Chorvát Filip Zubčić začal rovnako veľmi agresívne a držal svoj náskok naďalej. Po veľmi presnej jazde zdolal o jednu stotinu Faivreho a je predbežným lídrom! Chorvát má istotu pódia a v cieli neskrýva veľkú radosť!
4
Talian Luca De Aliprandini zaostal o necelú sekundu za pódium po prvom kole a tak začal veľmi odvážne a agresívne. Ani z jeho strany o čistej jazde hovoriť nemôžme, agresivita a rýchla jazda postačila na predbežné druhé miesto a bude to teda bez pódia.
5
Druhým francúzskym reprezentantom v druhom kole je Thibaut Favrot. Začína sa nám rozbiehať posledná päťka druhého kola. Favrot má za sebou vydarenú sezónu a postupne preniká do elitnej sedmičky. Čistá jazda to nebola z jeho strany, nebyť chýb v závere je prvý, takto sa musí uspokojiť s druhým miestom.
6
Posledným Švajčiarom v druhom kole na trati je Justin Murisier. Hneď v úvode Murisier chyboval a to sa prejavilo na druhom medzičase. V cieli to napokon stačí na predbežné 11. miesto, veľmi nevydarená jazda.
7
Žan Kranjec je jediným Slovincom v druhom kole. Nevyhol sa chybám hneď v úvode trate a stratu sa potom snažil dohnať v závere. To mu nevyšlo a po nevydarenej jazde je až na predbežnom 7. mieste.
8
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETPo krátkej pauze pokračujeme ďalej. Až troch Francúzov uvidíme v druhom kole, prvým z nich je teraz na trati Mathieu Faivre. Po vydarenom šampionáte v Taliansku pokračuje vo vydarenom závere sezóny, čo ukázala aj táto jeho jazda a o 79 stotín je rýchlejší a je z neho predbežný líder! Bola to krásna čistá jazda, Francúz by sa tak mohol posunúť veľmi vysoko.
Nasleduje krátka prestávka!
9
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETPredposledným Švajčiarom v druhom kole je dnes Gino Caviezel. Od tretieho medzičasu to bola strata na predbežného lídra a v strede trate prišla menšia chyba, ale po vydarenom závere je predbežným lídrom s náskokom 7 stotín!
10
Odermatt sa po prvom kole delil o desiate miesto s Nestvoldom-Haugenom z Nórska. Už po druhom medzičase jeho strata začala narastať, Nór výrazne zabral v závere a prehráva len o 2 stotiny, predbežne je teda druhý.
10
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETPo prvom kole bolo desiate miesto delené. Na trať sa dostal Marco Odermatt zo Švajčiarska, teda hlavný prenasledovateľ Pinturaulta! Švajčiarovi dnes stačí skončiť aj na druhom mieste a získa malý glóbus za obrovský slalom! Odermatt je teraz v cieli až na treťom mieste a je jasné, že druhý dnes neskončí a musí čakať, ako sa to bude ďalej vyvíjať! Druhé kolo je teda z jeho strany nevydarené!
12
Ďalší Nemec na trati a to Alexander Schmid. Jeho nástup nebol ideálny a hneď stratil zo svojho náskoku a išiel do červených čísel a nevylepšil to ani v závere. Predbežne je na 5. mieste.
13
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETCelkovo nevydarenú sezónu zažil v tomto ročníku SP Henrik Kristoffersen z Nórska. Minuloročný držiteľ malého glóbusu za obrovský slalom sa trápil aj dnes v prvom kole, v druhom si trocha chuť napravil, o 18 stotín má lepší čas ako Luitz a je to ďalšia zmena na čele!
14
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETNemecký reprezentant Stefan Luitz začal veľmi dobre a držal svoje medzičasy v zelených číslach. Nemec nespravil žiadnu výraznejšiu chybu, o 34 stotín je rýchlejší než Schwarz! Rakúšan si dlho na stoličke lídra neposedel.
15
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETDržiteľ malého krištáľového glóbusu za slalom Marco Schwarz z Rakúska má už za sebou jazdu v druhom kole. Bronzový medailista v tejto disciplíne zo svetového šampionátu o stotinu zdoláva Borsottiho a je predbežní líder druhého kola!
16
Kanaďan Erik Read nezačal ideálne a ani jeden medzičas neatakoval líderskú pozíciu. Napokon sa Read do cieľa ani nedostal a bude to bez bodov!
17
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETTaliansky pretekár Giovanni Borsotti zdoláva nášho Adama Žampu o vyše sekundy. Borsotti zvládol lepšie záver trate a predbežne je na líderskej pozícii.
18
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETSlovenský reprezentant zviedol tesný boj o predbežnú lídreskú pozíciu! Adam išiel veľmi dobre v strede trate a krátko pred koncom, pred cieľovou rovinkou spravil hrubú chybu a to ho stálo veľmi cenné stotiny! V cieli je síce rýchlejší o 24 stotín a predbežne na prvom mieste zvukové mikrofóny však zachytili jeho nespokojnosť so slovami škoda. Nebyť chyby, náskok mohol byť veľmi pekný.
18
ONLINE: Adam Žampa dnes - obrovský slalom, 2. kolo (zjazdové lyžovanie) | SPORTNETNa trať sa dostáva Adam Žampa! Držíme palce!
19
Po ňom sa na trať dostal jeho krajan Manuel Feller, ktorému prvé kolo ideálne nevyšlo. Feller začal svoju jazdu rýchlo a všetky medzičasy mal zelené, ale nevyšiel mu záver kde stratil dosť stotín a zatiaľ je na prvom mieste s náskokom 30 stotín.
20
Do druhého kola sa prebojovalo 20 reprezentantov. Druhé kolo odštartoval juniorský majster sveta Lukas Feurstein z Rakúska. Ten už má svoju jazdu za sebou, jeho čas v druhom kole je 2:19:28. Mladý pretekár ešte len zbiera veľmi cenné skúsenosti.
Druhé kolo obrovského slalomu mužov sa práve začalo!
Na štarte je už všetko pripravené, druhé kolo sa čoskoro začne. Prajem príjemný športový zážitok!
Prajem príjemné športové popoludnie všetkým fanúšikom alpského lyžovania. Vo švajčiarskom Lenzerheide prebieha záver SP a o malú chvíľu je na programe druhého dnešného obrovského slalomu. Víťazom tohto prvého sa stal Alexis Pinturault z Francúzska, ktorý ýbornú šancu nielen navýšiť svoj náskok pred zajtrajším slalomom v celkovom poradí, ale takisto triumfovať aj v poradí obrovského slalomu.

Slovenský reprezentant Adam Žampa si oproti štartovnému číslu polepšil a po prvom kole figuruje na 18. mieste. Má teda dnes šancu bodovať.

Ako dopadne druhé kolo a čo sa po ňom bude dať skonštatovať? Čoskoro sa to dozvieme.
Poradie po 1. kole:
1. Alexis Pinturault (FRA) 1:01,19

2. Stefan Brennsteiner (AUT) +0,81
3. Filip Zubčić (CRO) +1,04

4. Luca De Aliprandini (ITA) +1,18
5. Thibaut Favrot (FRA) +1,31
6. Justin Murisier (SUI) +1,37
7. Žan Kranjec (SLO) +1,48
8. Mathieu Faivre (FRA) +1,53
9. Gino Caviezel (SUI) +1,64
10. Leif Kristian Nestvold-Haugen (NOR) +1,66
10. Marco Odermatt (SUI) +1,66

12. Alexander Schmid (GER) +1,69
13. Henrik Kristoffersen (NOR) +1,70
14. Stefan Luitz (GER) +1,91
15. Marco Schwarz (AUT) +2,18
16. Erik Read (CAN) +2,71
17. Giovanni Borsotti (ITA) +2,74
18. Adam Žampa (SVK) +2,92
19. Manuel Feller (AUT) +3,02
20. Lukas Feurstein (AUT) +3,13
...
Prvé kolo nedokončili: Loïc Meillard (SUI) a Roland Leitinger (AUT).
Vítam všetkých priaznivcov alpského lyžovania pri sledovaní tohto online textového prenosu. V ňom sa spoločne zameriame na druhé kolo obrovského slalomu mužov, jeho začiatok je na programe o 12:00.

Vo švajčiarskom Lenzerheide prebieha záver tohto ročníka SP v alpskom lyžovaní a rozhoduje sa teda o držiteľoch glóbusov, boje o veľký krištáľový glóbus, ale aj o tie malé ako u žien aj mužov sú tento rok veľmi vyrovnané.

Na finálové podujatie v Lenzerheide sa dostal u mužov aj slovenský reprezentant Adam Žampa. Prvé kolo v obrovskom slalome bude začína so štartovým číslom 20.

Poradie Svetového pohára v alpskom lyžovaní mužov (33/35):

1. Alexis Pinturault (FRA) 1100 bodov

2. Marco Odermatt (SUI) 1069
3. Loïc Meillard (SUI) 760

4. Marco Schwarz (AUT) 754
5. Matthias Mayer (AUT) 700
...
66. Adam Žampa (SVK) 106
135. Andreas Žampa (SVK) 11


Priebežné poradie v obrovskom slalome mužov (9/10):

1. Marco Odermatt (SUI) 625 bodov

2. Alexis Pinturault (FRA) 600
3. Filip Zubčić (CRO) 526

4. Loïc Meillard (SUI) 393
5. Mathieu Faivre (FRA) 318
...
24. Adam Žampa (SVK) 106
48. Andreas Žampa (SVK) 11
Vítame Vás pri on-line prenose. Udalosť sa začne o 12:00.