PARÍŽ. „Bude to očarujúce,“ zvolala starostka Paríža Anne Hidalgová len chvíľu po tom, čo sa dozvedela, že francúzska metropola bude hostiť olympijské hry v roku 2024. Bolo to koncom leta 2017.
Spolu s trojnásobným olympijským víťazom v slalome na divokej vode Tonym Estanguetom (a dlhoročným rivalom Michala Martikána), ktorý sa neskôr stal šéfom organizačného výboru, sa hotovali pripraviť olympiádu, aká tu ešte nebola.
Koľko z veľkolepých plánov sa im podarilo naplniť? A budú hry v Paríži naozaj výnimočné?
Nováčik je breakdance
Najskôr zopár základných faktov a čísel. Paríž hostí olympijské hry po sto rokoch a tretí raz v histórii (predtým 1900 a 1924).
Hlavným aktérom tejto šou bude 10 500 športovcov, ktorých čakajú súťaže v 32 športoch a v 329 disciplínach.
Podobne ako v Tokiu sa budú rozdávať medaily v športovom lezení, skateboardingu a surfingu, nováčikom v olympijskom programe je breakdance.
Medaily pre OH 2024 v Paríži. (Autor: TASR/AP)
Pribudne viacero nových disciplín, napríklad na divokej vode sa premiérovo uskutočnia preteky v extrémnom slalome.
Rozpočet odhadli organizátori na takmer 9 miliárd eur, čo je menej ako stáli hry v Tokiu, Riu a Londýne a - len na porovnanie - odhaduje sa, že Čína investovala do hier v Pekingu 2008 vyše 40 miliárd eur.
Parížska agentúra pre turistický ruch očakáva až 15 miliónov návštevníkov, z toho dva až tri milióny zo zahraničia.
Počíta sa s predajom 10 miliónov vstupeniek. V marci tohto roka už takmer 8 miliónov malo svojho majiteľa.
O bezpečnosť sa bude starať 40 000 príslušníkov polície, 15-tisíc vojakov a ďalší členovia bezpečnostných zložiek - napríklad americkú výpravu sprevádza 70 tajných agentov ministerstva zahraničných vecí.
Športoviská pri pamiatkach
Čím chcú Francúzi ohúriť svet? Už deň nula, na sklonku ktorého sa nad Parížom rozhorí olympijský oheň, ponúkne doteraz nevídanú šou.
Slávnostné otvorenie hier sa prvý raz v histórii neuskutoční na štadióne. Francúzi totiž dostali nápad za milión, teda presnejšie desiatky miliónov (eur).
Výpravy jednotlivých krajín pustia na 160 lodiach po rieke Seina a z jej brehov ich budú zdraviť desaťtisíce divákov a oficiálni hostia.
Pôvodne sa počítalo s tým, že ceremoniál si naživo pozrie až 600-tisíc ľudí - väčšina z nich bezplatne a ďalší z tribún, na ktoré si zakúpia vstupenky.
Neskôr organizátori tieto plány zredukovali na polovicu - najmä z obáv o bezpečnosť, ktoré vzrástli po teroristickom útoku Islamského štátu v marci tohto roka v Moskve.
Parížska olympiáda bude výnimočná aj umiestnením športovísk. Organizátori sa snažili vytiahnuť športovcov zo štadiónov a hál a situovali ich zápolenia do ulíc a na námestia.
Kulisami športových arén budú najikonickejšie pamiatky jedného z turisticky najatraktívnejších miest planéty.
Ihrisko pre plážový volejbal pred Eiffelovou na OH Paríž 2024. (Autor: TASR/AP)
Plážový volejbal vedľa slávnej Eiffelovej veže, basketbal 3x3, BMX Freestyle, skateboarding či breakdance v okolí Place de la Concorde, lukostreľba pri Invalidovni, moderný päťboj a jazdectvo vo Versailles.
Atletické súťaže sa budú odohrávať na Stade de France, tenisti zabojujú o medaily na antukových kurtoch v areáli, ktorý nesie meno leteckého priekopníka Rolanda Garrosa.
Diaľkoví plavci a triatlonisti budú súťažiť vo vlnách Seiny, ktorá je dominantou mesta. Aspoň taký je plán, ktorý však už niekoľko mesiacov komplikuje organizátorom život.
Seina je problém
Problémom je dlhodobé znečistenie rieky, spôsobené nadmerným množstvom fekálnych baktérií, ktoré do rieky zanášajú prudké dažde z kanalizácie a z odpadov.
Na prvej parížskej olympiáde v roku 1900 sa v Seine uskutočnilo sedem plaveckých pretekov.
Od roku 1923 je však kúpanie v rieke zakázané. Jeho obnovenie sľuboval už pred tridsiatimi rokmi bývalý starosta metropoly a neskorší francúzsky prezident Jacques Chirac.