Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Nóri už nie sú vzorom, Johaugovej hrozí vysoký trest

Sklamaná Therese Johaugová. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|Publikované 19. okt 2016 o 12:20

Krém na pery spustil kauzu, ktorá búra mýty o čistote a dôveryhodnosti nórskych bežcov na lyžiach.

BRATISLAVA. V bežeckom lyžovaní znamenajú to isté čo Keňania v maratóne. Nemajú konkurenciu.

Nóri roky zbierali veľké úspechy na všetkých podujatiach. A vďaka silnému postoju proti dopingu nikto ich najväčšie hviezdy nespochybňoval.

Za posledné týždne sa však reputácia nórskeho bežeckého lyžovania zrútila. Stačili na to dva prípady a fanúšikovia na sociálnych sieťach píšu, že by dvojročný zákaz štartovať na súťažiach mali dostať všetci nórski bežci.

Lieky na astmu užíval neoprávnene

V júni ešte dostal Martin Sundby iba dvojmesačný dištanc a odobrali mu titul za celkové víťazstvo vo Svetovom pohári 2014/2015 a za triumf na Tour de Ski za to, že neoprávnene užíval niektoré lieky pre astmatikov.

Keďže išlo o veľmi krátky trest, začiatok sezóny stihne. Antidopingová agentúra vtedy uznala, že nešlo o úmyselný prehrešok a Sundby dostal mierny trest. Začala však podrobnejśie prešetrovať používanie liekov pre astmatikov medzi nórskymi športovcami.

Oveľa horšie dopadla najlepšia žena predchádzajúcej sezóny Therese Johaugová. Dvadsaťosemročná Nórka vyhrala až šestnásť pretekov Svetového pohára, celkové poradie SP aj prestížnu sériu Tour de Ski. Na dlhých tratiach dominovala.

V septembri však so slzami pred médiami oznámila, že mala pozitívny dopingový nález na steroid clostebol. Bránila sa, že nevedomky použila na liečenie zápalov na perách krém, ktorý ho obsahoval.

O jeho použití sa najskôr radila s tímovým lekárom. Ten jej dal súhlas. Bola to však chyba a Johaugovej hrozí až štvorročný trest.

„Som nevinná, aj keď viem, že za všetko, čo užijem, nesiem zodpovednosť,“ hovorila.

V stredu jej Nórska antidopingová agentúra predbežne udelila dvojmesačný dištanc. Jej prípad však nie je uzavretý.

Zatiaľ nemôže súťažiť do 16. decembra. Dovtedy by mali Nóri rozhodnúť, či jej udelia vyšší trest, alebo sa bude môcť vrátiť do Svetového pohára. Antidopingová agentúra okrem toho začala konanie aj proti tímovému lekárovi Fredrikovi Bendiksenovi.

Pracoval pre výrobcu krému

V Johaugovej prípade stále viac faktov naznačuje, že zrejme nešlo o prostý omyl ani nevedomosť. 

Jedným z najvážnejších zistení je, že lekár Fredrik Bendiksen, ktorý jej použitie krému odobril, mal vedieť, že obsahuje steroid.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.