Majiteľ MŠK Žilina Jozef Antošík tvrdí, že nemal na výber, lebo by klub produkoval obrovskú stratu. Ako to vnímate?
Finančnú situáciu MŠK Žilina nepoznáme. Klub je však všeobecne vnímaný ako jeden z najstabilnejších na Slovensku. V posledných piatich rokoch zarobil z transferov hráčov významné finančné prostriedky na to, aby bol schopný vyplácať svoje záväzky voči hráčom aj v tomto ťažkom období.
Hráči mali jednoznačný záujem súhlasiť so znížením mzdy, ale jednostranné a navyše takéto drastické riešenie v tomto prípade nebolo férové. Návrhy v iných kluboch a ligách boli na úrovni zníženia o 20, 30 alebo aj 40 percent. Aj preto mali hráči legitímne očakávanie, že v rokovaniach s klubom sa vedia dohodnúť na vyváženejšej alternatíve, ako bola tá prvotná, čiže zníženie o 80 percent.
Neexistovala akútna potreba to vyriešiť okamžite. Februárové výplaty boli uhradené a marcová je splatná vo väčšine klubov až na konci apríla. Existoval tak priestor zapracovať do dohody aj opatrenia vlády a chystanú pomoc zamestnancom.
Majiteľ Žiliny hovoril o solidárnom princípe a tvrdil, že chcel najviac zobrať najlepšie zarábajúcim. Prechodne znížené platy zoradil do piatich úrovní. Hráčom s najnižšou výplatou chcel škrtať iba desať percent. Nebolo to fér?
To je v poriadku a slúži ku cti pána Antošíka, že myslel na zabezpečenie životného minima niektorým hráčom. Ale väčšine navrhol drastické riešenie o 70 až 80 percent. Konečná podoba kompromisu mala vzísť z rokovaní, a nie z donútenia. Hráči boli od začiatku solidárni a sami sa ponúkli, že chcú rokovať. Chcú pomôcť klubom v tejto ťažkej situácii, aby prežili. Nešlo o nič iné, len aby sme otvorili slušný dialóg.
V Juventuse Turín nebudú futbalisti dostávať plat až štyri mesiace vôbec.
A napríklad Athletic Bilbao sa rozhodol nekrátiť platy vôbec, pretože v predošlom období dobre hospodáril a vytvoril si dostatočné rezervy, aby platy v plnej výške vykryl.
Argument by mal váhu vtedy, ak by ste tvrdili, že platov sa na štyri mesiace vzdali napríklad hráči v FK Pohronie, ktorý sa výškou platov a rozpočtom zďaleka nepribližuje k MŠK Žilina. Porovnávať Juventus Turín ako jednu z najhodnotnejších svetových značiek vo futbale s MŠK Žilina asi nemá veľký zmysel.
Kluby a hráči vo všetkých krajinách k situácii pristúpili rôzne. Faktom však je, že zatiaľ sme sa nikde nestretli s podobným návrhom ako v Žiline.
Podľa Antošíka môžu hráči z posledných dvoch výplat skromne žiť aj dva roky. Čo si o tom myslíte?