Nadal si poradil aj s Djokovičom, no postup istý nemá

Rafael Nadal počas zápasu s Novakom Djokovičom.
Rafael Nadal počas zápasu s Novakom Djokovičom. (Autor: sita)
SITA|24. nov 2010 o 23:34

Na Turnaji majstrov v Londýne si Rafael Nadal pripísal druhé víťazstvo. Po Andym Roddickovi vyhral aj nad Novakom Djokovičom.

LONDÝN. Španielsky tenista Rafael Nadal opäť potvrdil, že post svetovej jednotky vo dvojhre mu patrí právom.

Po stredajšom víťazstve nad Srbom Novakom Djokovičom 7:5, 6:2 za 112 minút je už veľmi blízko k postupu do semifinále na koncoročnom "výberovom" podujatí ATP World Tour Finals v Londýne (21. - 28. novembra, celková dotácia 5,07 milióna USD, tvrdý povrch v hale).

Na postup stačí aj prehra

Nadal si v A-skupine v O2 Arene zaplnenej 17 000 divákmi pripísal už druhé víťazstvo a v piatok mu za istých okolností v súboji proti Čechovi Tomášovi Berdychovi stačí aj prehra. Práve Berdych v stredu sympaticky obnovil svoje postupové šance, keď zdolal Američana Andyho Roddicka za 85 minút 7:5, 6:3.

Nádej na postup má ešte aj Roddick, ale v piatok musí zdolať Djokoviča 2:0 na sety a spoliehať sa na to, že Nadal neprepustí Berdychovi ani set.

Je všeobecne známe, že 24-ročný ľavák z Malorky Nadal prišiel tento rok do britskej metropoly s ambíciou celkového víťazstva, lebo práve majstrovský turnaj elitnej osmičky singlistov mu zatiaľ ako jediný z veľkých svetových podujatí odoláva.

Deväťnásobný grandslamový šampión Nadal zvíťazil v sezóne 2010 piatykrát na Roland Garros, druhýkrát vo Wimbledone a získal aj premiérový titul na US Open.

Zápas rozhodol prvý set

Prvý set reprízy finále tohtoročného US Open medzi Nadalom a Djokovičom mal vyrovnaný priebeh. Prvý bol o brejk vpredu Nadal, ale 23-ročný srbský zverenec slovenského trénera Mariána Vajdu okamžite vyrovnal na 3:3.

Zápas sa lámal v závere prvého setu, keď Djokovič v 11. geme druhýkrát prehral svoje podanie a vzápätí nevyužil ani jeden z trojice brejkbalov pri servise súpera. Nadal po zisku úvodného setu 7:5 a Djokovičovom viacnásobnom ošetrovaní nadobudol výraznú hernú prevahu na dvorci a v druhom dejstve prevýšil súpera najmä fyzicky.

Prvý gem povolil akoby vysilenému Srbovi až pri jasnom náskoku 4:0. Mečbal si za stavu 5:2 vypracoval esom a hneď ho aj premenil. Bol to 23. vzájomný duel oboch hráčov a 16. víťazstvo Nadala.

Nadal a Djokovič zahrali v stretnutí rovnaký počet víťazných úderov (17:17), ale v nevynútených chybách tradične dominoval ľavoruký Španiel (15:31), ktorý navyše povolil súperovi premeniť len jednu z piatich príležitostí na brejk.

4. Andy Roddick 2 0 2 1:4 24:29 0

Legenda: hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.

Predchádzajúce výsledky: Rafael Nadal (1-Šp.) - Andy Roddick (8-USA) 3:6, 7:6 (5), 6:4, Novak Djokovič (3-Srb.) - Tomáš Berdych (6-ČR) 6:3, 6:3