Okolo Slovenska vyhral Slovinec Tratnik, Tybor sa posunul do najlepšej desiatky

Jan Tratnik sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Slovenska.
Jan Tratnik sa stal celkovým víťazom pretekov Okolo Slovenska. (Autor: TASR)
SITA|11. jún 2017 o 14:05

Spomedzi Slovákov bol v nedeľu najrýchlejší Marek Čanecký, ktorého klasifikovali na dvadsiatej druhej priečke.

TRNAVA. Víťazom 61. ročníka cyklistických pretekov Okolo Slovenska sa stal Slovinec Jan Tratnik z tímu CCC Sprandi Polkowice.

Záverečná štvrtá etapa so štartom aj cieľom v Trnave (152,5 kilometra) sa stala korisťou Rusa Ivana Savického z tímu Gazprom-RusVelo.

V hromadnom špurte Savickij zdolal Slovinca Roka Korošeca (Amplatz-BMC) a Taliana Mattea Malucelliho (Androni-Sidermec).

Spomedzi Slovákov si v trnavskej etape najlepšie počínal Marek Čanecký (Amplatz-BMC), ktorý skončil dvadsiaty druhý.

Patrik Tybor (Dukla Banská Bystrica) obsadil 31. priečku.

Tybor sa posunul do desiatky

Účastník olympijských hier 2016 v brazílskom Riu de Janeiro Tybor si nielenže udržal až do konca dres pretekov pre najlepšieho Slováka, ale v celkovom poradí sa posunul z druhej desiatky až na konečné siedme miesto.

Mohol som odjazdiť trochu lepšie prológ a dopadlo by to ešte lepšie. Som rád, že som sa stal najlepším Slovákom.

Patrik Tybor

Pomohli mu k tomu aj bonifikačné sekundy, ktoré získal za víťazstvo na prvej z troch rýchlostných prémií dňa pri úvodnom prejazde cieľom v Trnave.

Víťazný Tratnik si udržal žltý dres počas celých pretekov. Získal ho po triumfe v úvodnom prológu v Levoči. Celkovo druhý skončil s odstupom tridsiatich dvoch sekúnd Talian Mattia Cattaneo (Androni-Sidermec) a na tretie miesto sa z pôvodne piateho vyšvihol Poliak Piotr Brožyna (CCC Sprandi Polkowice),

Patrik Tybor bol počas poslednej etapy od začiatku aktívny, ale mal aj smolu, keď približne 20 km pred cieľom spadol a pre defekt musel aj meniť bicykel.

"Vravel som si, prečo to nevyskúšať, veď som doma a nohy som mal dobré. Hneď od štartu sme odskočili traja, potom nás dostihli a neskôr som odskočil v sedemčlennej skupine. Len škoda, že to ešte nevyšlo v úniku aj po tú druhú rýchlostnú prémiu, to by bolo ešte lepšie," povedal na margo 4. etapy Patrik Tybor.

Patrik Tybor (vpredu) na trase štvrtej etapy.
Patrik Tybor (vpredu) na trase štvrtej etapy. (Autor: TASR)

K svojmu celkovému postaveniu na Okolo Slovenska 2017 poznamenal: "Preteky sa vyvíjali dobre, cieľ bol skončiť do desiateho miesta. Mohol som odjazdiť trochu lepšie prológ a dopadlo by to ešte lepšie. Som rád, že som sa stal najlepším Slovákom. Chceli sme, aby to bol niekto z nášho tímu. Celkovo by som pred pretekmi nepovedal, že o celkovom víťazovi rozhodne už prológ. Tím CCC Sprandi bol potom veľmi silný, v pohode to kontroloval do konca."

Bez vrchárskych prémií

Cyklisti na záver aktuálneho ročníka Okolo Slovenska absolvovali etapu bez vrchárskych prémií v okolí Trnavy s piatimi prejazdmi cieľového priestoru.

Ešte tridsať kilometrov pred koncom bola na čele pätica Samir Jabrajlov (Azer.), Andrij Vasiľuk (Ukr.), Pasztor (Maď.), Henrik Hamm a Florian Bissinger (obaja Nem.) s náskokom päťdesiatich sekúnd pred pelotónom.

Bodkovaný dres získal Čech Daniel Turek.
Bodkovaný dres získal Čech Daniel Turek. (Autor: TASR)

V posledných desiatich kilometroch to ešte vpredu skúšal sám Samir Jabrajlov, ale napokon na Trojičnom námestí v Trnave finišoval celý balík pokope s triumfálnym záverom pre dvadsaťpäťročného Rusa Savického.

Prvý raz vo vyššej kategórii

V 61. ročníku pretekov Okolo Slovenska - po prvý raz zaradených do vyššej kategórie UCI 2.1 - bolo v hre 738 bodov do rebríčka UCI a tiež finančné odmeny v sume 30 455 eur. Celkový víťaz získal prémiu 3000 eur.

Víťaz každej etapy si odniesol 1300 eur.

Celkovým víťazom sa stal Jan Tratnik, ktorý ovládol úvodný prológ pretekov.

20.Marek ČaneckýSRAmplatz-BMC+ 50 s

Domov»Cyklistika»Okolo Slovenska vyhral Slovinec Tratnik, Tybor sa posunul do najlepšej desiatky