Ako je už známe, futbalisti odohrajú jarnú časť Fortuna ligy v Poprade.
Prešovský divák tak musí cestovať 90 km, ak chce vidieť svoje mužstvo a fandiť mu.
Prislúcha tu otázka, či to bol dobrý krok dať priestor futbalovému štadiónu v Poprade.
Fanúšikovia z tohto rozhodnutia klubu nie sú nadšení a kladú si otázku, či nebolo iné riešenie. „Možno áno a možno nie.“
Funkcionári klubu sa rozhodli pre Poprad a treba to rešpektovať. Všetci sa musíme tomu prispôsobiť a aj naďalej fandiť svojmu klubu.
Je samozrejmé, že na prešovskom štadióne sa hrať ligový futbal nedá, keďže sa ide rekonštruovať, ale dajme tomu, že by sa hralo v Bardejove.
Tam už majú futbalový stánok zrekonštruovaný. Prešovskí fanúšikovia by to nemali tak ďaleko (40 km) ako do Popradu a aj bardejovskí diváci majú bližšie ku klubu z Prešova ako popradskí.
A čo tak napríklad Lipany?
Je to len 30 kilometrov od Prešova. Áno, štadión možno nespĺňa ligové kritériá, ale čo tak požiadať ÚLK (Únia ligových klubov) o výnimku.
AS Trenčín výnimku dostal, taktiež tam rekonštruujú štadión a to už dva roky. Prečo by ÚLK nevyhovela požiadavke Prešova?!
Musíme len veriť, že to bol dobrý krok aj keď viacerí nie sme o tom presvedčení.
Dobré spomienky na starý štadión a slávne zápasy
Prešovský štadión by mal byť postavený do roku 2018.
Zaslúžia si ho hráči, tréneri a diváci. Chcel by som veriť tomu, že tento termín sa dodrží. Nerád by som takto písal v roku 2019, že futbalisti Tatrana Prešov stále nemajú vlastný štadión.
Na ten starý sa stále bude spomínať v dobrom.
Za tých 31 rokov čo som tam strávil, som zažil úspechy aj pády, ale je to len šport, aj keď býva niekedy krutý.
Boli zápasy keď prišlo 15 000 divákov a boli aj tie, kde ich bolo len 300.
Bohužiaľ tých 300 divákov bolo najvernejších. Najpamätnejšie ligové zápasy boli ešte za „federálu“ s českými klubmi Sparta Praha, Slávia Praha, Baník Ostrava, Bohemians Praha, Sigma Olomouc.
Prišlo 15 000 divákov a bolo to doslova peklo.
Potom prišli zápasy európskej ligy pod názvom PVP (Pohár víťazov pohárov).
Písal sa rok 1994 a do Prešova prišli kluby ako bol waleský Bangor City, škótsky Dundee United a španielska Real Zaragoza. Bol to futbalový sviatok.
Každý sme sledovali koho Tatran dostane v predkole. Prisúdený nám bol waleský Bangor City. Všetci sme verili, že cez tohto súpera môžeme postúpiť.
Prvý zápas sme odohrali vo Walese. Vyhrali sme 1:0 a gól dal Vladimír Nenadič v 72. minúte. Postup sme mali na dosah, ale čakala nás odveta, ktorú sme zvládli.
Naložili sme Bangoru City 4:0. Už v polčase sme viedli 2:0 gólmi Róberta Kočiša v 13. minúte a Róberta Mattu v 42. minúte. V druhom polčase dal v 48.minúte na 3:0 opäť Róbert Kočiš a na konečných 4:0 spečatil parádu v 52. minúte Richard Höger.
Postúpili sme do prvého kola, kde sme narazili na Dundee United.
Ťažký súper, povedali sme si a čakali sme ako to všetko dopadne a neurobili si v PVP hanbu. Nestalo sa.
V Škótsku sme síce po polčase viedli 2:1, kde autormi gólov boli v 10. minúte Marián Skalka a v 41. minúte Vladislav Zvara, ale Dundee United po drvivom tlaku otočil skóre a nakoniec vyhral 3:2.
Odveta na prešovskom štadióne bola dramatická.
V 3. minúte prešovskí diváci zmĺkli, keď skóre otvoril hosťujúci Nixon. Petra Jakubecha v bráne prekonal strelou, ktorá sa odrazila od pravej žrde do siete. Futbalisti zbrane nezložili a už v 11. minúte bolo 1:1 keď sa z priameho kopu nemýlil Vladislav Zvara. O obrat v zápase sa postaral v 19. minúte Richard Kočiš a v druhom polčase upravil na konečných 3:1 opäť Vladislav Zvara.
Sme v druhom kole... a prišla Zaragoza.
Všetci sme vedeli, že Zaragoza je veľkým favoritom a tak nás výsledok v domácom prostredí ničím neprekvapil. Prehrali sme 0:4 a zaslúžene.
Do odvety sme išli s tým, aby to nebol opäť debakel. Nie, debakel sa nekonal. Dokonca sme vyrovnali na 1:1 v 38. minúte gólom Kočiša, ale body ostali v Španielsku, keď na 2:1 upravil v 56. minúte Celada.
Všetci fanúšikovia sme sa tešili, že sme videli európsky futbal a v kútiku duše sme dúfali, že to nebude poslednýkrát kedy sme účinkovali v európskej lige. Nakoniec to dopadlo tak, že bolo to posledné európske účinkovanie... aspoň doteraz.
Futbal kontra hádzaná
Každému je jasné, že z minulosti sa žiť nedá. Treba naplno zapnúť a ťahať za jeden koniec.
Ale v Tatrane to tak za posledné roky nie je. Proste nefunguje to ako by malo.
Vedenie klubu, hráči a realizačný tím a fanúšikovia neťahajú za jeden povraz a keď si zoberieme k tomu aj menší amaterizmus z vrchných radov v Tatrane, tak nemôžeme pomýšľať na úspech.
Už v jesennej časti boli fanúšikovia rozhorčení z toho, keď 15. 10. 2016 sa o 17.00 konal zápas 12. kola fortunaligy medzi Tatranom Prešov a Ružomberkom a v ten istý deň sa v Prešove hrala aj liga majstrov v hádzanej, keď Tatran Prešov hostil nórsky Elverum Handball o 16.00.
Každý si kládol otázku, prečo futbalový klub neurobil nič, aby sa zápas jeho mužstva posunul na skoršiu, alebo neskoršiu hodinu a my všetci si môžeme pozrieť obidva zápasy.
Môžem otvorene povedať, že na futbalový štadión by neprišlo 1 260 divákov, ale oveľa viac.
Tá istá situácia nastala 19. 11. 2016. Hádzanári hrali ligu majstrov s francúzskym Montpellier HB o 16.00 a futbalový zápas 16. kola medzi 1.FC Tatran Prešov a trnavským Spartakom bol naplánovaný na 17.00. Na zápas prišlo 1 865 divákov.
Ak by sa zápas presunul na inú hodinu, tak na prešovský štadión príde cez 2 000 divákov.
Je jasné, že hádzanársky Tatran nemôže posunúť svoj zápas ligy majstrov, keďže ho vysiela EHF a termíny sú nemenné.
Takže na ťahu bol futbalový klub. Bohužiaľ neurobil nič. Funkcionári sa na to doslova vykašľali a nechali to na divákov, aký šport si vyberú.
Samozrejme vyhrala hádzaná... Prečo? ...teplučko, krásna hala a predsa je to liga majstrov.
Šport má spájať a nie rozdeľovať.
Aj keď obidva športy, futbal a hádzaná, sa porovnať nedajú, ale dá sa porovnať profesionalita. Bohužiaľ tu futbal prehral.
Tak ako povedal bývalý tréner futbalistov Sergej Kovalec „keď to nevieš, nerob to“.
Nedá sa tápať v hustom lese donekonečna.