Zdeno Chára v drese Washington Capitals.
Zdeno Chára v drese Washington Capitals. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|30. apr 2021 o 07:00 (aktualizované 30. apr 2021 o 10:45)

Černák zatienil vo vzájomnom súboji Sekeru.

NEW YORK. Hokejisti Pittsburghu zvíťazili vo štvrtkovom zápase NHL na ľade Washingtonu 5:4 po predĺžení. Oba tímy si zároveň zaistili účasť v play off.

Pre Pittsburgh to bude pätnásty štart vo vyraďovačke za sebou, čo je najdlhšia aktívna séria spomedzi štyroch zámorských profesionálnych súťaží NHL, MLB, NFL a NBA.

Washington nastúpili opäť bez Alexandra Ovečkina, ktorý pre zranenie v dolnej časti tela chýbal po tretí raz za sebou.

Slovenský obranca Zdeno Chára odohral za domácich 15:48 minúty a mal tri mínusové body. Zároveň bol asistentom kapitána, pretože nehral John Carlson.

Washington ešte pätnásť sekúnd pred koncom prehrával o gól, ale Tom Wilson vyrovnal a poslal duel do predĺženia, v ňom rozhodol Jake Guentzel. Aj bod však stačil Washingtonu na siedmu účasť v play off za sebou a trinástu zo štrnástich sezón.

"Je to dobré. Veľa sme o tom nerozprávali, ale tvrdo sme pracovali na splnení tohto cieľa. Je to náročná súťaž a postup do play off je vždy veľmi cenný. Položili sme základ pre úspešnú sezónu a pôjdeme sa pobiť o pohár," povedal podľa nhl.com tréner Capitals Peter Laviolette.

"Víťazstvo si užijeme, ale v žiadnom prípade sa nechcem uspokojiť. Vieme, že je pred nami veľa práce. Postup sme však zvládli a môžeme si vydýchnuť," dodal tréner Penguins Mike Sullivan.

Černák vs. Sekera

Hráči Tampy Bay dosiahli štvrtý triumf za sebou, keď doma zdolali Dallas 3:0. Brankár Andrej Vasilevskij si pripísal 20 zákrokov, pridal asistenciu, dosiahol piate čisté konto v tejto sezóne a s 30 víťazstvami je na čele tejto štatistiky v NHL.

"Som rád, že Andrej chytil opäť svoj rytmus. Mohli ste vidieť ako sledoval puky a bol neustále pripravený. Bolo tam aj veľa zblokovaných striel, hráči sa obetovali, čo ma teší," povedal tréner Tampy Bay Jon Cooper.

Erik Černák odohral v prvej obrannej formácii Tampy 22:07 minúty a mal na konte dva plusové body. Na opačnej strane Andrej Sekera absolvoval 15:38 minúty.

Kým Tampa Bay má istotu play off, Dallas stráca na štvrtú priečku, ktorú okupuje Nashville, dva body. Má však zápas k dobru.

V akcii bol aj Richard Pánik, jeho Detroit prehral na ľade Caroliny 1:3. Gólom a asistenciou prispel k víťazstvu Teuvo Teräväinen, ktorý hral svoj druhý zápas po tom, ako vynechal 25 duelov pre otras mozgu.

"Teší ma to. Teräväinen vyzeral ako keby vôbec nevynechal toľko zápasov, je pre neho skvelé, že strelil gól. Brady (Skjei) pôsobil v prvej tretine hrdzavo, ale potom sa rozbehol," povedal tréner Caroliny Rod Brind'Amour, ktorý koučoval v NHL jubilejný 200. zápas.

Jediný gól Red Wings strelil Jakub Vrána, ktorý prišiel s Pánikom pred uzávierkou prestupov z Washingtonu.

Halák blízko play off

K postupu do play off sa priblížil Boston, ktorý zdolal Buffalo 5:2 a upevnil si štvrté miesto vo Východnej divízii.

Nerozhodný stav zlomil v tretej tretine Charlie Coyle, keď ukončil 28 zápasové čakanie na gól a dostal Bruins do vedenia 3:2. "To rozhodlo zápas. Inkasovali sme na začiatku tretej tretiny, ale Charlieho gól nám dodal energiu," povedal tréner Bostonu Bruce Cassidy.

Bruins vyhrali ôsmy z predchádzajúcich desiatich zápasov, v bránke sa opäť predstavil Tuuka Rask, ktorý chytil 29 striel. Jaroslav Halák bol na lavičke.

Boston má pred piatimi NY Rangers šesťbodový náskok a navyše dva zápasy k dobru.

Na ľade chýbal aj slovenský útočník Marián Studenič v službách New Jersey, ktorý sa nedostal na súpisku. Jeho tím zdolal Philadelphiu 5:3 a svojmu súperovi zmaril šance na postup do play off.

"Mali sme veľké očakávania, ale nepodarilo sa nám ich naplniť. Takto sme si sezónu nepredstavovali," povedal útočník Flyers Scott Laughton.

New Jersey o šancu na postup prišlo už dávnejšie.

NHL - základná časť - výsledky:

Boston - Buffalo 5:2 (2:1, 0:0, 3:1)

Góly: 2. Pastrňák (Bergeron, Marchand), 20. Krejčí (McAvoy, Smith), 48. Coyle, 57. Hall (Krejčí, Smith), 59. Marchand - 15. Mittelstadt (Ruotsalainen, Asplund), 42. Reinhart (Olofsson, Skinner)

Brankári: Rask - Luukkonen, strely na bránku: 40:31

/Jaroslav Halák (Boston) bol náhradným brankárom/

Carolina - Detroit 3:1 (0:0, 2:1, 1:0)

Góly: 25. Skjei (Aho, Teräväinen), 34. Foegele (Pesce), 50. Teräväinen (Aho, Svečnikov) - 38. Vrána

Brankári: Reimer - Bernier, strely na bránku: 32:17

/Richard Pánik (Detroit) odohral 14:18 min, nebodoval, zaznamenal tri bodyčeky/

New Jersey - Philadelphia 5:3 (2:0, 1:2, 2:1)

Góly: 9. Šarangovič (Butcher, Severson), 16. Šarangovič (Severson, Kuokkanen), 29. Boqvist (Merkley, Malcev), 54. Zacha (Butcher), 56. Bratt (Zacha, Murray) - 28. Laughton, 33. Couturier (Braun, Voráček), 59. Konecny (Voráček)

Brankári: Blackwood - Lyon, strely na bránku: 19:24

/Marián Studenič (New Jersey) nehral/

NY Rangers - NY Islanders 0:4 (0:2, 0:1, 0:1)

Góly: 7. Komarov (Eberle, Leddy), 13. Wahlstrom (Nelson, Bailey), 22. Beauvillier (Mayfield, Nelson), 55. Barzal (Mayfield)

Brankári: Šesťorkin - Varlamov, strely na bránku: 25:27

Tampa Bay - Dallas 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)

Góly: 15. Palát, 49. Coleman z tr. str., 59. Point (Vasilevskij)

Brankári: Vasilevskij - Oettinger, strely na bránku: 28:20

/Erik Černák (Tampa Bay) odohral 22:07, pripísal si dva plusové body, zaznamenal štyri strely a štyry bodyčeky/

/Andrej Sekera (Dallas) odohral 15:38 min, nezapísal sa do štatistík/

Washington - Pittsburgh 4:5 pp (1:1, 2:2, 1:1 - 0:1)

Góly: 8. Oshie (Schultz, Bäckström), 30. Orlov (Bäckström), 36. Sprong (Schultz, Orlov), 60. Wilson (Kuznecov, Bäckström) - 16. Kapanen, 29. Gaudreau (Zucker, Sceviour), 39. Aston-Reese (Sceviour), 51. Kapanen (McCann, Carter), 63. Guentzel (Marino, McCann)

Brankári: Vaněček - Jarry, strely na bránku: 37:35

/Zdeno Chára (Washington) odohral 15:48 min, pripísal si tri mínusky, raz strieľal a pripísal si jeden bodyček/

Toronto - Vancouver 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)

Góly: 16. Nylander (Galchenyuk, Tavares), 21. Matthews (Marner, Thornton), 23. Engvall (Sandin, Spezza), 60. Marner (Kerfoot) - 36. Miller (Hughes, Horvat)

Brankári: Rittich - Holtby, strely na bránku: 24:16

Chicago - Florida 3:4 pp (1:0, 1:2, 1:1 - 0:1)

Góly: 14. Gaudette (Strome, Kubalík), 31. Hinostroza (Hagel, Dach), 60. DeBrincat (Kane, Kalynuk) - 28. Wennberg (Weegar, Huberdeau), 34. Duclair (Montour, Denisenko), 50. Montour (Wennberg, Nutivaara), 65. Bennett (Weegar)

Brankári: Lankinen - Knight, strely na bránku: 27:39

Minnesota - St. Louis 4:5 pp  (0:1, 1:2, 3:1 - 0:1)

Góly: 38. Eriksson Ek, 43. Fiala (Rask), 56. Rask (Fiala, Soucy), 60. Kaprizov (Fiala, Spurgeon) - 4. Blais (Krug, Schwartz), 28. Bozak, 31. Scandella (Kyrou), 47. O'Reilly (Perron, Krug), 64. O'Reilly (Kyrou)

Brankári: Talbot - Husso, strely na bránku: 30:21

Edmonton - Calgary 1:3 (1:1, 0:1, 0:1)

Góly: 14. Neal (Russell, Archibald) - 7. Lindholm (Tkachuk, Gaudreau), 28. Lindholm (Andersson, Tkachuk), 53. Dube (Lucic, Andersson)

Brankári: Smith - Markström, strely na bránku: 31:30