Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Dlhé stúpanie, úzke cesty, mnoho skál. Pozrite si, čo čaká Sagana v Riu

Peter Sagan len sotva bude môcť v Riu pomýšľať na medailu. (Autor: TASR)
Andrej Kuzmány|20. aug 2016 o 13:18

Preteky horských cyklistov v disciplíne cross country sú na olympijských hrách na programe v nedeľu o 17.30 hod. nášho času.

RIO DE JANEIRO, BRATISLAVA. Ešte ako junior sa na horských bicykloch stal majstrom sveta. Odvtedy však uplynulo už niekoľko rokov.

Peter Sagan momentálne zbiera úspechy v cestnej cyklistike. V cross country absolvoval len dva preteky za osem rokov. V rakúskom Grazi po páde do cieľa neprišiel, v českých Tepliciach finišoval na štvrtom mieste.

Napriek tomu na olympijských hrách v Riu de Janeiro uprednostnil horské bicykle pred cestnými. Trať pre cestnú cyklistiku sa mu zdala príliš náročná.

Už na olympiáde v Londýne som chcel štartovať v horskej cyklistike, ale tam to nebolo možné. Slovensko nedostalo voľnú kartu. Ale teraz uvidíme. Je to môj veľký sen. V cestných pretekoch som sa stal majstrom sveta. Čo viac ešte môže cyklista počas kariéry dosiahnuť? Vyhrať olympiádu,“ vyhlásil Sagan.

Takmer kilometrové stúpanie

Na horských cyklistov čaká v Riu de Janeiro 5,4 kilometra dlhý okruh. Obsahuje viacero typov terénov, vrátane sekcií s úzkou vozovkou, zeminou a štrkom.

Cyklisti prekonajú takmer kilometrové stúpanie a tiež niekoľko technických pasáží. Problémy im môžu narobiť nielen rýchle zjazdy, ale aj množstvo skál. 

Zostrih z jazdy Čecha Jaroslava Kulhavého na olympijskej trati.

Celý olympijský okruh v podaní Francúza Juliena Absalona.

"Trať vyzerá byť rýchla a technická," vravel Sagan ešte pred svojim prvým tréningom. Počas neho mal menší pád, ale nič vážne sa mu nestalo.

Skončil so šrámom na tvári.

Odštartuje posledný

Hoci Sagan je veľkým zjavom svetovej cyklistiky, v Riu len sotva môže pomýšľať na medailu. "Nebuďme rojkovia. Nemôžeme rozmýšľať o olympijskej medaile na základe dvoch pretekov za osem rokov," tvrdí jeho bývalý tréner Peter Zánický.

Na trať vyrazí 50 cyklistov. Sagan bude štartovať z posledného miesta. Umiestnenie na štarte sa určuje podľa bodov v rebríčku Medzinárodnej cyklistickej únie v cross country.

Sagan ich má najmenej, keďže cross country nejazdí.

Sagan asi v Riu na medailu pomýšľať nebude môcť. (Autor: TASR)

„Pokiaľ sa dostane do najlepšej pätnástky, ukáže odbornej verejnosti, že je naozaj veľmi všestranný cyklista. To by som považoval za úspech – málokto zo svetovej špičky by si na to trúfol,“ dodal Zánický.

V cross country sa súťaží na čas, nie na dĺžku. Platí poradie, v akom prejdú cyklisti cieľom po hodine a pol od štartu.

Súvisiace články